Sopot to jeden z najpiękniejszych kurortów w Polsce. Każdego roku przyjeżdżają tu turyści z kraju i zagranicy, korzystając z nowoczesnych uzdrowisk oraz piękna otaczającej przyrody - morza, piaszczystych plaż i zalesionych wzgórz morenowych.
Miasto zdecydowanie stworzone jest do wypoczynku - nie tylko wylegiwania się na słońcu, ale również aktywnego spędzania czasu.
Szczególnie zadowoleni będą miłośnicy długich spacerów, ponieważ Sopot to ponad 22 km szlaków turystyki pieszej, które od prawie 10 lat są oznaczone drogowskazami i tabliczkami nazewniczymi.
Znajdują się one w Kamiennym Potoku, Sopocie i na Drodze Nadleśniczych. Oznaczono nimi również wyjątkowe miejsca, przez które przechodzą, miedzy innymi Łysą Górę, Dolinę Świemirowską, Wielką i Małą Gwiazdę, czy Zajęcze Wzgórza.
Najstarsze trasy spacerowe powstały w Sopocie za czasów pierwszego uzdrowiska i było ich 5. Korzystali z nich głównie kuracjusze odwiedzający miasto. Aktualnie PTTK wróciło do pomysłu tych szlaków i stworzono 6 sopockich tras spacerowych.
Są to:
Oznakowany kolorem białym – trasa ma 4km i w całości prowadzi przez las, rozpoczynający się w pobliżu sanatorium „Leśnik”. Następnie wiedzie do Wielkiej Gwiazdy – gdzie w XIX do 1945 roku znajdowała się restauracja pod tą nazwą. Szlak przechodząc w tereny doliny prowadzi na grzbiet Glinnej Góry, z której podziwiać można panoramę Sopotu i Zatoki Gdańskiej. Z tego miejsca widać Stadion Lekkoatletyczny - docelowy punkt szlaku, jednak zanim tam dojdziemy, na trasie mijamy rezerwat „Starodrzew Zajęczego Wzgórza”. Zobaczyć tu można około 90 gatunków roślin w tym 4 chronionych – bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, konwalię majową i marzankę wonną. Atrakcjami szlaku wiewiórek są również drzewa olbrzymy, często zrośnięte dwoma pniami – m.in. dąb szypułkowy, buk pospolity czy też zrośnięte pniami dąb i sosna.
Dzięki temu, że trasa przebiega w całości przez las i nie należy do najdłuższych, jest odpowiednia i bezpieczna do spacerów z dziećmi.
Oznaczony kolorem niebieskim – szlak również ma 4 km, a rozpoczyna się w miejscu gdzie ul. Żeromskiego graniczy z lasem. Pierwszą atrakcją na tej trasie jest Diabelski Kamień – upamiętniający Otto Gerike’a – prekursora wytyczania i znakowania szlaków turystycznych. Następnie podziwiając okazałe 100 letnie drzewa, Wilczym Parowem wspinamy się na Małą Gwiazdę, by później Doliną Świemirowską dotrzeć do Dębu Esperantystów. Upamiętnia on Światowy Dzień Esparantystów w Gdańsku w 1927 roku. Potem już wzdłuż ogródków działkowych ul. Smolną zmierzamy ku Al. Niepodległości, gdzie szlak się kończy.
Oznacza go kolor zielony, a długość trasy to 5 km. Jest to jedyny szlak turystyczny prowadzący wzdłuż sopockiej plaży. Trasa rozpoczyna się w Kamiennym Potoku i początkowo prowadzi przez wąwóz potoku Swelinia – gdzie w okresie międzywojennym przebiegała granica między Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską. Następnie oddzieleni od plaży niską wydmą docieramy do Koliby – szałasu góralskiego.
Po wędrówce przez Park Północny ulicami powstańców Warszawskich i Haffnera docieramy do skansenu Grodzisko. Trasa prowadzi nas później wśród architektonicznych perełek i atrakcji Sopotu znajdujących się na Placu Zdrojowym, w Parku Południowym i ulicach zlokalizowanych na szlaku. Gdy miniemy już przystań rybacką, docieramy do Zdroju Św. Wojciecha gdzie szlak kończy swe tory.
Szlak mew jest na tyle atrakcyjny, że nie prowadzi tylko przez leśne ścieżki i pozwala na dowolność wyboru atrakcji, które chcemy zobaczyć. Każdy może również wprowadzić dodatkowe punkty warte obejrzenia.
Szlak oznaczony kolorem czarnym, ma 5,7 km długości i polecany jest na wyprawę ze starszymi dziećmi, które zniosą już trudy wspinaczki, ponieważ ścieżki często prowadzą stromymi wejściami. Trasa łączy dwa sopockie osiedla - zaczyna się w Przylesiu - w Dolinie Gołębiewskiej i prowadzi wśród okazałych sosen, lasów bukowych, głazów narzutowych, Doliną Kamiennego Potoku do Brodwina.
Trasa oznaczona kolorem czerwonym. Jej długość to 9,5 km. Szlak rozpoczynająca się na osiedlu Brodwino i jest najdłuższym szlakiem spacerowym w Sopocie. W przeważającej części prowadzi przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Długą Doliną docieramy do drogi na tyłach zabudowy Gręzowa, by dalej Drogą Nadleśniczych dotrzeć do granicy Sopotu i Gdańska.
Trasa oznaczona kolorem brązowym, ma 9,5 km. Jest to szlak łączący punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na Sopot i Zatokę Gdańską. Szlak rozpoczyna się w Sopocie Kamiennym Potoku, przechodzi przez Brodwino i prowadzi na Rysie Wzgórze. Następnie ulicą Okrężną wchodzimy na słynne Wzniesienie Strzeleckie, a później na Wzgórze Olimpijskie. Jednym z atrakcyjniejszych punktów na Szlaku lisów jest Łysa Góra - szczególnie zimą, ponieważ działa tu wyciąg narciarski. Z Łysej Góry droga prowadzi do Małej Gwiazdy i na Sępie Wzgórze. Po drodze podziwiać można Dąb Esperantystów, a wycieczka kończy się w Świemirowie przy ul. Smolnej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz