Zamknij

Zakład Balneologiczny w Sopocie – jaką niezwykłą historię skrywa?

11:59, 24.08.2024 .
Skomentuj

Jeśli myślisz o Sopocie, z pewnością pierwszymi skojarzeniami będą molo, piękne plaże oraz tętniący życiem Monciak. Ale czy wiesz, że miasto to skrywa również prawdziwą perełkę architektury oraz kawałek fascynującej historii medycyny? Mowa tu o Zakładzie Balneologicznym, który od ponad 200 lat jest nieodłącznym elementem uzdrowiskowej tradycji Sopotu.

Historia Zakładu Balneologicznego sięga 1819 roku, kiedy to Karl Christoph Wegner wzniósł pierwszy budynek kąpielowy po północnej stronie obecnego molo. W tamtych czasach wszystko było prostsze, a zarazem bardziej surowe – kąpiele odbywały się w dwóch drewnianych kabinach, a wodę morską przynoszono w wiadrach i ogrzewano bez filtrowania. Co ciekawe, z kąpieli tych na zmianę korzystali mężczyźni i kobiety, co w ówczesnych czasach budziło sporo kontrowersji i zgorszenia.

Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 1823 roku, kiedy to do Sopotu przybył francuski lekarz Jean Georges Haffner. To właśnie on przekształcił skromne kąpielisko w nowoczesny zakład leczniczy, który wkrótce stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie sopockiego uzdrowiska. Dzięki niemu powstał nowy budynek wyposażony w sześć kabin, wieżę ciśnień oraz nowoczesne pompy, które dostarczały wodę morską prosto do wanien.

Zakład Balneologiczny, porośnięta bluszczem fasada zachodnia, zdjęcie z 1920 r., za: www.dawnysopot.pl.

Zakład Balneologiczny nieustannie się rozwijał. W 1874 roku wzniesiono nowy, większy budynek z 26 kabinami oraz pomieszczeniami dla chorych i personelu. Popularność kąpieli wzrastała, a Sopot zyskiwał renomę jako kurort leczniczy. Jednak to, co widzimy dzisiaj, zawdzięczamy projektowi Heinricha Dunkela i Paula Puchmüllera, którzy w 1903 roku zaprojektowali nowoczesny kompleks balneologiczny. Wyposażony w 48 pomieszczeń oferujących różnorodne zabiegi, takie jak kąpiele błotne, solankowe czy igliwiowe, stał się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Nie można też zapomnieć o architektonicznych detalach, które do dziś przyciągają wzrok przechodniów. Fasadę budynku zdobią rzeźby syreny i trytona, a nad portalem dumnie prezentuje się herb miasta. We wnętrzach można natomiast zobaczyć piękne witraże autorstwa Ferdynanda Muellera, które nadają temu miejscu wyjątkowej atmosfery.

Po II wojnie światowej Zakład Balneologiczny zmieniał swoje funkcje – przez pewien czas mieściła się tu pralnia miejska, a od 1956 roku działa tu szpital reumatologiczny. Dziś ten niezwykły budynek wciąż służy zdrowiu, lecz ma także funkcję wieży widokowej oraz latarni morskiej, z której można podziwiać panoramę Sopotu.

Zakład Balneologiczny to nie tylko miejsce, gdzie kiedyś leczyło się różnorodne dolegliwości. To także świadek historii, który przez wieki dostosowywał się do zmieniających się czasów, zachowując przy tym swoje wyjątkowe dziedzictwo. Jeśli więc odwiedzisz Sopot, koniecznie zobacz ten niezwykły budynek i poczuj klimat dawnych czasów, kiedy to kąpiele morskie były luksusem, a zdrowie kuracjuszy leżało w rękach najlepszych specjalistów.

Tekst powstał w oparciu o opracowanie serwisu www.dawnysopot.pl.

[ZT]26462[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%