Sopot szykuje się na wyjątkowe muzyczne wydarzenie. Już 25 czerwca 2025 roku sopockie molo wypełni się dźwiękami norweskiej orkiestry dętej Melhus Skolekorps. Ten barwny zespół dzieci i młodzieży z gminy Melhus w Norwegii zaprezentuje się w paradzie i koncercie – wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców i turystów.
Parada orkiestry ruszy punktualnie o godzinie 11:00, a godzinę później – o 12:00 – rozpocznie się koncert na sopockim molo. Wystąpią najbardziej doświadczeni członkowie zespołu – starsza grupa Melhus Skolekorps, której dyrygentem od 2009 roku jest Kjartan Klingen.
Melhus Skolekorps to orkiestra dęta złożona z ponad 60 młodych muzyków w wieku szkolnym. Zespół podzielony jest na trzy grupy: aspirantów, juniorów oraz główny zespół koncertowy. To właśnie ci ostatni – najlepiej przygotowani i najbardziej doświadczeni – będą reprezentować orkiestrę podczas sopockiego występu.
Zespół funkcjonuje dzięki dużemu zaangażowaniu lokalnej społeczności. Rodzice młodych muzyków działają w różnych komitetach i aktywnie wspierają orkiestrę, m.in. poprzez organizowanie zbiórek pieniędzy, logistykę wyjazdów oraz codzienną działalność administracyjną. Próby odbywają się raz w tygodniu w jednej z lokalnych szkół.
Melhus, skąd pochodzą muzycy, to gmina położona niedaleko Trondheim, licząca około 17 tysięcy mieszkańców. Region ten znany jest z rozległych upraw zbóż, hodowli zwierząt i gospodarstw rolnych z tradycjami sięgającymi średniowiecza. Choć ponad połowa mieszkańców pracuje poza gminą, życie lokalnej społeczności tętni dzięki takim inicjatywom jak Melhus Skolekorps.
Wizyta orkiestry w Sopocie to nie tylko okazja do posłuchania muzyki na żywo, ale też przykład międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie ma charakter otwarty i przyjazny dla rodzin, a obecność barwnej parady norweskich muzyków z pewnością wzbogaci letnią atmosferę kurortu.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji – już 25 czerwca widzimy się na sopockim molo!
[ZT]33706[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz