Zamknij

Tydzień w Sopocie: powitaj wiosnę w kurorcie

12:30, 16.03.2023 . Aktualizacja: 13:09, 16.03.2023
Skomentuj esopot.pl esopot.pl

Według wielu 20 marca świat na nowo budzi się do życia. Wszystko za sprawą pierwszego dnia wiosny. Czas oczekiwania na ulubiony moment oraz pierwsze dni nowej pory roku umili masa wydarzeń, które odbywają się w Sopocie.

Spotkanie z Grupą Stonewall

Biblioteka Sopocka zaprasza na spotkanie z Grupą Stonewall, poznańskim stowarzyszeniem działającym na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce.

Grupa Stonewall działa od 2015 roku, zrzeszając osoby LGBT+ i wszystkich, którzy popierają postulaty równouprawnienia osób nieheteronormatywnych oraz potępiają przejawy dyskryminacji. Inicjatywy stowarzyszenia działają na rzecz edukacji i integracji społeczeństwa. Grupa Stonewall odpowiada między innymi za organizację Poznań Pride Week oraz tamtejszego Marszu Równości, a na co dzień aktywnie troszczy się o podstawowe prawa człowieka. Inicjatywy stowarzyszenia to chociażby projekt Mieszkanie Wspomaganie, skierowany do osób LGBT+ w kryzysie bezdomności oraz Przychodnia Stonewall, czyli profilaktyka HIV/AIDS oraz promocja dbania o zdrowie seksualne.

Temat przewodni spotkania, które odbędzie się w Sopotece to: Porozmawiajmy o LGBT+. Dlaczego o społeczności LGBT+ mówi się tak dużo? Z jakimi problemami zmagają się te osoby i jakie mają cele? Skąd czerpać sprawdzone informacje na temat osób LGBT+? Czy małżeństwa jednopłciowe zwiastują rychły koniec świata? Jak rozmawiać o osobach LGBT+ i jak być dobrą osobą sojuszniczą?

Więcej informacji dotyczących wydarzenia znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

 

Spektakl manRay. Barbarzyńca

Spektakl Sopockiego Teatru Tańca jest swobodną interpretacją dzieł Man Ray'a, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy-tancerze wcielają się według własnej autorskiej interpretacji w postaci z eksperymentalnych surrealistycznych filmów i obrazów Man Ray'a, Sopoccy artyście skonstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskuje naprzemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

 

Mecz Ogniwo Sopot vs Wikęd II Luzino

Ogniwo Sopot to najstarszy czynny klub piłkarski w Sopocie. W sobotę, 18 marca, rozpocznie rundę wiosenną meczem z Wikęd II Luzino. Zespół gra w Klasie Grupy Gdańsk I. Do końca sezonu rozegra 12 spotkań. Najbliższe odbędzie się 18 marca o 15:30 na stadionie MOSiR przy ul. 23 Marca 95.


 

DZIEŃ ŚWIRA - Teatr SCENA POCZEKALNIA

„Dzień świra” to pełna goryczy groteskowa komedia Marka Koterskiego, która od razu stała się filmem kultowym i jednym z najważniejszych obrazów opisujących rzeczywistość w Polsce po 1989 roku. To także tekst, który świetnie sprawdza się w teatrze i który nie zestarzał się ani na jotę (niestety) i tak samo skutecznie i zabawnie jak wtedy opisuje nasze współczesne sprawy. 

