Zamknij
REKLAMA

Trójmiasto: Nie spodobał mu się Strajk Kobiet, więc sięgnął po pistolet! Trwa śledztwo ws. gdańskiego księdza

17:30, 13.11.2020 | P.S
Skomentuj Fot. Emil Bogumił - zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Dwie uczestniczki Strajku Kobiet utrzymują, że zostały zastraszone przez gdańskiego księdza. Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, wszczęto śledztwo w sprawie duchownego, który za pomocą pistoletu pneumatycznego miał grozić protestującym kobietom. Jeśli sąd orzeknie o jego winie, 35-letniemu mężczyźnie mogą grozić nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Historię kobiet, które miały paść ofiarą gdańskiego wikariusza nagłośnili Paweł Wojciechowski oraz Maciej Sandecki, dziennikarze Gazety Wyborczej. Jak podali, do zdarzenia miało dojść we wtorek, 27 października. Tego dnia około godziny 20 dwie uczestniczki protestu samochodowego zorganizowanego w ramach Strajku Kobiet zatrzymały się na skrzyżowaniu nieopodal ul. Gospody na Żabiance. Protestujące jechały w kierunku Sopotu, jednak samochód musiał stanąć w oczekiwaniu na zmianę świateł. Po chwili z lewej strony nadjechał czarny volkswagen phaeton, którym jechało dwóch mężczyzn.

Kiedy jedna z kobiet, wychyliła się z auta, trzymając wieszak i parasolkę, mężczyzna z czarnego volkswagena zaczął krzyczeć. W wulgarny sposób domagał się, aby ta schowała przedmioty wyrażające poparcie dla Strajku Kobiet. Kiedy to nie poskutkowało, 35-latek sięgnął za pistolet pneumatyczny do złudzenia przypominający ostrą broń. Jak podaje Wyborcza, mężczyzna miał wykrzykiwać do protestującej: "Jak się teraz czujesz?"

Dziennikarz poinformował o tym, że kobiety zamknęły okno i czym prędzej zadzwoniły na numer alarmowy. Całe zajście zostało uwiecznione przez kamerę samochodową oraz telefon komórkowy. Kobiety zgłosiły sprawę na policję, podając numer rejestracyjny oraz markę auta. Jak ustaliła policja, sprawcą incydentu był 35-letni ksiądz z Gdańska.

Choć gdańska policja księdza nie zatrzymała, to w sprawę zaangażował się mecenas Tomasz Płaszczyk, pełnomocnik pokrzywdzonych kobiet, który złożył zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zdaniem adwokata postępowanie księdza wypełnia znamiona art. 190 § 1 kk.

Art. 190 KK

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W rozmowie z dziennikarzem Wyborczej ksiądz okazał skruchę, zaznaczając, że kobietom należą się przeprosiny. Jak podkreślił, jego zachowanie wynikało z silnych emocji i jest gotowy ponieść konsekwencje prawne. Ksiądz przekonywał, że choć machał bronią, to nie mierzył bezpośrednio w strajkujące kobiety. W opinii duchownego zachowanie to nie było groźbą.

Po nagłośnieniu sprawy przez Gazetę Wyborczą kuria odwołała księdza z pełnienia funkcji katechety w jednej z gdańskich szkół podstawowych

Źródła:

  • Paweł Wojciechowski, Ksiądz z Gdańska groził bronią uczestniczce protestów. Policja namierzyła duchownego i... puściła wolno. Ksiądz: Miałem do tego prawo, online: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26457119,ksiadz-z-gdanska-grozil-bronia-uczestnitce-strajku-kobiet-policja.html (dostęp:13.11.2020)
  • Maciej Sandecki, Ksiądz groził pistoletem uczestniczkom Strajku Kobiet. Kuria odwołała go z funkcji katechety, policja wszczęła śledztwo, online: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26505701,ksiadz-grozil-pistoletem-uczestniczkom-strajku-kobiet-kuria.html (dostęp: 13.11.2020)
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

LudwikBoskiLudwikBoski

4 4

Przecież wiadomo, że nic mu nie zrobią. Prokurator dostanie polecenie umorzenia z regionalnej albo krajowej i będzie po sprawie. Księdza przeniosą do innej parafii - nikt się nie zorientuje. 19:25, 13.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PopoPopo

6 6

Nie potrzeba pistoletu. Wystarczyło na owe wrzeszczące zwierzęta użyć klaksonu i świateł by sp...ły jK szczury:-))) 19:52, 13.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MamaMama

2 2

No i egzorcyzmów....temu panu księdzu by się przydały. ....może wy tak nie wrzeszczał jeden z drugim. 00:01, 14.11.2020


REKLAMA