Zamknij
REKLAMA

Szpital Dziecięcy na Polankach - zmiany za 7,5 mln zł i sprzęt z WOŚP

12:56, 13.02.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Na Oddziale Pediatrii i Mukowiscydozy utworzono izolatki. Są też m.in. nowe spirometry, inhalatory, sprzęt do fizjoterapii, stoły zabiegowe, a WOŚP przekazał kardiomonitory i zestaw do intubacji. Ponadto, nową siedzibę z podjazdem dla wózków będzie miała Poradnia Rehabilitacyjna. Uroczyste otwarcie oddziałów w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku z udziałem m.in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 12 lutego 2002 r.

Co się zmieniło po remoncie?

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku to publiczny wielospecjalistyczny ośrodek, który opieką obejmuje niemowlęta, dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. W szpitalu jest siedem oddziałów, pięć pracowni diagnostycznych oraz dwanaście poradni. W ramach inwestycji na Oddziale Pediatrii i Mukowiscydozy powstały izolatki z własnymi węzłami sanitarnymi dla chorych na mukowiscydozę. Dzięki temu poprawią się warunki leczenia. Zostanie też zapewniona realizacja standardów terapii izolacyjnej pacjentów w przyjaznych warunkach. W nowym oddziale będzie miejsce dla 11 pacjentów zmagających się z mukowiscydozą. – Szpital na Polankach pod opieką ma 160 osób chorych na mukowiscydozę, z czego 40 proc. stanowią osoby dorosłe – mówi lek. Maria Trawińska-Bartnicka, która w 1992 r. założyła Poradnię Leczenia Mukowiscydozy.

Podczas remontu zmieniono też lokalizację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT). – Oddział istnieje w szpitalu od 1996 r. Jest jednym z trzech tego rodzaju ośrodków w województwie pomorskim – mówi rzecznik prasowy szpitala Jarosław Cejrowski. – Świadczy usługi z zakresu intensywnej terapii dla dzieci w stanie zagrożenia życia do ukończenia 18 lat. Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe. W strukturę oddziału wchodzi 6 stanowisk intensywnej terapii – wyjaśnia Cejrowski. OAiIT został przeniesiony w miejsce po Poradni Rehabilitacyjnej. Natomiast poradnia zajmie miejsce po OAiIT.

Do budynku na Polankach zostanie dobudowane zewnętrzne wejście wraz z podjazdem dla wózków, aby pacjenci poradni nie wchodzili przez szpital. – Otwarcie Poradni Rehabilitacyjnej planowane jest na kwiecień 2020 r. – dodaje Cejrowski. Dodatkowo, w ramach inwestycji, na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym, wymieniono szyby działowe na bezpieczne, kupiono myjki-dezynfektory oraz utworzono zapasowe źródło wody.

Nowy sprzęt i wyposażenie

Ponadto, do zmodernizowanych oddziałów zakupiono wyposażenie medyczne i niemedyczne m.in. mosty i jednostki zasilające na OAiIT, spirometry, inhalatory, sprzęt do fizjoterapii, stoły zabiegowe oraz meble do zabudowy i wolnostojące. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała wysokospecjalistyczny sprzęt m.in. kardiomonitory, systemy centralnego monitorowania i zestaw do intubacji. – Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku jest jedyną placówką w północnej części Polski, w której leczone są osoby chore na mukowiscydozę. To uwarunkowana genetycznie, przewlekła i niestety nieuleczalna choroba, która wymagająca całościowego podejścia do procesu leczenia. Chorzy na Pododdział Leczenia Mukowiscydozy są przyjmowani bez ograniczeń wiekowych – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Aby poprawić warunki diagnostyki, leczenia i pobytu pacjentów, a także dostępność udzielanych świadczeń, w tym w zakresie mukowiscydozy, Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył na modernizację Szpitala prawie 7 mln zł – dodała Kapała-Sokalska.

Koszt inwestycji

Inwestycja kosztowała prawie 7,6 mln zł, z czego 6,9 mln zł pochodziło z budżetu województwa pomorskiego, szpital przeznaczył ponad 100 tys. zł, a sprzęt o wartości prawie 600 tys. zł przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

fot. Katarzyna Kulaszewska/źródło inf. materiały prasowe 

 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA