Zamknij
REKLAMA

Znamy nową Wiceprezydent Sopotu - To pierwsza zmiana na tym stanowisku od przeszło dziewięciu lat!

08:19, 22.10.2019 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj, 22 października, w trakcie obrad dziesiątej sesji Rady Miasta Sopotu ogłoszono, kto obejmie urząd wiceprezydenta miasta. To pierwsza zmiana na tym stanowisku od przeszło dziewięciu lat. Na mocy zarządzenia wydanego przez prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego dotychczasową wiceprezydent zastąpi dotychczasowa Rzecznik Prasowa - Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Ostatnia tego typu roszada wśród sopockich władz nastąpiła w 2010 roku, kiedy to po 12 latach sprawowania urzędu wiceprezydenta, ze swojej funkcji został odwołany Wojciech Fułek, założyciel ruchu miejskiego Kocham Sopot. Kiedy dawny współpracownik Jacka Karnowskiego wystartował w kampanii samorządowej jako niezależny kandydat, prezydent Sopotu powołał na urząd Joannę Cichocką-Gulę.

[ZT]3090[/ZT]

Od tamtej pory przez okres 9 lat nowa wiceprezydent dbała o sprawy kultury i sportu, oświaty oraz zdrowia i pomocy społecznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. jako dziennikarka i reżyserka związana z Telewizją Gdańsk. Przez lata aktywności wyprodukowała kilkadziesiąt sztuk teatralnych w Studio Filmowym im. Karola Irzykowskiego.

Kto został nowym wiceprezydentem?

Według Zarządzenia Prezydenta Miasta Sopotu Nr 370/2019 z dniem 3 listopada br. Joanna Cichocka-Gula przestanie pełnić swoją aktualną funkcję. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na dzisiejszej sesji Rady Miasta ogłoszono, kto przejmie jej obowiązki.

Decyzją prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego na stanowisko zastępcy prezydenta miasta została powołana Magdalena Czarzyńska-Jachim.

– Magdalena Jachim jest osobą, która ciężką wieloletnią pracą na rzecz sopockiego samorządu, swoim doświadczeniem i kreatywnością zasłużyła sobie na ten awans – mówił na sesji prezydent Jacek Karnowski. –  Od 13 lat pracuje w Urzędzie Miasta Sopotu, od 9 pełni funkcję naczelnika Biura Promocji i Komunikacji Społecznej, odpowiadając za kontakty Urzędu Miasta z mieszkańcami i instytucjami. Wcześniej była redaktorem „Dziennika Bałtyckiego”, organizowała wizyty i konferencję z udziałem prezydentów Polski, Lecha Wałęsy, Francji, Francois Mitterranda i Niemiec Richarda von Weizsäckera. Studia ukończyła na UG, ale w międzyczasie odbyła praktyki w Montpellier i na Uniwersytecie w Tuluzie Współpracowała także z dwoma sopockimi klubami sportowymi: Sopockim Klubem Żeglarskim i Sopockim Klubem Lekkoatletycznym. Wykształcenie zdobyte na Akademii Koźmińskiego w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości oraz podyplomowe studia z PR, świadczą o tym, że to wykształcenie jest pełne – dodał prezydent Sopotu.

Nowo powołana wiceprezydent podziękowała za zaufanie i nominację.

– To dla mnie zaszczyt i duże wyzwanie, ale traktuję  to także jako docenienie pracy całego mojego zespołu – Biura Promocji i Komunikacji Społecznej – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Realizując różnorodne zadania miałam okazję współpracować ze wszystkimi wydziałami urzędu, instytucjami i spółkami miejskimi. Wielokrotnie współpracowałam też z Radą Miasta, radnymi wszystkich opcji, m.in. przy okazji konsultacji społecznych, budżetu obywatelskiego czy innych ważnych miejskich wydarzeń oraz podczas prac różnych komisji Rady Miasta. Na moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe złożyły się również spotkania, dyskusje i rozmowy z mieszkańcami Sopotu i sopockimi przedsiębiorcami – dodała wiceprezydent.

 

Swoją funkcję Magdalena Czarzyńska-Jachim obejmie od 4 listopada br. Główne obszary które będzie nadzorować nowa wiceprezydent to edukacja, pomoc społeczna i zdrowie, a także promocja, turystyka i komunikacja z mieszkańcami.

– Sopocką edukacją możemy się chwalić. Mamy bardzo dobre wyniki egzaminów zewnętrznych na wszystkich szczeblach, doskonalą infrastrukturę, dużo lekcji i zajęć dodatkowych, udało się zachować bardzo dobrą jakość i warunki edukacji w Sopocie pomimo wprowadzenia reformy i podwójnego rocznika,  sopockie Centrum Kształcenia Ustawicznego służy merytorycznym wsparciem nauczycielom w Sopocie, a za chwilę także szeroko poza Sopotem. To efekt pracy pani wiceprezydent, wydziału pod wodzą naczelnika Piotra Płockiego oraz wszystkich sopockich nauczycieli. Na pewno będziemy chcieli ten wysoki poziom nauczania utrzymać – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Podkreśliła też bardzo ważną rolę dobrych, zmotywowanych pedagogów w wychowywaniu młodzieży, kształcących młodych ludzi tak, by byli ciekawi świata, otwarci i wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Innym ważnym obszarem który nadzorować będzie wiceprezydent Czarzyńska-Jachim jest pomoc społeczna i zdrowie.

– Miasto jest dla wszystkich. Wszyscy tworzymy lokalna wspólnotę i wszyscy mamy w niej takie same prawa. Rolą samorządu i państwa jest pomoc tym wszystkim, którzy z różnych przyczyn mają trudniej. Wiele uwagi poświęcamy w Sopocie seniorom, osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom. Przed nami także wiele nowych wyzwań, jak centra opiekuńczo – mieszkalne, mieszkania chronione czy likwidacja barier – architektonicznych i cyfrowych.

Nowa wiceprezydent wspomniała także o ważnym aspekcie jakim w Sopocie jest turystyka –  równoważona, całoroczna, oparta o kulturę, uzdrowisko, biznes i rekreację. Podkreśliła konieczność regulacji i certyfikowania najmu krótkoterminowego w Sopocie. W obszarze komunikacji społecznej Magdalena Czarzyńska-Jachim stawia na zaangażowanie mieszkańców, dalszy rozwój społeczeństwa obywatelskiego a także na kształtowanie zachowań proekologicznych u sopocian, rozwój wolontariatu i współpracę.

 

Magdalena Czarzyńska-Jachim jest związana z sopockim samorządem od 2006 roku. Przez minionych 9 lat pełniła funkcję naczelnika Biura Promocji i Komunikacji Społecznej. Wcześniej była dziennikarką „Dziennika Bałtyckiego”. Jest absolwentką Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła też studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie a także podyplomowe Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi (Agencja Rozwoju Regionalnego w Poznaniu). Była stypendystką rządu francuskiego w Montpellier i na Uniwersytecie Toulouse le Mirail w Tuluzie. Jest członkiem zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszenia „Pomorskie w Chinach” a także Członkiem Rady Sopockiej Organizacji Turystycznej. Biegle włada językami francuskim i angielskim. Lubi literaturę faktu, jest miłośniczką jazdy konnej, jeździ na nartach i żegluje.

na podst. mat. UMS

 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

obserwatorobserwator

0 0

rozumiem, ze z klucza nie z wyboru?? kto teraz przejmie komunikacje??? 11:07, 22.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz