Zamknij

Co czeka na widzów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni? [WIDEO]

14:32, 14.09.2022 Źródło: gdynia.pl Aktualizacja: 14:33, 14.09.2022
Skomentuj Studio „Gdyni Filmowej” we foyer Teatru Muzycznego - to tutaj przez cały czas trwania festiwalu będziemy specjalnie dla gdynian rozmawiać z ludźmi, którzy tworzą 47. FPFF. Na zdjęciu Magdalena Śliżewska z Gdynia.pl (z lewej) w rozmowie z Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu, fot. Sławomir Okoń Studio „Gdyni Filmowej” we foyer Teatru Muzycznego - to tutaj przez cały czas trwania festiwalu będziemy specjalnie dla gdynian rozmawiać z ludźmi, którzy tworzą 47. FPFF. Na zdjęciu Magdalena Śliżewska z Gdynia.pl (z lewej) w rozmowie z Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu, fot. Sławomir Okoń

Kamera, akcja! Przed państwem Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Rozmową na temat tego, na jakie filmowe emocje mogą liczyć w tym roku festiwalowi widzowie rozpoczynamy nasz studyjny cykl „Gdynia Filmowa”. We foyer Teatru Muzycznego w Gdyni, w anturażu nawiązującym do czystego, gdyńskiego powietrza i morskiej bryzy będziemy przez czas trwania FPFF dyskutować z osobami, które tworzą festiwal – organizatorami, członkami ekip, aktorami i reżyserami.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczął się w poniedziałek i w błyskawicznym tempie nabiera obrotów co najmniej takich, jak kręcąca się szpula taśmy filmowej. Miastem na tydzień zawładnął film - i to w najlepszym wydaniu, bo okraszonym przedpremierowymi pokazami najnowszych, polskich wysokobudżetowych produkcji.

Wypełniają się sale kinowe, a przechadzając się centrum miasta, można przypadkowo - ot tak, niemal na każdym rogu - spotkać znanych aktorów, cenionych reżyserów czy filmowców, którzy stali za wielkimi, obsypanymi nagrodami tytułami. Chodnikami pospiesznie mkną fotografowie i ekipy telewizyjne; wszyscy chcą uchwycić największe gwiazdy. Filmowy klimat po prostu unosi się w powietrzu. A my chcemy go uchwycić, żeby poczuli go wszyscy, nawet ci, którzy bezpośrednio nie uczestniczą w pokazach filmowych czy innych wydarzeniach związanych z 47. FPFF.

Właśnie dlatego prezentujemy festiwalowy cykl rozmów w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność studio - „Gdynia Filmowa”. We foyer Teatru Muzycznego każdego dnia ekipa portalu Gdynia.pl czeka na gości związanych nie tylko z konkretnymi filmami i rolami, ale też i tych, bez których festiwal po prostu by się nie odbył - organizatorów czy jurorów, dzięki którym zapadają najważniejsze decyzje.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej z zarejestrowanych w studio „Gdynia Filmowa” rozmów. Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl poprosiła Tomasza Kolankiewicza, dyrektora artystycznego 47. FPFF o podzielenie się swoimi przemyśleniami tuż po starcie festiwalowych emocji.

Tomasz Kolankiewicz

Filmoznawca z pokaźnym dorobkiem zawodowym, historyk filmu, kurator cykli filmowych, doświadczony programista filmowy i autor licznych przeglądów. Od 1 września 2020 roku - dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który w nowej roli do tej pory przetarł już szlaki podczas dwóch edycji wydarzenia.

Przez wiele lat współpracował z telewizją, będąc między innymi redaktorem programowym redakcji filmowej TVP Kultura (2008-2017), działał także w kooperatywie z festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury, wymieniając chociażby Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, Europejskie Centrum Solidarności czy Nowy Teatr.

W pracy selekcjonera i programisty filmowego stara się przybliżać widzom jak najszerszy obraz kinematografii: od klasyki i kina artystycznego po kino gatunkowe. Cykle filmowe, w jakich się specjalizuje, prezentując historię kina, nawiązują do współczesnych realiów społeczno-politycznych.

Tomasz Kolankiewicz za cel stawia sobie przybliżanie widzom zarówno filmowych klasyków oraz kina artystycznego, jak i kina gatunkowego. Odpowiada za organizację kilkudziesięciu przeglądów filmowych - polskich i zagranicznych przeglądów kinematografii kobiet, szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów wybitnych światowych reżyserów i operatorów, prądów nowofalowych w światowym kinie, kina grozy, retrospektyw mało znanych prądów filmowych czy kilkunastu retrospektyw polskiego kina gatunkowego.

Źródło: gdynia.pl

[ZT]14436[/ZT]

(Źródło: gdynia.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%