Zamknij

Jeden bilet - jedna opłata. Środki z funduszu ELENA zasilą Pomorze

09:38, 04.12.2018 | Ewa Podlasińska
Skomentuj
REKLAMA

Jedyny w Polsce i jeden z sześciu w Europie – projekt ujednolicenia opłat za bilety na Pomorzu uzyskał dofinansowanie z instrumentu finansowego ELENA (European Local ENergy Assistance). Kwota 2,3 milionów euro zostanie przeznaczona na pomoc techniczną przy opracowaniu i wdrożeniu tak zwanego, wspólnego biletu na Pomorzu.

Trwające wiele miesięcy formalności związane z uzyskaniem tego dofinansowania dobiegły wreszcie końca i na Pomorze wróciła podpisana już umowa. W praktyce oznacza to, że wydatki związane z projektem realizowanym przez spółkę InnoBaltica poniesione począwszy od 1 listopada 2018 roku mogą być refundowane ze środków ELENA. Mowa o refundacji wysokości 90 procent poniesionych kosztów.

Czym jest ELENA?

Instrument ELENA został utworzony przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny już w 2009 roku. InnoBaltica jest jedynym podmiotem z Polski, któremu udało się pozyskać środki  z programu ELENA. O tym, jak bardzo prestiżowe jest to dofinansowanie, niech świadczy fakt, że w całej Europie tylko sześć projektów uzyskało tę pomoc finansową Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zgodnie z założeniem pomysłodawców, ELENA ma przyspieszyć mobilizację funduszy na duże inwestycje na poziomie lokalnym.

Wsparcie dla Pomorza

 InnoBaltica, która jest spółką należącą do Województwa Pomorskiego, Gdańska i Gdyni. Realizuje aktualnie zadanie polegające na zaprojektowaniu i wdrożeniu Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, potocznie nazywanej wspólnym biletem. Blisko 10 mln złotych z funduszu ELENA pozwoli na opracowanie studiów wykonalności i badań rynku, planowanie projektów, przygotowanie biznesplanów, przeprowadzenie audytów energetycznych, przygotowanie procedur przetargowych oraz ustaleń umownych. 

Szczegóły

 

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz