Zamknij

Co skrywa Dwór Młynarza? Poznaj sekrety dawnego Sopotu

14:13, 24.03.2024 . Aktualizacja: 13:17, 25.03.2024

Skrzyżowanie ul. Kościuszki z ul. 3 Maja, widok na budynek przy ul. Kościuszki 63. Źródło fotografii: www.dawnysopot.pl.

Dwór Młynarza, usytuowany przy ulicy Kościuszki 63, to nie tylko urokliwy zabytek, ale również niemy świadek bogatej historii miasta. Zbudowany w latach 1799-1800 dworek jest pozostałością po młynie prochowym i papierniczym, działającym w Sopocie od XVII wieku do połowy XIX wieku. Choć młyn już nie istnieje, Dwór Młynarza wciąż stoi dumnie, przypominając o dawnych czasach.

Dworek i jego otoczenie

Dwór powstał w latach 1799-1800, tuż po wybudowaniu kompleksu młyna nad Potokiem Karlikowskim (obecnie już nieistniejącym). Wraz z budynkiem gospodarczym, tworzy on  kompleks, stanowiący ostatnią pamiątkę po dawnym młynie.

Choć dzisiaj wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, budynek w przeszłości pełnił nie tylko funkcje mieszkalne, ale także był atrakcją turystyczną dla wczasowiczów odwiedzających Sopot. W przeszłości obok dworku prowadziła ścieżka, która została przekształcona w 1875 roku w ulicę Kościuszki. Wzdłuż niej wczasowicze spacerowali, podziwiając młyn, który był wówczas jedną z atrakcji kurortu.

Mieszkańcy dworku

W XIX wieku dworek był domem dla różnych osobistości.  Zamieszkiwali w nim m.in. Herman Groll - budowniczy młynów, Franz Weiland - młynarz i Edward Pfefferkorn - buchalter. Na początku XX wieku właścicielem dworku został Franz Jesse, kupiec prowadzący hurtową sprzedaż soli.

Dzieje powojenne

Po drugiej wojnie światowej dworek zaczął podupadać. Planowano nawet jego rozbiórkę. Na szczęście w 1979 roku budynek przeszedł gruntowny remont i stał się siedzibą działu naukowo-badawczego Muzeum Stutthof w Sztutowie. Tym samym Dwór Młynarza to nie tylko zabytkowy budynek, ale również symbol dawnego Sopotu i miejsce, w którym historia przeplata się z teraźniejszością. Jest on materialnym śladem przemysłowego i turystycznego dziedzictwa naszego miasta.

Tekst przygotowano w oparciu o informacje dostępne w serwisie www.dawnysopot.pl.

Źródło: F. Mamuszka, Bedeker Sopocki, Hanna Domańska, Opowieści Sopockich Kamienic, 2005: za www.dawnysopot.pl.

[ZT]22417[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%