Zamknij
REKLAMA

Sopot z unijnym dofinansowaniem. Miasto otrzyma środki z programu "Partnerstwo Miast"

08:10, 04.08.2020 | A.N
Skomentuj
REKLAMA

Komisja Europejska przyjęła listę 127 projektów w ramach programu "Partnerstwo Miast". Na unijnej liście podmiotów, które otrzymają dodatkowe środki, znalazł się Sopot. Na realizację programu przekazano łącznie 2,3 mln euro.

Głównym zadaniem programu jest dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro projektów, które lokalnie mobilizują obywateli do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii wskazanych przez UE. Jak zaznacza Komisja Europejska, takie typu działania zwiększają możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii.

O środki wnioskować mogą miasta, władze miejskie, inne władze lokalne, ich komitety do spraw partnerstwa oraz inne organizacje nienastawione na zysk, ale reprezentujące samorządy terytorialne. Przedstawiony projekt musi być międzynarodowy. Muszą wziąć w nim udział władze lokalne co najmniej dwóch krajów.

W obecnej edycji "Partnerstwa Miast" doceniono osiem podmiotów: Sopot, gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka. Program stał się szeroko omawiany przez polskie media, kiedy okazało się że UE nie przyznano środków władzom miejskim, które przyjęły uchwały antyLGBT.

Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”, zostało odrzuconych - napisała na twitterze unijna komisarz ds. równości Helena Dalli.

Sopot, także poza projektem unijnym, na co dzień współpracuje z ośmioma europejskimi miastami. Są to Zakopane, niemieckie Frankenthal oraz Ratzeburg, szwedkie Karlshamn, duńskie Næstved, rosyjski Peterhof, Ashkelon w Izraelu oraz Southend-on-Sea w Wielkiej Brytanii. 

(A.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA