Zamknij

Poznajmy dzieje Willi Sedan! Jaką historię skrywa sopocki zabytek?

09:31, 06.03.2024 . Aktualizacja: 15:27, 20.03.2024

Fasada Willi Sedan oraz otaczający ją ogród na pocztówce z 1899 r. (KC). Źródło: www.dawnysopot.pl.

W samym sercu Sopotu, przy ulicy Pułaskiego 18-20, mieści się Willa Sedan, budynek o bogatej historii sięgającej końca XIX wieku. Początkowo wzniesiony jako pensjonat dla rentiera Adolpha von Loewena, stał się świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń i gościł znamienite osobistości.

Początki

W 1875 roku Adolph von Loewen nabył parcelę i wybudował na niej imponujący dom, który znamy dzisiaj jako Willę Sedan. Zaledwie dwa lata później, w 1877 roku, posiadłość przeszła w ręce Ferdinanda Vrumm'a, a następnie Friedricha Reisihlke'go. W 1884 roku pensjonat nabył Juliusz Lange, inspektor kolejowy. Z jego inicjatywy budynek został przebudowany w 1891 roku przez architekta Wilhelma Wernera.

Willa Sedan szybko zyskała renomę i stała się popularnym miejscem wypoczynku dla Polaków ze wszystkich zaborów. W 1888 roku w jej salach zorganizowano spotkanie na cześć słynnego polskiego powieściopisarza Henryka Sienkiewicza. Na przestrzeni lat pensjonat był rozbudowywany, a jego prestiż rósł. Do budynku dobudowano werandy, a także wschodni ryzalit.

Z rąk do rąk

W 1904 roku Juliusz Lange sprzedał pensjonat sopockiemu kupcowi Hansowi Brunnertowi. Po I wojnie światowej właścicielem pensjonatu zostało z kolei Sopockie Zrzeszenie Hotelarzy, w imieniu którego obiektem administrował Willy Dyck.

W 1922 roku pensjonat zmienił nazwę na Hotel Bristol, a później na Hotel Kaiserhof -Hotel Bristol G.m.b.H. W 1937 roku administratorką pensjonatu została Ilse Dudzik, która zmieniła jego nazwę na Hotel Sportowy, a niedługo później została też jego właścicielką.

Po II wojnie światowej

Po zakończeniu II wojny światowej w ocalałym budynku uruchomiono stołówkę i noclegownię dla pracowników Zarządu Miejskiego, a następnie Dom Wypoczynkowy Pracowników Ministerstwa Administracji Publicznej. W 1946 roku otwarto tu Hotel i Restaurację Mewa, a rok później budynek przekształcono w Dom Akademicki Mewa, gdzie mieszkali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.

Nowe życie Willi Sedan

W 1998 roku budynek sprzedano Gdańskiemu Towarzystwu Inwestycyjnemu, a w 2002 roku na nowo otwarto tu restaurację i hotel pod nazwą Sedan. Willa Sedan, odrestaurowana i zmodernizowana, zachowała swój dawny blask i stała się jednym z najbardziej prestiżowych hoteli w Sopocie.

Przez lata Willa Sedan była świadkiem wielu wydarzeń historycznych i gościła znamienite osobistości. Dziś, jako zabytkowy hotel, jest ona nie tylko miejscem noclegowym, ale także ważnym elementem sopockiego dziedzictwa kulturowego.

Źródło: Hanna Domańska, Opowieści Sopockich Kamienic, 2005, Marek Sperski, Dzieje pensjonatu Sedan, Rocznik Sopocki 2003, za: www.dawnysopot.pl. 

[ZT]22539[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%