Zamknij
REKLAMA

Sopot: Wojewoda domaga się zwrotu 2,5 mln zł! Miasto złożyło odwołanie do Ministra Finansów

20.00, 31.05.2021 P.S
Skomentuj pixaby
REKLAMA

Po raz kolejny wojewoda pomorski nakazał Sopotowi zwrot części środków z dotacji celowej, wypłaconych przez miasto w latach 2014-2018 opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnościami, których niepełnosprawność powstała po 18. roku życia lub po 25. roku życia, w przypadku nauki w szkole. Kwota do zwrotu, o jaką upomina się wojewoda, wynosi 2 489 690,13 zł. Od decyzji wojewody z 30 kwietnia 2021 r. (doręczonej 10 maja 2021 r.) Gmina Miasta Sopotu złożyła odwołanie do ministra finansów.

Miasto Sopot, respektując wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. wypłaca świadczenie pielęgnacyjne wszystkim opiekunom osób z niepełnosprawnościami, niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności.

Zgodnie z tym wyrokiem wszyscy opiekunowie mają prawo do równego traktowania i otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Stanowisko takie reprezentuje również Rzecznik Praw Obywatelskich, a także potwierdza orzecznictwo Samorządowych Kolegiów Odwoławczych oraz sądów administracyjnych w całej Polsce, do których odwołują się opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Kilkadziesiąt wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych potwierdza prawo opiekunów do tych świadczeń.

Odwołanie do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej od decyzji wojewody pomorskiego z 30 kwietnia 2021 r. złożył także Rzecznik Praw Obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny już w 2014 r. zobowiązał ustawodawcę do poprawienia stanu prawnego bez zbędnej zwłoki. Od tego czasu minęło ponad sześć lat, a wielu opiekunów nadal zmuszonych jest domagać się należnych im świadczeń na drodze sądowej. Sopot, mając na uwadze dobro i godność osób z niepełnosprawnościami wymagających stałego wsparcia oraz ich opiekunów, realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego bez konieczności angażowania opiekunów w długotrwały proces.

Efektem podjętej przez Sopot decyzji są jasne i sprawne postępowania administracyjne, ułatwiające opiekunom uzyskanie należnego im świadczenia. Unikamy w ten sposób, znanej z praktyki innych ośrodków, drogi odwoławczej, która z punktu widzenia osoby potrzebującej wsparcia, jest skomplikowana, niezrozumiała oraz czasochłonna.

– Wsparcie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju jest cały czas na bardzo niskim poziomie– mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Brakuje systemowej i szeroko dostępnej pomocy a wieloletnia i całodobowa opieka spada często całkowicie na barki opiekunów. W ciągu siedmiu lat rządzący nie potrafili dostosować ustaw do wyroku TK i sprawić, że zniknie różnicowanie w świadczeniach dla opiekunów. Opieka nad osobą z niepełnosprawnością wygląda i kosztuje tyle samo niezależnie od faktu kiedy ta niepełnosprawność powstała.  7 lat to skandalicznie długi czas, czas, kiedy wielu opiekunów nie miało siły walczyć samodzielnie w sądach i otrzymywało rażąco niższe świadczenia. To jest ogromny wstyd dla państwa, na miejscu rządzących ciężko byłoby mi spojrzeć tym opiekunom w oczy. Po raz kolejny odwołaliśmy się w tej sprawie do ministra finansów – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

W Sopocie świadczenie pielęgnacyjne otrzymuje średniomiesięcznie 38 opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1971 zł. Jest corocznie waloryzowane i powiązane z kwotą minimalnego wynagrodzenia.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%