Papy na dach cieszą się sporym uznaniem wśród inwestorów. Warto jednak mieć świadomość, że tradycyjne typy pap powoli odchodzą w cień, a na ich miejsce wkraczają nowoczesne materiały termozgrzewalne. Wśród nich nie mogło zabraknąć miejsca na papę samoprzylepną, do której montażu nie potrzeba dodatkowych narzędzi, środków czy nawet wysokiej temperatury, jak było to w przypadku innych pap. Jak to możliwe?
Wszystko dzięki jej budowie; spodnia strona papy samoprzylepnej pokryta jest specjalną warstwą klejącą, którą dodatkowo zabezpiecza ściągalna folia ochronna. W efekcie możliwe jest mocowanie papy do podłoża bez podgrzewania jej dolnej warstwy, czego wymagają między innymi papy termozgrzewalne. Nie potrzeba również używać gwoździ czy specjalnych lepików – tym samym oszczędzając czas podczas całkowitego montażu.
Główne zalety wynikające z użycia papy samoprzylepnej
Fenomen papy samoprzylepnej sprawił, że obecnie na rynku nie ma materiałów, które mogłyby konkurować z nią w kontekście łatwości montażu, a nierzadko także właściwości. Jednak prosta aplikacja pap samoprzylepnych to nie jedyna cecha, która czyni je wartymi uwagi. Przyklejona papa pozostaje na miejscu, nie zawija się ani nie marszczy; woda nie ma miejsca by zbierać się na asfaltowej powierzchni,a co za tym idzie, ryzyko uszkodzenia przez nią pokrycia jest naprawdę minimalne. Papa samoprzylepna jest również wysoce elastyczna, co czyni ją świetnym rozwiązaniem wobec bardziej skomplikowanych projektów zadaszeń. Z powodu lżejszej wagi, o wiele łatwiej jest przenosić materiał i manewrować nim na dachu; sama technika aplikacji jest także znacznie mniej kłopotliwa – przy montażu papy samoprzylepnej oszczędzimy więc nie tylko czas, lecz również zdrowie i nerwy.
Warto mieć świadomość, że papa samoprzylepna stanowi czasem konieczność. W przepisach budowlanych znajdziemy informacje na temat obiektów oraz terenów, gdzie zabrania się używania na dachach palników – bądź gdzie wymaga się używania materiałów o konkretnych właściwościach izolacyjnych. Papa samoprzylepna to rozwiązanie, które spełnia wspomniane wymogi. Ważne jednak, by zakup materiału pochodził ze sprawdzonych źródeł, takich jak między innymi Polskie Centrum Dachowe. Na stronie polskiecentrumdachowe.pl/produkty/papy/, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat wszystkich pap, w tym również samoprzylepnych, a także dokonać zakupu materiałów na pokrycie dachowe.
Dachy to nie wszystko – szerokie zastosowanie pap samoprzylepnych w budownictwie
Papy samoprzylepne da się ułożyć niemal na każdej powierzchni: drewnianej, drewnopochodnej, betonowej. Dzięki swoim właściwościom, znalazły one zastosowanie w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka szczelność, a przy tym także wodoodporność. Materiał ten sprawdza się jako warstwa izolacyjna nie tylko w pokryciach dachowych, lecz także na fundamentach czy w łazienkach, basenach i saunach – miejscach, w których panują określone, nierzadko wymagające warunki. Przez to, że papa samoprzylepna jest bezpieczna i nieszkodliwa w obsłudze, chętnie stosuje się ją w miejscach, gdzie niewskazane bądź zupełnie zabronione jest użycie otwartego ognia czy wysokiej temperatury. Dziś ten typ papy stanowi alternatywę dla wszystkich innych rodzajów pap, które mocowane są w sposób mechaniczny. Obecnie wyróżniamy papy samoprzylepne z posypką mineralną, gładkie, jak i z folią aluminiową. Każda z nich dostosowana jest do specyficznych warunków montażu, a także potrzeb inwestora. Jeżeli odpowiednio wcześnie zadba się o szczegóły i detale, papa samoprzylepna będzie w stanie służyć przez naprawdę wiele lat, chroniąc powierzchnię przed przedostawaniem się wody, negatywnym działaniem promieniowania UV, a także służąc tam, gdzie istotna jest wysoka efektywność energetyczna całego budynku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz