Zamknij
REKLAMA

Sopot broni jakości powietrza. Uchwała antysmogowa zlikwiduje piece węglowe

10:06, 10.12.2019 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Do 2024 roku z Sopotu mają zniknąć wszystkie piece węglowe. W ciągu najbliższych dwóch lat miasto będzie w całości finansowało wymianę urządzeń grzewczych opalanych węglem na ekologiczne.

Sopot od początku lat 90. konsekwentnie realizuje program poprawy jakości powietrza. W 1999 r., m.in. dzięki dobrym parametrom powietrza, miasto otrzymało status uzdrowiska. Utrzymanie tej jakości, a nawet poprawa wskaźników, to sprawa priorytetowa. Głównym źródłem zanieczyszczeń atmosfery w Sopocie jest niska emisja, pochodząca z ogrzewania węglowego. W mieście pozostało jeszcze ok. 350 pieców opalanych węglem. Ich likwidacja i zastąpienie systemem proekologicznym przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń.

Działania na rzecz ochrony i poprawy jakości powietrza są prowadzone wspólnie z Gdańskiem i Gdynią. Samorządy skierowały w tej sprawie wniosek do marszałka województwa pomorskiego. Efektem jest przygotowanie przez samorząd województwa projektów uchwał w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w możliwości eksploatacji urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe.

Zarząd Województwa Pomorskiego przygotowuje dla Sopotu odrębną uchwałę antysmogową. Określi ona termin, do którego wszystkie instalacje grzewcze, w których stosowane jest paliwo stałe, powinny zostać zlikwidowane. Po tym terminie na właścicieli i użytkowników domów czy mieszkań, w których będą jeszcze funkcjonowały węglowe urządzenia grzewcze, będą nakładane kary finansowe. Tą datą będzie prawdopodobnie 1 stycznia 2024 r.

W związku z projektowaną dla Sopotu uchwałą antysmogową, Gmina zaproponuje modyfikacje w dotychczasowym systemie dopłat do likwidacji urządzeń grzewczych opalanych węglem. Propozycje te będą procedowane na grudniowej sesji Rady Miasta. Według projektu, w latach  2020 2021 miasto w stu procentach będzie finansowało wymianę urządzeń grzewczych na proekologiczne. W kolejnych latach poziom dofinansowania będzie się stopniowo obniżał. W roku 2022 sięgnie 80 proc., a w roku 2023 – 60 proc. dofinansowania. Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców. Maksymalny poziom dofinansowania to 800 zł na każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła ciepła. Przykładowo, dla urządzeń o mocy 24 kW, a takie są instalowane najczęściej, dofinansowanie wyniesie 19 200 zł.

Urząd Miasta Sopotu

[ZT]3419[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Straż miejska i tak Straż miejska i tak

0 0

pali syfem że aż siwo w całej dzielnicy i na polaance karlikowskiej.
To samo na smolnej 2 od lat śmieciami palą że aż okna trzeba uszczelniać bo gryzie w mieszkaniu.
STRAŻ MIEJSKA NIE ROBI KOMPLETNIE NIC!!!! Mimo że gołym okiem widać że coś jest nie tak 15:46, 10.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ShakShak

0 0

A zgłaszał/a to Pan/i? 16:59, 10.12.2019


Straż miejska i tak Straż miejska i tak

0 0

nic nie robi.
Facet na Skarpowa 10 codziennie pali śmieci że aż siwo w całej dzielnicy i na polaance karlikowskiej.
To samo na Smolnej 2 od lat śmieciami palą że aż okna trzeba uszczelniać bo gryzie w mieszkaniu.
STRAŻ MIEJSKA NIE ROBI KOMPLETNIE NIC!!!! Mimo że gołym okiem widać że coś jest nie tak 15:47, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ekologekolog

0 0

Powinno się badać również czym mieszkańcy palą w kominkach.
18:53, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%