Zamknij
REKLAMA

Pola Nadziei w Domu Hospicyjnym [fotogaleria]

10:38, 23.10.2018 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Dla podopiecznych Domu Hospicyjnego Caritas  im. Św. Józefa w Sopocie rozkwitły Pola Nadziei

Inauguracja miała miejsce w sobotę 13 października, w obecności pensjonariuszy ośrodka, wolontariuszy, licznie zebranych gości, wśród których znaleźli się biskup Wiesław Szlachetka, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanna  Zych – Cisoń, przedstawiciele Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku,  Hospicjum Św. Wawrzyńca i Bursztynowej Przystani w Gdyni, Hospicjum pw. Św. O. Pio w Pucku, Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie i Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku.

Uczestnicy spotkania wspólnie zasadzili cebulki żonkili, które rozkwitając wiosną będą darem wdzięczności dla osób wpierających i chcących wesprzeć pensjonariuszy ośrodka. Kwiaty posadzono w pasie zieleni w okolicy Alei Niepodległości. Obecni na inauguracji wzięli udział w grze terenowej i obejrzeli prace przygotowane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas z Krzywego Koła i Łapina.

Uroczystość uświetnili swoim występem – Katarzyna Golecka i Konrad Sikora - studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Cebulki kwiatów przekazane zostały również przybyłym na uroczystość przedstawicielom innych ośrodków hospicyjnych.

 

Wspólna idea

Dom Hospicyjny w Sopocie zrodził się jako wspólna inicjatywa władz miejskich Sopotu, Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Fundacji Dobroczynności Atlas.

19 lipca 2002 roku w Urzędzie Miejskim w Sopocie podpisano porozumienie, na mocy którego Prezydent Sopotu i Rada Miasta przekazali Gdańskiej Caritas w wieczyste użytkowanie działkę, przylegającą do Szpitala Wojewódzkiego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc przy Alei Niepodległości 632 w przepięknym miejscu jakim jest Park na Stawowiu.

Fundacja Dobroczynności Atlas zobowiązała się do całkowitego wykonania prac budowlanych oraz ich sfinansowania. Bardzo szybko powstał projekt architektoniczny wykonany przez zespół pod kierownictwem Pana mgr inż. arch. Jacka Szymczaka.

28 maja 2003 roku podczas audiencji ogólnej Ojciec Święty Jan Paweł II udzielił swojego błogosławieństwa dziełu, jakim stała się budowa Domu Hospicyjnego. W dzień patronalny Św. Józefa 19 marca 2003 roku Metropolita Gdański Ks. Abp Tadeusz Gocłowski dokonał poświęcenia placu pod budowę nowego Hospicjum.
W kwietniu 2003 rozpoczęto prace budowlane na terenie Parku na Stawowiu.

Rok 2003 zakończył się całkowitym zrealizowaniem zamierzonych planów budowlanych. Generalny wykonawca, firma Stan-Dom z Lęborka robiła wszystko, by dotrzymać terminu oddania obiektu do użytku. Nadzór nad całością inwestycji pełniła nieodpłatnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.
Zgodnie z zaplanowanym terminem w dniu 19 marca 2004 roku Dom Hospicyjny im. Św. Józefa został oddany do użytku. Uroczystość otwarcia zgromadziła wielu gości. Obecni byli: dobroczyńcy Zarząd Grupy Atlas reprezentowany przez prezesa Romana Rojka oraz prezesa Mariusza Jurkowskiego wraz z rodzinami, władze miasta Sopotu, goście z kraju i z zagranicy. Poświęcenia budynku dokonał Metropolita Gdański Ks. Abp. Tadeusz Gocłowski.

Na piętrze budynku, liczącego w całej powierzchni 1500 m², znajduje się 20 pokoi jedno i dwuosobowych, każdy z łazienką, dyżurki pielęgniarskie oraz pięćdziesięciometrowy taras. Budynek zaprojektowano na planie kwadratu, w jego środku znajduje się patio z fontanną.

Obecnie działalność placówki jest współfinansowana przez NFZ.

Patron - św. Józef

Był rzemieślnikiem, wykonującym prace w drewnie, metalu, kamieniu. Po raz pierwszy wspomniany w Ewangeliach z okazji jego zaślubin z Najświętszą Marią. Wspominany także z okazji poczęcia Pana Jezusa, spisu ludności, narodzenia Pana Jezusa, ofiarowania Go w Świątyni pokłonu Trzech Mędrców, ucieczki do Egiptu i powrotu do Nazaretu. Gdy wspominane jest publiczne nauczanie Pana Jezusa, istnieje jedynie wzmianka o św. Józefie. Według podania już wówczas nie żył, więc miał najpiękniejszą śmierć, bo na rękach Jezusa i Maryi, także najuroczystszy pogrzeb, bo z Ich udziałem. Dlatego też św. Józef jest uważany za szczególnego patrona dobrej śmierci.

Jak pomóc ? https://gdansk.caritas.pl/hospicjum/jak-pomoc/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA