Zamknij

Kup sobie pałac. Najdroższa nieruchomość na sprzedaż w Sopocie [FOTO]

10:20, 28.08.2022 .US Aktualizacja: 13:43, 28.08.2022
Skomentuj

Sopockie nieruchomości słyną z wysokich cen i nie ma w tym nic dziwnego. Trójmiasto rozrasta się w błyskawicznym tempie, oferuje atrakcyjne miejsca pracy, a do tego leży nad samym morzem. W samym Sopocie znajduje się wiele atrakcyjnych budynków z historią, w tym wille, luksusowe domy, a nawet pałace. Jeden z nich może być Twój… już za 32 miliony złotych.

Zawsze marzyło Ci się mieszkanie w pałacu? To masz szczęście, bo jeden właśnie jest na sprzedaż! Nieruchomość znajduje się w Sopocie przy Alei Niepodległości i składa się z dwóch działek o powierzchni odpowiednio 3,5859 ha oraz 0,8534 ha. Najbardziej ekscytuje jednak zabytkowy pałac o powierzchni 2 383,72 m2 znany również jako Villa Hochwasser. Budynek złożony jest z trzech kondygnacji oraz podpiwniczenia. Całość składa się na słynny zespół pałacowo-parkowy „Stawowie”. Sprzedażą nieruchomości zajmuje się RE/MAX Gdańsk.

Historia miejsca

Źródło: https://www.remax-polska.pl/pl-pl/oferty/hotel/sprzedaz/sopot/niepodleglosci/790171012-10

Pierwsza wzmianka o Stawowiu na piśmie pojawia się już w XII wieku. Wiadome jest, że w XVIII wieku powstała tu karczma, która szybko zyskała popularność wśród zamożnych kupców. Przyjeżdżali tu odpocząć, postrzelać na strzelnicy i najeść się do syta. Wkrótce gospoda została przebudowana w stylu klasycystycznym i zyskiwała coraz większy rozgłos. Odbywały się tu rozmaite imprezy i tańce, a w 1856 roku posiadłość została wykupiona przez Heinricha Theodora Behrenda. To właśnie on zarządził stworzenie pięknego parku oraz wybudowanie nowego pałacu, który dzisiaj wystawiony jest na sprzedaż.

Budynek ma niesamowicie bogatą historię. Mieściły się w nim kolejno: ośrodek dla rekonwalescentów armii pruskiej, oddział ozdrowieńczy należący do szpitala sióstr Boromeuszek, sanatorium oraz Gdańska Służba Pracy Kobiet. W 1945 roku przez czternaście miesięcy pałac stał się komendanturą wojsk sowieckich, by następnie przeistoczyć się w dom dziecka, a potem w szpital położniczy. W 2003 przejął go Urząd Marszałkowski, co zapoczątkowało proces niszczenia historycznego budynku.

Otoczenie

Zespół pałacowo-parkowy „Stawowie” graniczy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, co sprawia, że tonie w ciszy lasu i zieleni drzew. Stawowie, Hochwasser, Wysoka Woda – historyczne nazwy tego miejsca potwierdzają, że teren jest bogaty w widowiskowe strumienie, stawy i cieki wodne.

Na Stawowiu rosną cenne drzewa, niektóre liczące ponad 150 lat. Zajdziemy tu gatunki pochodzące z Japonii czy Ameryki. Sam park uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w całym Sopocie.

Jak wygląda pałac w środku?

Źródło: https://www.remax-polska.pl/pl-pl/oferty/hotel/sprzedaz/sopot/niepodleglosci/790171012-10

Na udostępnionych w ogłoszeniu rzutach możemy zaobserwować, że na każdym piętrze pałacu znajduje się kilkanaście pomieszczeń. Nieruchomość posiada potencjał do pomieszczenia wielu osób jednocześnie, dlatego idealnie nadaje się na szpital czy sanatorium. Niestety już z zewnątrz widoczne są zniszczenia pałacu. Jak dokładnie wyglądają pomieszczenia w środku? Tego nie zobaczymy w ogłoszeniu. Możliwe jednak, że koszt remontu budynku byłby ogromny.

Co dalej?

Jak czytamy w ogłoszeniu, na nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony uchwałą Rady Miasta Sopot z dnia 25 maja 2001 r. Teren, wedle karty terenu, może przeznaczony być na funkcje usługowe z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej.

RE/MAX przedstawia w ogłoszeniu proponowane wizualizacje nowej inwestycji, która może powstać nieopodal pałacu. Przeważają nowoczesne kształty, grafitowe barwy i funkcjonalny design. Czy projekt ma szanse dojść kiedyś do realizacji? Trudno powiedzieć.

Niewątpliwie zespół pałacowo-parkowy „Stawowie” jest miejscem niebanalnym, które zapisało się na kartach historii. Co stanie się z nim dalej? Czy znajdzie się kupiec-wizjoner, który ożywi niszczejący tereny? Pozostaje tyko mieć nadzieję!

Więcej informacji : ogłoszenie remax-polska

(.US)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%