Wielu mieszkańców Sopotu może nie zdawać sobie sprawy, że mają możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy koszty związane z wynajęciem prawnika są zbyt wysokie. Dzięki inicjatywom realizowanym przez Miasto Sopot, dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji jest teraz prostszy niż kiedykolwiek.
W Sopocie funkcjonują dwa punkty, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna:
Punkt prowadzony przez Kancelarię Adwokacką (Adwokat Ewa Czapiewska):
Adres: Urząd Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27, parter, pokój nr 6.
Godziny pracy:
Punkt prowadzony przez Instytut Aktywizacji Regionów:
Adres: Urząd Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27, parter, pokój nr 6.
Godziny pracy:
Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, należy się wcześniej zapisać. Można to zrobić telefonicznie lub mailowo:
Z darmowej pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów związanych z wynajęciem prawnika. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie w punkcie pomocy. Nie trzeba przynosić żadnych dokumentów oprócz dowodu osobistego.
Pomoc przysługuje również osobom samozatrudnionym, pod warunkiem, że w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały żadnych pracowników. W takim przypadku, oprócz standardowego oświadczenia, należy przedstawić także zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.
Nieodpłatna pomoc prawna
Prawnik wyjaśni Twoje prawa i obowiązki oraz pomoże w rozwiązaniu problemów prawnych. Może sporządzić pisma procesowe, wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych czy o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Doradca obywatelski pomoże w rozwiązaniu problemów codziennych, niezależnie od tego, czy mają one charakter prawny. Pomoże również sporządzić plan działania i wspierać w jego realizacji.
Nieodpłatna mediacja
Jeśli jesteś osobą uwikłaną w konflikt, mediator pomoże go rozwiązać bez konieczności wszczęcia postępowania w sądzie. Można również sporządzić projekty umów mediacyjnych czy wniosków sądowych.
Na wizytę należy zabrać dowód osobisty. Jeśli posiadasz dokumenty dotyczące Twojego problemu, również warto je przynieść, choć nie są one obligatoryjne. Osoby samozatrudnione muszą dostarczyć zaświadczenia o pomocy de minimis, jeśli się o nią ubiegały.
Osoby z trudnościami w poruszaniu się lub komunikowaniu mogą korzystać z pomocy na miejscu lub w dogodnym dla siebie miejscu, np. w domu, szpitalu czy przy udziale tłumacza języka migowego. Możliwe jest także udzielenie pomocy przez telefon, internet czy e-mail.
Miasto Sopot organizuje także różne wydarzenia edukacyjne, takie jak wykłady, warsztaty czy webinaria, które mają na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców na temat ich praw i obowiązków.
Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji odbywa się zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Dzięki systemowi nieodpłatnej pomocy prawnej mieszkańcy Sopotu mogą liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Niezależnie od problemu, czy to kwestia prawna, obywatelska, czy mediacyjna, w Sopocie znajdziesz pomoc bez ponoszenia kosztów. Wystarczy się zapisać i skorzystać z dostępnych usług, które są realizowane przez profesjonalistów w swoich dziedzinach.
Zachęcamy wszystkich potrzebujących do skorzystania z oferowanej pomocy i życzymy powodzenia w rozwiązywaniu swoich problemów!
0 3
dobra inicjatywa ... tylko trzeba bedzie przeganiac pieniaczy
2 0
W niedługim czasie pewnie sam ratusz będzie potrzebował na czele z -----dentką pomocy prawnej.