Akumulator z morskich glonów, kondensator z liści herbaty, zeroemisyjny samolot – to niektóre z projektów badawczych nad którymi pracuje pięcioro uczniów II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Licealiści uczestniczą w ogólnopolskim programie „Inżynierowie Przyszłości”. W tegorocznej edycji aż pięcioro z nich zdobyło granty na realizację swoich innowacyjnych pomysłów.
W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Inżynierowie Przyszłości” pod patronatem Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Gdańskiej oraz patronatem honorowym Ministra Edukacji. W pierwszej edycji programu projekty czworga uczniów II LO z Sopotu znalazły się wśród 100 najlepszych projektów w Polsce, a licealiści otrzymali granty w wysokości 1 tys. zł na osobę, co pozwoliło im na rozwijanie projektów badawczych. Jeden z uczniów – Karol Drausal – dotarł do finału, zajmując 6. miejsce w Polsce. W tegorocznej, drugiej edycji programu sukces jest jeszcze większy – aż pięcioro uczniów sopockiego liceum zakwalifikowało się do najlepszej setki, zdobywając granty po 2 tys. zł na realizację własnych projektów.
W swojej pracy uczniowie – uczestnicy programu skupiają się głównie na rozwiązywaniu istotnych problemów środowiskowych, łącząc wiedzę z fizyki, chemii, biologii, matematyki i ekologii. Przy tym rozwijają swoje pasje oraz kompetencje „miękkie” – współpracę, kreatywność oraz zarządzanie czasem. Opiekunem projektu, wspierającym młodych naukowców w pracy badawczej, jest Mariusz Wtulich, nauczyciel fizyki w II LO, doktorant Politechniki Gdańskiej na kierunku Inżynieria Materiałowa.
– Cała piątka wyróżnia się imponującą wiedzą „pozapodręcznikową” oraz wyjątkowym talentem do pracy laboratoryjnej na poziomie akademickim. Są ambitni, pracowici, ciekawi świata i nie boją się wyzwań – mówi o swoich podopiecznych Mariusz Wtulich. – Nawet laboratorium stworzyliśmy własnymi siłami, od podstaw, czyli malowania ścian. Później, również dzięki grantowi, mogliśmy wyposażyć je w meble, odczynniki, szkło, aż po specjalistyczne wyposażenie – dodaje nauczyciel.
„Inżynierowie Przyszłości” to program oświatowy Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, adresowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, chcących realizować autorskie projekty badawcze. Młodzi badacze, którzy do kwietnia 2025 r. zrealizują swoje projekty, wezmą udział w finale konkursu, który wyłoni najlepiej przeprowadzone projekty naukowe. Ich autorzy otrzymają stypendia, a nauczyciele nagrody finansowe. Twórcy najlepszych prac wezmą udział w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Szkół Ponadpodstawowych, która odbędzie się w czerwcu 2025 r. w Warszawie.
Patronat nad konkursem sprawują Politechnika Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska i Politechnika Gdańska, a patronat honorowy Minister Edukacji.
Źródło: UMS
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz