Zamknij

Ceny mieszkań wciąż rosną! Trójmiasto wśród najdroższych regionów w Polsce

15:10, 20.06.2023 . Aktualizacja: 15:11, 20.06.2023
Skomentuj Fot. RC / Joanna Sobczyńska - Esopot.pl Fot. RC / Joanna Sobczyńska - Esopot.pl

Aktualnie za metr kwadratowy trójmiejskiego mieszkania zapłacimy średnio 12 893 zł. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl rok do roku ceny wzrosły prawie o 16%. Trójmiasto to obecnie jedno z najdroższych regionów w Polsce. Więcej za własne „M” zapłacimy tylko w Warszawie i Krakowie. 

Ile za mieszkanie?

Ze względu na ograniczoną zdolność kredytową, w Trójmieście buduje się teraz głównie z myślą o zamożnych klientach, kupujących za gotówkę. Wśród nich jest największy popyt na nieruchomości. W maju ponad 32% kupujących szukało mieszkania w przedziale cenowym od 15 do 20 tys. zł/mkw. 

Od grudnia ub. roku mieszkania w regionie podrożały średnio na metrze aż o 9%. Mocno zmieniła się przy tym struktura cenowa oferowanych mieszkań. Oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 24% do 16%. Z kolei odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 17% do 26%. 

Porównując jednak maj do kwietnia br., widzimy, że ceny nieruchomości pozostały niemal na niezmienionym poziomie. Wynika to z tego, że w ubiegłym miesiącu lokalni deweloperzy wprowadzili wiele mieszkań z segmentu popularnego, nie podnosząc tym samym średniej ceny za m kw. Obraz zawierający tekst, Wykres, zrzut ekranu, liniaOpis wygenerowany automatycznie

 

Coraz mniej nieruchomości w ofercie

Od czerwca 2022 roku liczba nieruchomości dostępnych w ofercie spadła w Trójmieście aż o 21%. Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl na koniec maja br. kupujący mieli do wyboru ok. 6,2 tys. mieszkań i domów. Spadek oferty to skutek tego, że lokalni deweloperzy wstrzymali się z rozpoczynaniem nowych inwestycji ze względu na spadający popyt, wysokie koszty budowy czy brakującą liczbę gruntów. Obraz zawierający tekst, Wykres, diagram, liniaOpis wygenerowany automatycznie

Jakie lokale sprzedają się w Trójmieście? 

W Gdyni, Gdańsku i Sopocie klienci najchętniej kupują dwu- i trzypokojowe M. Najmniejszą popularnością cieszą się z kolei kawalerki. Z czego to wynika? Cena za m kw. jest w dużym stopniu zależna od metrażu nabywanego mieszkania. Im mniejszy lokal, tym wyższa kwota za m kw. Dlatego też mniejsze mieszkania w ostatecznym rozrachunku nie są dużo tańsze niż te o większej liczbie pokoi. Średnie i duże M mają też większy potencjał. Doceniane są przede wszystkim w sytuacji, gdy powiększa się rodzina, lub gdy chcemy je wynająć. 

Źródło: rynekpierwotny.pl

[ZT]17546[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%