Elegancja, tajemnica, duch minionych epok – sopockie wille to coś więcej niż piękne fasady. Są jak otwarte księgi, z których można czytać o losach dawnych mieszkańców, społecznych przemianach i historii całego miasta. Spacerując po ulicach, mijamy perełki architektury, które nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale także kryją fascynujące opowieści. Poniżej przybliżamy losy kilku z nich – niegdyś rezydencji wybitnych mieszkańców, dziś będących częścią dziedzictwa kulturalnego Sopotu.
Gdzie: ul. Bolesława Chrobrego 48
Przy ul. Chrobrego 48 stoi majestatyczna Willa Basnera, zaprojektowana przez Adolfa Bielefeldta. Friedrich Basner, właściciel rezydencji i kolekcjoner dzieł sztuki, marzył o stworzeniu prywatnego muzeum nad brzegiem Bałtyku. Inspiracją dla willi był Pałac Wielkiego Mistrza w Malborku. Wnętrza, pełne dzieł włoskich, flamandzkich i niemieckich mistrzów, przyciągały zwiedzających aż do czasów wielkiego kryzysu, który zmusił Basnera do wyprzedaży kolekcji.
Po śmierci Basnera w 1933 roku, willa przeszła na własność Gerharda von Grassa i pełniła funkcję pensjonatu. Po II wojnie światowej zmieniała przeznaczenie – od rezydencji wypoczynkowej, przez przedszkole, po siedzibę firm. Dziś Willa Basnera nadal przyciąga uwagę swoją monumentalną architekturą i unikalną historią.
Gdzie: ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8
Przy ul. Poniatowskiego 8, na rogu Alei Wojska Polskiego, znajduje się Willa Claaszena, zbudowana w latach 1903–1904 przez Ernsta Augusta Claaszena. Zamożny kupiec z Gdańska, miłośnik antyków i sztuki, marzył o własnym pałacyku nad morzem. Budynek w stylu secesyjnym, wypełniony drogocennymi meblami i dziełami sztuki, stał się symbolem luksusu i prestiżu.
Po wojnie willa pełniła funkcję wypoczynkowego kompleksu rządowego, a gościła tu polityków najwyższego szczebla. Dziś budynek mieści Muzeum Sopotu, przyciągając zarówno turystów, jak i miłośników historii Sopotu.
Gdzie: ul. Kilińskiego 12
Na rogu ul. Kilińskiego i Alei Wojska Polskiego wznosi się Willa Marszałka, zwana również Willą „Rusałka”. Zbudowana w 1906 roku przez Eugena Baumanna, przyciąga uwagę konstrukcją szkieletową i secesyjnymi detalami. Po II wojnie światowej willa pełniła funkcję wojskowej rezydencji wypoczynkowej, goszcząc marszałka Michała Rolę-Żymierskiego.
Obecnie, chociaż budynek jest mniej dostępny, aura historii i piękno architektury zachwycają spacerujących po okolicy.
Gdzie: ul. Mickiewicza 34-36
Willa przy ul. Mickiewicza 34-36, znana jako Sopocki Belwederek, jest wyjątkowa ze względu na swoje funkcje po wojnie. Po 1945 roku była miejscem szkoleń kadr partyjnych PZPR, a w latach 90. pełniła rolę rezydencji prezydenckiej, gdzie gościł Lech Wałęsa. Historia willi jest pełna wydarzeń związanych z życiem politycznym, przyciągając turystów zainteresowanych współczesną historią Polski.
Gdzie: ul. Kościuszki 41
Willa Piotrowskiego, zwana także Dworem Szwedzkim, powstała na przełomie XIX i XX wieku na zlecenie Leona Władysława Piotrowskiego. Zaprojektowana w stylu neorenesansowym, otoczona była ogrodem i fontanną. Przed wojną służyła jako rezydencja dyplomatów i elit, a po wojnie mieszkał tu konsul USA i Szwecji. Dziś willa zachwyca pięknem oryginalnej architektury, nadal przyciągając wzrok i zachwycając swoją historyczną aurą.
Sopockie wille są żywym dowodem na to, że historia nie przemija bez śladu. Dziś pełnią różnorodne funkcje, ale każdy detal ich fasad ma do opowiedzenia własną opowieść – zarówno o dawnych rezydentach, jak i o czasach, które pozostawiły ślady na murach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz