Zamknij

Gdańsk: Zakończył się remont wieży widokowej na wzgórzu Pachołek

08:36, 12.09.2023 PAP Aktualizacja: 08:38, 12.09.2023
Skomentuj Odnowiona wieża widokowa "Pachołek". Fot. Karol Stańczak/GZDiZ Odnowiona wieża widokowa "Pachołek". Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Remont wieży widokowej na gdańskim wzgórzu Pachołek rozpoczął się w maju br. W poniedziałek Patryk Rosiński z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni poinformował w przesłanym PAP informacji o zakończeniu prac.

Zakończył się remont wieży widokowej na wzgórzu Pachołek w Gdańsku. Zakres prac objął m.in. gruntowne oczyszczenie całej konstrukcji, usunięcie ognisk korozji oraz zabezpieczenie węzłów - podał w poniedziałek Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

"Zmiany, jakie można zauważyć to przede wszystkim wykonanie antykorozji konstrukcji stalowej wieży, aby uchronić ją przed dalszą degradacją i wydłużyć okres eksploatacji. Na szczycie wieży wyremontowana została posadzka pomostu widokowego i stopni schodów. Ponadto, aby poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z pomostu, podniesiono balustradę na pomoście głównym do wysokości 1,30 m" - przekazał.

Jak dodał, u stóp wieży wymieniono dotychczasową nawierzchnię z wysłużonej trylinki, zastępując ją płytkami chodnikowymi, a także zamontowano nową tablicę informacyjną.

"Zakres prac niezbędnych do wykonania objął gruntowne oczyszczenie całej konstrukcji, usunięcie ognisk korozji, zabezpieczenie węzłów i pokrycie poszczególnych elementów konstrukcji stalowej wieży warstwami farb systemowych. Dzięki tym pracom wieża nie tylko pozostanie przez długi czas w bardzo dobrym stanie technicznym, ale również prezentuje się efektownie" - wyjaśnił Patryk Rosiński.

Wieża na wzgórzu Pachołek to 15-metrowa stalowa konstrukcja wybudowana w 1975 roku. Zastąpiła ona poprzednią murowaną wieżę pochodzącą z 1882 roku. Została ona zburzona 23 marca 1945 roku przez wycofujące się z Gdańska oddziały niemieckie w obawie przed wykorzystaniem jej przez wojska radzieckie jako punktu obserwacyjnego. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ jann/

[ZT]16754[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%