Zamknij
REKLAMA

Za czym kolejka ta stoi? - za miską Zupy na Monciaku. Przybywa potrzebujących w Sopocie

18:38, 10.09.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Zupa na Monciaku pomaga swoim podopiecznym, bez względu na okoliczności i trudności. W każdą niedzielę na placu przed kościołem św. Jerzego w Sopocie podjeżdża samochód dostawczy z ciepłą zupą dla potrzebujących, a także prowiantem i ubraniami. Z tej formy wsparcia może skorzystać każdy.

Organizatorzy Zupy na Monciaku poinformowali na swoim profilu facebook, że w czasie pandemii koronawirusa przybywa potrzebujących. W tym szczególnym czasie muszą się oni stosować do specjalnych zasad. Mimo że niektórzy podchodzą do nich z niechęcią, większość stosuje się do wymogów. 

Niezmiennie, w akcji pomagają wolontariusze i harcerze, którzy przygotowują i rozdają posiłki. Zupa na Monciaku jest wspierana przez sponsorów i darczyńców tj. Piekarnia Pellowski. 

Jak wygląda obecna sytuacja? Przeczytać możemy w jednym z ostatnich wpisów Zupa na Monciaku: 

"Minione letnie tygodnie w Zupie na Monciaku upłynęły pod znakiem trudnej „miłości w czasach zarazy”. Musieliśmy się wiele nauczyć. Nasi bezdomni i ubodzy również. Trudno jednocześnie rygorystycznie przestrzegać zaleceń sanitarnych, dyscyplinować niezdyscyplinowanych i nie utracić sensu spotkania - dobrej atmosfery, chociażby krótkiej rozmowy, ciepłego słowa, wyłapania tych, którym trzeba zaproponować inną pomoc.

Nowa kolejka, ustawiana z zachowaniem zalecanych odległości, wzdłuż naszych słupków, maseczki uszyte przez harcerki ZHR - czyste i nie na brodzie, a na nosie i ustach, gorąca Zupa nakładana do opakowań na wynos, dezynfekcja rąk...

Takie zmiany wywołują nieraz złość, bunt... „- Może jeszcze dowód mam pokazać?”

Częściej jednak spotykamy się z pokornym podporządkowaniem obowiązującym regułom oraz wdzięcznością w spojrzeniu, słowie czy kwiatku zerwanym po drodze.

Do jednej z najlepszych cukierni w mieście, która od lat częstuje naszych bezdomnych rogalikami z marcepanem dołączyła wiosną Piekarnia-Cukiernia “Pellowski”, dzięki której oprócz kanapek, nasi ubodzy dostają „na drogę” pyszną drożdżówkę. Albo i dwie. A my zyskaliśmy przemiłych znajomych - mijając z rana w mieście dostawczaki Pellowskich uśmiechamy się do siebie i pozdrawiamy.

Jedna rzecz w czasie tej pandemii pięknie nas zadziwia - nie wycofał się żaden z naszych dotychczasowych sponsorów, co więcej, w miarę rosnących potrzeb starają się pomagać jeszcze intensywniej niż wcześniej. Many Mornings posyła nam kartony ze skarpetkami, Fundacja LPP obdarowuje zapasem T-shirtów - jesteśmy ostatnim ogniwem, przez którego ręce przechodzi mnóstwo dobra podarowanego naszym biedakom przez Dobrych Ludzi, którzy choć sami zmagają się z trudnościami, dzielą się jak mogą. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że dzięki nim możemy pomagać.

Ideałem byłoby gdyby Zupa na Monciaku była niepotrzebna - żeby nie było bezdomnych, chorych, samotnych, ale świat nie jest idealny, a ilość osób korzystających z pomocy Zupy na Monciaku w ostatnim czasie znacząco się zwiększyła. Zarówno dwa tygodnie temu, jak i w minioną niedzielę, Zupą poczęstowaliśmy około 120 osób. Choć gotujemy w nowym stulitrowym garze podarowanym nam wraz z nowym termosem i wielkim zapasem miseczek jednorazowych przez gdańskiego Intela, jedzenia coraz częściej jest za mało. Ludzie przychodzą stanąć w kolejce nawet więcej niż godzinę przed rozpoczęciem Zupy, a i tak nie mają pewności, że dla nich wystarczy.

Przyszło nam zmierzyć się z nagłym zwiększeniem o 30 % ilości zupy, chleba, kanapek, ciastek, bielizny...To dla nas duży wzrost kosztów. Nie chcielibyśmy aby ktokolwiek odchodził głodny, dlatego bardzo prosimy o wpłaty na naszą zrzutkę na jedzenie."

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/9se9u2

źródło:https://www.facebook.com/ZupaNaMonciaku/

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

karokaro

5 5

Dobrze że firmy które pomagały przed pandemią, nie odwróciły się i dalej chcą pomagać. 14:29, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElaEla

5 7

Brawa dla wszystkich zaangażowanych w pomoc. 18:32, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiejsceMiejsce

7 2

Lepszego miejsca nie mogli se wybrac na rozdawanie tego wszystkiego, ledwo co mozna tam przejsc w czasie rozdawania posilkow (to praktycznie scisle centrum miasta) plus setki smierdzacych pijakow jeszcze pod wplywem wyprozniajacych sie na widoku przy dzieciach. Organizator chcę bardziej pomagac czy chyba zwrocic na.siebie uwage?? 08:47, 12.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sopotsopot

0 0

100% racji 14:00, 13.09.2020


sopot74sopot74

3 0

100% racji. 13:59, 13.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RonRon

1 1

Brawo Zupa na Monciaku, Brawo ZHR! 04:06, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyzxyz

2 0

niech wydają w Caritasie albo na parkingu Urzędu Miasta 12:05, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%