Zamknij

Gdzie na grzyby w Sopocie? Sezon trwa!

18:41, 16.10.2022 US Aktualizacja: 08:27, 17.10.2022
Skomentuj

Wyborna zupa grzybowa babci Tereni, pieczeń w sosie borowikowym, smażone kanie albo jajecznica z kurkami… Lubicie? My tak! Grzybobranie to nie tylko radosny symbol jesieni, ale również wspaniała polska tradycja. Na Pomorzu trwa sezon dla grzybiarzy, a piękne okazy można znaleźć nawet w naszym Sopocie!

Gdzie w Sopocie na grzyby?


Mieszkańcy zdradzają, gdzie w Sopocie można znaleźć dorodne okazy grzybów. Przede wszystkim polecają oczywiście słynne sopockie lasy, w których możemy natknąć się na opieńki, podgrzybki i prawdziwki. W pasie nadmorskim Gdańsk-Sopot znajdziemy również koźlarze i podgrzybki. Co ciekawe, nasz stały Czytelnik Grzegorz G., donosi również o dorodnych kaniach, które wyrosły w tym roku przy ulicy Obodrzyców na Kamiennym Potoku.

Nasz Czytelnik zapytany o to, jak przyrządziłby takie kanie, podaje swój sprawdzony przepis:


Ja robię kanię jak schabowego. Najpierw trzeba umyć takiego grzyba, ja też zawsze wycinam ten środek, gdzie kończy się trzonek, bo jest on bardzo łykowaty. Z kapelusza ścieram te szare strzępki. Rozrabiam jajo z solą i pieprzem i maczam w tym grzyba. Na tyle mocno namaczam, żeby między blaszki powchodziło jajko, potem obtaczam w bułce tartej i na patelnię! Dobrze smakuje z ogórkiem małosolnym.


Zapytany o to, czy skusiłyby się na danie z kani, które wyrosły w centrum Sopotu, odpowiada:


A pewnie! Wiem, że niektórzy nie, bo boją się zanieczyszczeń od samochodów i spalin, ale ja bym zjadł. Od kiedy benzyna jest bezołowiowa, to nie jest aż tak szkodliwe.


Warto jednak pamiętać, że Lasy Państwowe nie zalecają zbierania grzybów rosnących w okolicy dróg czy zakładów produkcyjnych, ponieważ wchłaniają one zanieczyszczenia i metale ciężkie z otoczenia.

 


Grzybowe zwyczaje…


No dobrze, grzyby znajdziemy w sopockich lasach, to już wiemy. Ale jak dokładnie ich szukać? Jak nie przeoczyć brązowego kapelusza zakopanego wśród liści? Ujawniamy najczęstsze „grzybowe zwyczaje”. Pod jakim drzewem znajdziemy prawdziwki i gdzie zazwyczaj rosną kurki?


Prawdziwki
Te szlachetne grzyby rosną od czerwca do późnej jesieni. Zazwyczaj występują w lasach iglastych, pod sosnami oraz świerkami. Prawdziwki lubią lasy z jagodziskami, o raczej wilgotnym podłożu. Zawsze warto zajrzeć pod wiekowego dęba – tam może czaić się dorodny prawdziwek!


Podgrzybki
Podgrzybki upodobały sobie przede wszystkim lasy iglaste. Często rośną w korzeniach sosen i świerków, ale również dębów i buków. Zbierać je można nawet do listopada!


Kurki (Pieprzniki jadalne)
Szczególnie często występują, podobnie jak grzyby powyżej, pod świerkami i sosnami. Warto szukać ich również w okolicach buków, brzóz i dębów. Znajdziemy je w lasach najpóźniej w październiku.


Koźlarze
Te ciekawe grzybki znajdziemy tylko przy brzozach! Szukać ich należy w okolicach tych drzew od czerwca do października.


Kanie
Kanie znajdziemy przede wszystkim w lasach liściastych o dobrym dostępie do światła. Zbiera je się zazwyczaj do końca października.

Kiedy na grzybobranie?


Złota zasada każdego grzybiarza brzmi: na grzyby o świcie lub wczesnym rankiem! I nie tylko dlatego, żeby zdążyć przed innymi grzybiarzami, ale istotna jest tutaj również temperatura i nasłonecznienie grzybów. W dzień są one nagrzane słońcem, a co za tym idzie, bardziej podatne na zaparzenie.
Poza tym najlepsze okazy znajdziemy w czasie ciepłej jesieni, po deszczu oraz… po pełni księżyca (jak twierdzą niektóre ludowe mądrości).


Jak zbierać grzyby?


Rekomenduje się zbieranie tylko zdrowych grzybów – te zaczerwienione, nadgryzione czy nasączone wodą nie przydadzą nam się w kuchni. Podobnie sprawa wygląda z grzybami bardzo dużymi czy starymi. Nie są one dobre w smaku, a w lesie są bardzo potrzebne! Zakazane jest też zbieranie grzybów rzadkich i ginących. Podczas grzybobrania zaleca się zbieranie grzybów do wiklinowych koszy, materiałowych toreb czy innych pojemników, które przepuszczają powietrze. Grzyby zamknięte w foliowych siatkach bez dostępu powietrza, szybko się zaparzą i zepsują!


Życzymy Wam udanego grzybobrania!

(US)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%