Sopot zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem długości życia mieszkańców, co jest bezpośrednim wynikiem wieloletnich inwestycji w profilaktykę zdrowotną. W 2026 roku miasto przeznaczyło ponad 3 miliony złotych na lokalne programy medyczne, na czele z flagowym projektem "Sopkard".
Podczas konferencji zdrowotnej w Sopocie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz eksperci medyczni analizowali wpływ prewencji chorób niezakaźnych na stan populacji województwa pomorskiego. Głównym punktem odniesienia były wyniki wieloletnich działań lokalnego samorządu, które przekładają się na konkretne wskaźniki demograficzne. Zgromadzone dane potwierdzają skuteczność wczesnej diagnostyki w ograniczaniu rozwoju chorób cywilizacyjnych i utrzymywaniu aktywności społecznej mieszkańców.
::news{"type":"see-also","item":"41073"}
Kluczowym narzędziem lokalnej polityki zdrowotnej jest realizowany od 25 lat program "Sopkard". Jak poinformował Maciej Kisała, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Sopotu, projekt obejmuje szeroki panel badań, w tym analizy morfologiczne, psychologiczne oraz oceny wad postawy, czytamy na łamach Radia Gdańsk. Regularne monitorowanie parametrów pozwala na wczesne wykrywanie zagrożeń. Skutkiem zintegrowanej opieki prewencyjnej są wskaźniki długowieczności. Na terenie miasta zamieszkuje obecnie 25 stulatków, co stanowi najwyższy wynik w skali kraju.
Budżet na tegoroczne działania prozdrowotne w kurorcie przekroczył barierę 3 milionów złotych. Prezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim, zaznaczyła, że gromadzone w ramach programu dane analityczne pozwalają na precyzyjne profilowanie nowych inicjatyw względem zmieniających się potrzeb demograficznych zarówno młodzieży, jak i seniorów. Wsparcie dla lokalnej strategii zadeklarowała obecna na spotkaniu Minister Zdrowia, Jolanta Sobierańska-Grenda. Wskazała na rosnącą rolę cyfryzacji w dostępie do usług medycznych, podając Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jako podstawowe, zoptymalizowane pod kątem młodszych pacjentów narzędzie do rejestracji na badania profilaktyczne.
::news{"type":"see-also","item":"41073"}
Wykorzystanie narzędzi takich jak Internetowe Konto Pacjenta do obsługi lokalnych programów samorządowych stanowi element szerszej integracji regionalnych inicjatyw z ogólnopolskim systemem e-zdrowia (P1). Przeniesienie procesu rejestracji do domen cyfrowych pozwala jednostkom samorządu terytorialnego na optymalizację kosztów administracyjnych oraz sprawniejsze zarządzanie przepustowością placówek medycznych. Pozyskiwane w ten sposób zanonimizowane dane stanowią kluczową bazę dla epidemiologów, niezbędną przy projektowaniu budżetów celowych i wyznaczaniu kierunków polityki zdrowotnej na kolejne lata, informują urzędnicy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz