Zamknij

5 pomysłów na majówkę: idealne miejsca do odwiedzenia w weekend

17:35, 25.04.2021 | Anna Nagel
Skomentuj Fot. Zwierzaki Nad Potokiem, pixabay

Majówka dla wielu była okazją na upragnioną podróż po Polsce lub za granicę. W tym roku ze względu na obostrzenia i zamknięte hotele musieliśmy zrezygnować ze swoich planów. Jak możemy zagospodarować sobie ten czas? W Trójmieście i okolicach wciąż czeka na nas wiele możliwości. 

Zwierzaki Nad Potokiem

Ta magiczna lokalizacja znajduje się w Żukczynie, około 30 minut samochodem od Sopotu. Na miejscu zobaczymy blisko 30 gatunków zwierząt, nakarmimy z ręki alpaki, lamy, kozy, owce, daniele, a także kucyki. Pojemnik z karmą otrzyma każdy chętny. Odwiedzający mogą także pogłaskać emu czy pójść na spacer z alpaką.

– Dodatkowo dzieci ostatnio zaczęły chodzić po belach siana, siadają na duży traktor czy na "wozidle". Jest również plac zabaw oraz duża piaskownica z zabawkami. Po wcześniejszym umówieniu można również zorganizować u nas ognisko – mówi Jacek Kisilewicz ze Zwierzaków nad Potokiem. – W sprawie obostrzeń: Oczywiście zalecamy zachowanie dla bezpieczeństwa siebie i innych dystansu 2 metrów od siebie. Terenu jest ponad 2 hektary, więc nie powinno być z tym problemu. Na miejscu jest płyn do dezynfekcji – dodaje. 

W deszczowe dni warto pamiętać o zabraniu ze sobą butów na zmianę. 

Ogród Botaniczny Marszewo

Choć główna część ogrodu na razie pozostaje zamknięta, do dyspozycji odwiedzających pozostają szlaki edukacyjne w części leśnej – Szlak Alicji w Krainie Czarów i Szlak Korzeni. 

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie jest polecany przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Czas jego przejścia to około 30-45 minut, ścieżka liczy 624 m.  Podczas spaceru natraficie na tablice edukacyjne, a także takie atrakcje jak ogromna ławka czy wielkie grzyby i owady. Trasa nie jest jednak polecana dla osób z wózkiem ze względu na długie i strome schody. 

Szlak Korzeni jest nieco dłuższy, liczy 1,5 km długości. – Szlak Korzeni poświęcony jest nie tylko korzeniom jako takim, ale również korzeniom użytkowania przyrody na Pomorzu – możemy przeczytać na stronie Leśnego Ogrodu Botanicznego. Po drodze znajdziecie domki – drwala, grzybków i zielarki. Jest to miejsce przystosowane do osób na wózkach oraz z wózkami dziecięcymi. 

Wydmy w Łebie

Morze, lasy, wydmy i widoki jak na pustyni. Pomysł brzmi jak idealny plan do ucieczki od miejskiego gwaru. Można go zrealizować na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Chroniony obszar zlokalizowany jest dwa kilometry od Łeby. Trasa z Sopotu wynosi niepełna 100 kilometrów i w 1,5 godziny można pokonać ją samochodem. Wygodnym środkiem transportu będzie również pociąg.

Pomimo powszechnego lockdownu, Słowiński Park Narodowy jest otwarty. Zwiedzający muszą jedynie pamiętać o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego. Niestety, z powodu obostrzeń nieczynnych jest pięć należących do Parku muzeów. Wśród turystów popularnością cieszą się przejazdy meleksem oraz realizowane od 1 kwietnia przewozy okazjonalne.

– Słowiński Park Narodowy odwiedzany jest przez tysiące turystów, zamiłowanych w pięknie i zmienności jego krajobrazu. By zachować to jedno z najcenniejszych ogniw rodzimej przyrody, jaką bez wątpienia jest Kraina wody, wiatru i piasku, do uprawiania turystyki wyznaczono reprezentatywne, wybrane obszary Parku – informują przedstawiciele SPN.

