Zamknij

Sopockie molo w dziesiątce najpiękniejszych pomostów Europy! Jakie miejscowości znalazły się w czołówce?

19:00, 26.02.2020 P.S Aktualizacja: 12:20, 27.02.2020
Skomentuj

Według portalu European Best Destinations sopockie molo znalazło się w dziesiątce najpiękniejszych pomostów Europy. Choć w zaprezentowanym zestawieniu wyprzedzili nas Niemcy, Anglicy i Holendrzy, warto mieć na uwadze, że konkurencja była spora. Ranking uwzględnił m.in. najdłuższe molo świata, skomplikowane konstrukcje z żelaza i stali, a także pomost, który nawiązuje do konstrukcji z XIV wieku.

1. Brighton 

Molo położone w Brighton, mieście na południu Wielkiej Brytanii, liczy 524 metry długości. Budowla zaprojektowana przez R. ST Georgiego Moore'a została otwarta w maju 1899 roku. Obiekt wyposażony jest w restauracje, bary, arkadowe sale oraz wesołe miasteczko. Pomost często jest odwiedzany przez turystów i stanowi centrum rozrywki dla przyjezdnych rodzin.

2. Clevedon

Molo w miejscowości Clevedon w hrabstwie Somerset w Anglii zostało otwarte w 1869 roku i służyło jako miejsce, do którego promy zawijały przez prawie 100 lat. W 1970 r. podczas testów warunków skrajnych dwa przęsła uległy złamaniu, co doprowadziło do przerwy w działaniu obiektu na 19 lat. Pomost ponownie otworzono w 1989 r. Liczy on 312 m długości i składa się z ośmiu przęseł wspartych na stalowych szynach pokrytych drewnianym tarasem, z pawilonem na głowicy mola.

3. Sellin

Pomost w nadbałtyckim kurorcie Sellin na niemieckiej wyspie Rugia. Na molo znajduje się restauracja nad wodą oraz gondola do nurkowania. Pierwsze 508-metrowe molo wraz z restauracją zbudowano tu w 1906 r. Niestety na skutek warunków pogodowych oraz pożaru z 1920 roku obiekt uległ zniszczeniu. Pomost został odbudowany w 1925 roku, jednak już na przełomie 1941 i 1942 roku ponownie popadł w ruinę. Kolejna renowacja miała miejsce w latach 50, tym razem jednak udało się utrzymać molo w odpowiednim stanie do lat 70. Oficjalne otwarcie nowego molo, które dzisiaj możemy zobaczyć w Sellin, miało miejsce 2 kwietnia 1998 r.

4. Heringsdorf

W latach 1891-1893 w Heringsdorfie zostało wzniesione drewniane molo, które w tamtych czasach było najdłuższe w Europie. Mieszkańcy wyspy Uznam nadali mu imię niemieckiego cesarza Wilhelma (niem. Kaiser Wilhelm Brücke). Cała budowla była bogato zdobiona i oferowała turystom liczne sklepy oraz restauracje. W 1958 roku pomost został zniszczony przez pożar. Odbudowę obiektu rozpoczęto dopiero 27 maja 1994 roku. Molo powstało bardzo szybko, gdyż już 3 czerwca 1995 roku zakończono jego budowę. W budynku stojącym na skraju lądu mieści się muzeum muszli, kawiarnia, kino, restauracja, fitness-center, liczne sklepiki oraz letniskowe mieszkania. Całkowita długość obiektu to 508 metrów.

5. Cromer 

Molo położone w gminie Cromer na północnym wybrzeżu angielskiego hrabstwa Norfolk Jest siedzibą stacji Cromer Lifeboat, a także teatru Pavilion. Historia pomostu w Cromer sięga aż XIV wieku, jednak w formie zbliżonej do obecnej obiekt funkcjonuje od wieku XIX. Molo było wielokrotnie niszczone i odbudowywane - także współcześnie. Jego całkowita długość wynosi 151 metrów.

6. Southen-on-sea

W Southen-on-sea znajduje się najdłuższe turystyczne molo na świecie. Pomost liczy aż 2158 metrów. Porusza się po nim kolejka napędzana silnikiem diesla, która zastąpiła działającą od 1890 roku kolejkę elektryczną. Na zwieńczeniu znajduje się budynek teatru zdolny pomieścić do 185 osób. Po pożarze z 2005 roku pomost przeszedł kompleksową modernizację. 17 maja 2012 r. ponownie udostępniono głowicę mola do użytku zwiedzających.

7. Blankenberge

Pomost został zbudowany w 1933 roku według projektu autorstwa Julesa Soete'a. Betonowa konstrukcja rozciąga się na 350 metrów w kierunku Morza Północnego. Belgijskie molo zastąpiło wcześniejszą konstrukcję, która była pierwszym europejskim molo na wybrzeżach Atlantyku i Morza Północnego. Jedyny podobny obiekt tego typu mieści się w holenderskiej Hadze.

8. Scheveningen

Kolejny pomost w rankingu znajduje się Scheveningen, dzielnicy - wcześniej wspomnianej - Hagi. W swojej obecnej formie funkcjonuje od 1959 r. Jest to drugi tego typu obiekt w tym w mieście. Pierwszy uległ zniszczeniu tuż po drugiej wojnie światowej. Obecny budynek zaprojektowany został przez architektów Hugha Maaskanta i Dicka Apona z Rotterdamu. Co dość nietypowe, konstrukcja składa się z dwóch poziomów: dolnej, zamkniętej sekcji oraz otwartego górnego pokładu. Głowica molo została zwieńczona poprzez cztery "wyspy". Całkowita długość obiektu wynosi 382 metry.

9. Sopot

Molo w Sopocie im. Jana Pawła II – najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, a także najdłuższe drewniane molo w Europie. Ma około pół kilometra długości – część spacerowa wynosi 511,5 metra, z czego 458 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta. W głowicy mola zlokalizowano przystań morską.

[ZT]1501[/ZT]

10. Southport

Jest to najstarsze żelazne molo w Wielkiej Brytanii. Zostało otwarte w sierpniu 1860 roku. Jego długość to 1108 metrów, co czyni je drugim najdłuższym pomostem w tym kraju (po molo w Southend). Niegdyś liczyło aż 1340 metrów, jednak kolejne burze i pożary na przełomie XIX i XX wieku doprowadziły do tego, że z czasem obiekt został skrócony. Na molo gościło wielu uznanych artystów, w tym m.in. Charlie Chaplin.

Źródła

  • europeanbestdestinations.com/top/beautiful-piers-in-europe
  • en.wikipedia.org
  • pl.wikipedia.org
  • fot. Pixabay
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%