W rolę neurotycznego i sfrustrowanego polonisty-rozwodnika Adasia Miauczyńskiego (i parę innych postaci) wciela się znakomity Michał Wielewicki. A że bohater wyładowuje swoje agresje na otoczeniu i osobach stosunkowo niewinnych jego położeniu, możemy być pewni, że – między salwami śmiechu – dostanie się także nam, widzom.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

 

Teatr przy Stole. Spektakl Palec Boży

Pewnego dnia do parafii Świętej Bernardetty w cieszącej się fatalną sławą dzielnicy przyjeżdżają dwaj księża - wizytatorzy z Kurii. Niepokój przełożonych wzbudził bowiem fakt, że proboszcz kościoła, wielebny Frank Leighton, zasłużony i cieszący się ogromnym szacunkiem, podjął pewne niezrozumiałe działania na terenie posesji kościoła. Ksiądz Leighton wyznaje przybyłym, że jego dziwne zachowania są wynikiem widzenia, którego doznał kilka dni wcześniej.Czy proboszcz rzeczywiście doznał łaski objawienia, czy było to tylko złudzenie? A może stary kapłan kłamie, żeby uratować swoją parafię? Jaka jest różnica między wiarą a nadzieją? I - czy człowiek potrzebuje cudów w codziennym życiu?Sztuka Michaela McKeevera nie daje odpowiedzi na żadne z tych pytań, jest jednak pełnym ciepła i zrozumienia opowiadaniem o codziennym zmaganiu z wątpliwościami i poczuciem bezsilności, które jest udziałem każdego człowieka. Jak słusznie zauważył w swojej recenzji jeden z amerykańskich dziennikarzy, jest to pierwsza od długiego czasu sztuka, której bohaterem jest katolicki ksiądz, a która nie opowiada ani o Janie Pawle II, ani o skandalach pedofilskich w kościele.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

 

Sopoty Tomasza Słomczyńskiego - premiera książki i spotkanie autorskie

"Sopot powstał zapewne około tysiąca lat temu. Pierwszy raz stał się modny i prestiżowy już w XVI wieku, kiedy zamożni gdańszczanie zaczęli budować tam letnie rezydencje. Sto lat później pojawili się pierwsi patoturyści. To szwedzcy żołnierze urządzający w swoich kwaterach hałaśliwe pijatyki. Minęły wieki, ale pewne rzeczy się nie zmieniły. Miasto, które w XIX wieku oficjalnie zyskało status uzdrowiska, do dziś zmaga się z nadmiarem uciążliwych gości.

 

Sopot to jednak nie tylko polskie San Remo. Jego kształt i charakter przez stulecia tworzyli kolejni mieszkańcy ­– polscy, niemieccy, kaszubscy, żydowscy. Wszyscy zostawili w nim swoje ślady, podobnie jak kolejne władze, które kształtują miejski krajobraz. Sopocianie omijają Monciak i rzadko zaglądają na molo. Prawdziwe życie toczy się w bocznych uliczkach, na werandach, blokowiskach, wzgórzach, w sopockim lesie.

 

Za przewodnika po tym świecie mamy Tomasza Słomczyńskiego – bo Sopoty to również osobista historia autora i jego rodziny, opowieść o niełatwych relacjach z miastem, fascynacjach i rozczarowaniach, odejściach i powrotach."

Tomasz Słomczyński (ur. 1976) – dziennikarz, obecnie pracuje jako reporter w portalu TVN24.pl. Wychował się w Sopocie, gdzie mieszkał do trzydziestego roku życia. Pisał dla Wirtualnej Polski, publikował w „Dużym Formacie", „Plusie Minusie", „Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej", a także w prasie regionalnej, głównie w „Dzienniku Bałtyckim". Autor książek Zapytaj jeża i inne historie, Miejsca przeklęte oraz Kaszëbë, współautor książki Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Za Kaszëbë otrzymał nominację do Travelerów 2021 w kategorii książka roku oraz do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kaszëbë zajęło też pierwsze miejsce w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina" 2022. W 2016 roku przeprowadził się z Trójmiasta do Kartuz. ​

Zapisy na wydarzenie: >>>LINK<<<.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkania znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami odbywającymi się w Sopocie? Odwiedź naszą zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?
 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

olaola

0 0

no ja bym z ta wiosna jeszcze sie tak nie cieszyla:0 13:46, 16.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%