W okolicach Łeby skorzystać można ze specjalnie zorganizowanych ścieżek przyrodniczych. Część obserwowanych po drodze zwierząt i roślin można spotkać tylko w tej części kraju. Zapierający dech w piersiach widok czeka nas dopiero na końcu podróży. Wydmami ekscytują się zarówno dzieci, jak i dorośli. 

Dorośli płacą za wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego siedem złotych. Uczniowie, studenci, emeryci oraz inne osoby uwzględnione mogą skorzystać z biletu ulgowego w cenie 3,50 zł. Opłat nie pobiera się od dzieci do siódmego roku życia.

Fokarium na Półwyspie Helskim

Fokarium jest jedną z głównych atrakcji Helu. Pomimo pandemii, ośrodek prowadzony przez Uniwersytet Gdański pozostaje otwarty. Choć nie bez zmian. 

– W związku z koniecznością zachowania bezpiecznej odległości od siebie na terenie fokarium obowiązują limity wejść. Liczebny – jednorazowo przebywać może do 120 osób oraz czasowy, dostosowany do karmienia zwierząt – informują przedstawiciele helskiego fokarium.

Ośrodek pozostaje otwarty od 09:00 do 15:30. Największą popularnością cieszą się karmienia fok z prelekcją. Od poniedziałku do piątku istnieje możliwość wejścia na dwa karmienia fok z prelekcją, które odbywają się o godzinie: 11:00 i 14:00. Godziny wejść na teren fokarium to: 10:15-11:00 oraz 13:15-15:30. W soboty i niedziele można wejść na 3 karmienia fok z prelekcją, które odbywają się o godzinie: 11:00, 12:30 i 14:00. W tej sytuacji godziny wejść na teren fokarium to: 10:15-11:00, 11:45 – 12:30, 13:15-15:30.

Budynek ekspozycyjny w fokarium oraz Dom Morświna pozostają zamknięte przez wzgląd na obostrzenia. Wejścia na teren ośrodka dokonuje się przez bramkę automatyczną. Wstęp kosztuje pięć złotych. Za skorzystanie z oferty nie płacą dzieci do trzeciego roku życia oraz osoby poruszające się na wózkach.

Osada Łowców Fok w Rzucewie

Rzucewo to niewielka wieś kaszubska położona w powiecie puckim. Od ponad 100 lat jest jednak ważnym miejscem na mapie Pomorza. Na terenie miejscowości odnaleziono pozostałości osady łowców fok, którzy mieszkali na tym terenie kilka tysięcy lat przed naszą erą. Miejsce stało się ważnym punktem badawczym osadników z epoki kamienia. Turyści mogą zwiedzać otwarty w Rzucewie Park Kulturowy.

To magiczne miejsce położone nad Zatoką Pucką jedną z wytyczonych tras: edukacyjną lub rowerową. 

– Przy ścieżce edukacyjnej możemy oglądać rekonstrukcje archeologiczne: chaty słupowej, półziemianki, pracowni obróbki siekier kamiennych pieca garncarskiego. Z platformy widokowej możemy podziwiać panoramę Półwyspu Helskiego, fragment Kępy Oksywskiej i Rezerwat Beka. Trasa edukacyjna została wytyczona w miejscach dawnych wykopalisk – informują przedstawiciele Parku.

Chata Kaszubska, ze względu na obostrzenia, pozostaje zamknięta dla zwiedzających. Jej wnętrze można obserwować online po wcześniejszym umówieniu się. Osada Łowców Fok pozostaje otwarta dla zwiedzających od 09:00 do 17:00 i od 10:00 do 17:00 w weekendy. Wstęp kosztuje cztery złote. Uczniowie, studenci i emeryci mogą skorzystać z biletu ulgowego w cenie dwóch złotych.

W tradycyjnych warunkach ilość dostępnych dla zwiedzających miejsc byłaby zdecydowanie większa. Przez wzgląd na obostrzenia, wiele z nich pozostaje zamkniętych. Restrykcje dotknęły m.in. pomorskie ośrodki, w których odbywają się zajęcia oraz karmienie zwierząt, m.in. alpak.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

MorfeuszMorfeusz

0 0

Maseczka w Parku Narodowym? Pogięło was? Nawet wg tych ułomnych rozporządzeń, ani lasy, ani plaże, ani ogrody nie są na liście miejsc, gdzie trzema nosić namordnik. 23:10, 27.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%