W niedzielę, 2 lutego, miała miejsce premiera najnowszego filmu dokumentalnego Jakuba Witka – "Plastic Arctic". To wstrząsający obraz ukazujący problem zanieczyszczenia Arktyki plastikowymi odpadami. Film jest efektem zeszłorocznej wyprawy naukowej na północno-zachodni Spitsbergen, zorganizowanej przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.
Wydawałoby się, że odległa i surowa Arktyka jest wolna od problemów cywilizacyjnych. Nic bardziej mylnego. Jakub Witek i jego zespół wyruszyli w podróż, by dokumentować ślad człowieka w tym niezwykle wrażliwym ekosystemie. Ilość plastikowych śmieci znalezionych na arktycznych plażach okazała się szokująca.
Film powstał w ramach IV Ekspedycji Naukowej na Spitsbergen, która miała miejsce w sierpniu 2024 roku. Celem wyprawy było nie tylko udokumentowanie zanieczyszczenia, ale również przeprowadzenie badań nad migracją organizmów przybrzeżnych oraz monitorowanie ilości plastiku osiadającego na wybrzeżach. Pod przewodnictwem prof. Jana Marcina Węsławskiego, naukowcy przez dwa tygodnie zbierali próbki i analizowali zmiany w ekosystemie Arktyki.
Nieocenioną rolę w filmie odegrała oprawa audiowizualna. Muzykę do "Plastic Arctic" skomponował Łukasz Palkiewicz, tworząc dźwiękowy pejzaż podkreślający surowość i dramatyzm przedstawionych obrazów. Za grafikę i plakat filmu odpowiada Wiktoria Witek, której prace wizualne w pełni oddają atmosferę dokumentu.
Instytut Oceanologii PAN w Sopocie od lat angażuje się w badania nad zmianami klimatu i ochroną środowiska morskiego. To właśnie naukowcy z tego instytutu dostarczają kluczowych danych na temat degradacji środowiska morskiego, w tym Morza Bałtyckiego i obszarów polarnych.
To film dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć skalę zanieczyszczenia środowiska i jego wpływ na najodleglejsze zakątki Ziemi. Dokument Jakuba Witka to nie tylko przestroga, ale także apel o zmianę naszych codziennych nawyków.
"Plastic Arctic" jest dostępny na platformie YouTube – to 31 minut refleksji nad tym, jak codzienne wybory wpływają na przyszłość naszej planety. To nie tylko film, ale i początek ważnej dyskusji o przyszłości Arktyki i nas samych.
[ZT]31033[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz