Na dzisiejszym posiedzeniu Uczelnianego Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego wybrano nowego rektora uczelni. Na stanowisko to powołano prof. Piotra Stepnowskiego, który uzyskał łącznie 104 głosy poparcia, przy 26 głosach przeciw. Nikt się nie wstrzymał. Tym samym mieszkający w Sopocie naukowiec pokonał swojego kontrkandydata prof. Krzysztofa Bielawskiego. Jego Magnificencja obejmie władzę nad uczelnią w kadencji 2020-2024.
Przed nowo wybranym rektorem trudne zadanie. Profesor Piotr Stepnowski, zmierzy się z koniecznością odbudowy wizerunku uczelni po aferze plagiatowej związanej ze swoim poprzednikiem. Zgodnie z deklaracją wygłoszoną w trakcie kampanii jednym z pierwszych działań w tym zakresie będzie utworzenie Centrum Ochrony Własności Intelektualnej w Uniwersytecie Gdańskim.
Uczelniane Kolegium Elektorów, które dokonało wyboru rektora, liczy 132 osoby. Jak informuje uczelnia, jako jeden z kandydatów z głosowania wyłączony został prof. K. Bielawski. Połowę składu kolegium stanowią przedstawiciele Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, zaś pozostali członkowie to reprezentanci wydziałów, jednostek, studentów, doktorantów oraz pracowników administracji UG.
Prof. Piotr Stepnowski:
Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, dokonując wyboru rektora Uniwersytetu Gdańskiego, udzieliła mi dużego kredytu zaufania. Mandat ten, uzyskany znaczącą większością głosów, pozwala mi na realizację wizji uniwersytetu będącego wspólnotą różnorodności.
Mieliście Państwo okazję (i macie nadal) zapoznać się z nią, wyrażoną w programie wyborczym, który znajduje się na mojej stronie i który powstał w wyniku konsultacji z różnymi środowiskami naszej uczelni. Jest on wyrazem potrzeby zmian, jakie muszą nastąpić.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wizja ta nie może być realizowana chaotycznie. Ważny jest plan wdrożenia i zaangażowanie wszystkich w budowę nowego oblicza naszej Uczelni.
Program, poparty przez Państwa w dzisiejszym głosowaniu, to bowiem nie tylko program naprawczy uczelni, ale też stanowcza zmiana wizerunku, jaki przesłonił niedawno 50 lat świetnej historii UG oraz mrówczą pracę wybitnych naukowców i dydaktyków. Wiem, że czeka mnie, a właściwie nas, niełatwe zadanie.
Chciałbym prosić Państwa o wsparcie i życzliwość – przede wszystkim dla uczelni, która przez pół wieku zasłużyła się dla historii naszego regionu, wykształciła rzesze wspaniałych absolwentów i zasługuje na to, żeby postrzegać ją jako kuźnię świetnych kadr, miejsce pracy wybitnych naukowców i nauczycieli.
ug.edu.pl
Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Od początku kariery akademickiej związany jest z Uniwersytetem Gdańskim, na którym ukończył studia na międzywydziałowym kierunku Ochrona Środowiska w 1995. Odbył staże naukowe w Uniwersytecie w Lund, Centrum Badań Morza ENEA w La Spezia oraz w Uniwersytecie w Bremie. Był również uczestnikiem polarnej ekspedycji naukowej Instytutu Oceanologii PAN na pokładzie r/v „Oceania”. W 2010 uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych.
Jego zainteresowania naukowe obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. Opublikował ponad 260 prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Redaktor 8 pozycji wydawniczych oraz autor i współautor 3 podręczników akademickich, a także 15 rozdziałów w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych. Piotr Stepnowski wygłosił ponad 50 wykładów. Jego prace cytowane były ponad 7000 razy, a obecny indeks Hirscha wynosi 46. Aktywnie zabiegał o finansowanie prowadzonych badań naukowych zarówno z instytucji krajowych, jak i międzynarodowych uzyskując wsparcie dla blisko 50 projektów naukowych, badawczo-rozwojowych i dydaktycznych.
Był wielokrotnie zapraszany przez zagraniczne uczelnie i instytucje naukowe. Aktywnie współpracuje z Uniwersytetem w Bremie, Politechniką Drezdeńską, Uniwersytetem w Aveiro, Uniwersytetem w Lizbonie, Wyższą Szkołą Techniczną im. Beutha w Berlinie i Uniwersytetem Blaise Pascal w Clermont-Ferrand.
Był wyróżniony dwiema nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Medalem im. Wiktora Kemuli za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii analitycznej, Nagrodą Naukową im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych i in.
pl.wikipedia.org
2 1
super, gratulacje, autorytet dobrze sie stalo!!