Wczoraj w Gdyni rozegrał się niezwykły projekt badawczo-naukowy, w którym 10 śmiałków zmierzyło się z ekstremalnymi warunkami, niczym rozbitkowie z Titanica. Celem było zasymulowanie akcji ratunkowej i sprawdzenie, jak długo człowiek może przetrwać w lodowatej wodzie. Nad bezpieczeństwem uczestników projektu czuwali sopoccy ratownicy.
Temperatura wody wynosiła niecałe 3 stopnie, a wiatr wiał z prędkością do 40 km/h. Uczestnicy, ubrani w stroje z epoki i kamizelki ratunkowe, przebywali w wodzie przez 1 godzinę i 40 minut – tyle samo, ile trwała akcja ratunkowa na Titanicu.
Pomysłodawcą projektu jest Valerjan Romanovski, "ColdMan" z wieloletnim doświadczeniem morsowania. Celem przedsięwzięcia było nie tylko sprawdzenie wytrzymałości ludzkiego ciała w ekstremalnych warunkach, ale również zwrócenie uwagi na znaczenie właściwego przygotowania do wypadków morskich.
Valerjan Romanovski to naukowiec, który od lat bada możliwości ludzkiego ciała i umysłu w kontekście zimna. Jest on inicjatorem morsowania sportowego i wyczynowego, a jego rekordy, takie jak 3 godziny w lodzie (rekord Guinnessa) czy jazda na rowerze stacjonarnym w temperaturze -170 stopni Celsjusza, przesuwają granice ludzkiej wytrzymałości.
Nad bezpieczeństwem uczestników projektu czuwali wykwalifikowani ratownicy z Sopockiego WOPR-u. Valerjan Romanovski stawia duży nacisk na bezpieczeństwo i podkreśla, że jest to warunek konieczny w realizowaniu tak ekstremalnych projektów.
- Pogoda nie sprzyjała uczestnikom oraz ratownikom, ale na Titanicu nie było lepiej. Uczestnicy projektu przebywali w wodzie tak długo, zanim nie przyszła pomoc, tak jak to miało miejsce na wspomnianym statku - 1 godz. i 40 min. Podczas zabezpieczenia mieliśmy okazję zobaczyć, ile ludzkie ciało jest w stanie wytrzymać i jak mocno człowiek potrafi być zdeterminowany, aby przetrwać zabójcze zimno. Było to dla nas niesamowite przeżycie i dziękujemy Valerianowi i całej ekipie śmiałków za zaufanie. Jesteście niesamowici - relacjonowali na swoim facebookowym fanpage'u ratownicy Sopockiego WOPR-u.
Na podstawie doświadczeń z projektu powstanie 3-odcinkowy miniserial edukacyjno-naukowy. Materiał będzie miał na celu ukazanie możliwości ludzkiego organizmu w ekstremalnych warunkach oraz zwrócenie uwagi na znaczenie bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia życia na morzu.
[ZT]20699[/ZT]
1 0
Ktoś powinien podać was do sądu Byli jak rozbitkowie z Titanica,tam zginęło ponad 1500 osób wstydźcie się.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz