Zamknij
REKLAMA

Niesamowity efekt prac konserwatorskich. Jak zmieniła się Villa Martha w Sopocie?

20:00, 25.02.2020 | P.S
REKLAMA
Skomentuj

Po raz kolejny Sopot może pochwalić się imponującym efektem prac konserwatorskich. Tym razem specjaliści od zabytków przystąpili do renowacji zabytkowej Villi Martha położonej przy ulicy Haffnera 72. W budynku nieprzerwanie od lat 50. ubiegłego wieku mieści się Przedszkole nr 5. O postępach w restaurowaniu willi poinformował wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Willę wybudowano na polecenie Augusta Karpińskiego według projektu gdańskiego budowniczego Paula Renzela. Karpiński dysponował budynkiem  przez siedem lat - do 1912 roku, kiedy to sprzedał swój dom Ignatzowi Paulowi Schoderowi. Wtedy budynek po raz pierwszy czekała modernizacja. Schoder we współpracy z architektem Fr. Jodicke wybudował oficynę, w której miała się mieścić odtąd fabryka papierosów Ipsiana Zigarettenfabrik.

Kolejne zmiany przyszły wraz z następnym właścicielem - prawnikiem i ekonomistą Witoldem Kukowskim.

- Ta willa w stylu francuskiego baroku została wybudowana w 1905 r. Od 1919 r. willa była własnością Witolda Kukowskiego, właściciela pałacu w Kolibkach. Wtedy też elewacje oraz wieża uległy przebudowie. W budynku zachował się oryginalny rozkład wnętrz wraz z wyposażeniem – boazerie, stolarka drzwiowa, portale, przepiękne żeliwne schody prowadzące na poddasze - pisał w mediach społecznościowych wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Choć prace nie zostały jeszcze zakończone, już dziś możemy obserwować, jak zmienia się budynek w wyniku przeprowadzanej renowacji. Różnicę widać na pierwszy rzut oka. Budynek, który jeszcze niedawno sprawiał wrażenie wyraźnie zaniedbanego, dziś wraca do świetności.

- Dzięki pracom konserwatorskim prowadzonym w 2019 r. odtworzony został wygląd budynku z okresu przedwojennego – kolorystyka stolarki okiennej i drzwiowej oraz kolorystyka i detal elewacji, np. napis „Willa Martha”, opaski wokół okien, boniowanie - wyliczał wiceprezydent.

To kolejna tego typu inwestycja, której efekty mogliśmy zaobserwować w przeciągu ostatnich miesięcy.

[ZT]3799[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ooo kurrrkaooo kurrrka

0 0

moje przedszkole!
szok ale ładnie 13:30, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone