Zamknij

Sopoccy radni podziękowali Jackowi Karnowskiemu za wieloletnią pracę dla miasta [FOTO]

15:55, 30.11.2023 .
Skomentuj Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 30 listopada 2023 r., sopoccy radni, a także byli współpracownicy, przedstawiciele instytucji miejskich i organizacji pozarządowych, samorządowcy, przedsiębiorcy i mieszkańcy podziękowali Jackowi Karnowskiemu, do niedawna prezydentowi Sopotu, za wieloletnią pracę na rzecz miasta i mieszkańców.

Posiedzenie Rady Miasta Sopotu rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych w ostatnich dniach Magdaleny Rutkowskiej, wieloletniej prezes Hipodromu i komendantki Straży Miejskiej w Sopocie, a także Pawła Huelle, pisarza i poety.

Głównym punktem obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta były podziękowania dla byłego prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Na posiedzeniu pojawili się m.in. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jan Kozłowski, prezydent Sopotu w latach 1992-1998, Henryk Ledóchowski, prezydent Sopotu w latach 1990-1992, Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, mecenas Jacek Taylor, prof. Aleksander Hall, wiceprezydenci i urzędnicy miejscy pracujący dla sopockiego samorządu w minionych latach, przedstawiciele instytucji miejskich, klubów sportowych i organizacji pozarządowych. Na sesji obecny był również Lucjan Brudzyński, wyznaczony przez premiera do pełnienia obowiązków prezydenta Sopotu. Jak zaznaczył, powierzona mu funkcja jest tymczasowa i będzie sprawowana najdalej do kwietnia, czyli do momentu wyłonienia nowego prezydenta w wyborach samorządowych.

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Piotr Bagiński, przewodniczący Rady Miasta wymienił wiele inwestycji, które zostały wykonane podczas pracy samorządowej Jacka Karnowskiego, a zwłaszcza w czasie jego prezydentury w latach 1998-2023.

–  33 lata samorządowej pracy i prezydentury Jacka Karnowskiego sprawiły, że Sopot jawi się dzisiaj jako europejski kurort. W ciągu tych lat miasto pozyskało ponad 500 mln zł środków zewnętrznych na liczne projekty infrastrukturalne i społeczne zrealizowane w Sopocie. Na granicy z Gdańskiem powstała ERGO Arena, hala widowiskowo-sportowa, a samo jej powstanie to efekt znakomitej współpracy z Gdańskiem, zbudowano marinę, nowy dworzec kolejowy, mediatekę, nową siedzibę Państwowej Galerii Sztuki, Centrum Haffnera i tunel, Centrum Opieki Geriatrycznej, przebudowana została Opera Leśna, powstała też sala PFK, Komenda Miejska Policji, 345 mieszkań komunalnych, wyremontowano ponad 500 zabytkowych budynków – mówił Piotr Bagiński.

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Przewodniczący RM w swoim wystąpieniu podkreślił również, że w ostatnich latach zadłużenie miasta zmalało o 40 mln zł oraz fakt, że 45-55 mln złotych to udział miasta w corocznych wydatkach na oświatę, dzięki czemu poziom edukacji jest bardzo wysoki, a sopoccy uczniowie mają najlepsze wyniki egzaminów zewnętrznych. Przypomniał także o Budżecie Obywatelskim, który Sopot wprowadził jako pierwsze miasto w Polsce, o uchwale antysmogowej i zlikwidowaniu ponad 8 tys. węglowych „kopciuchów” czy uchwale krajobrazowej, która zlikwidowała reklamy wielkopowierzchniowe porządkując przestrzeń miejską.

Jacek Karnowski sprawdził się jako samorządowiec i polityk, który dotrzymuje słowa danego wyborcom, a jego dotychczasowa działalność na tym polu daje solidny fundament do sprawowania mandatu posła na Sejm RP. Dało temu wyraz ponad 55 tys. osób głosujących na Jacka Karnowskiego. Drogi Jacku, życzymy Ci dużo zdrowia i energii do realizacji celów i marzeń – dodał przewodniczący Rady Miasta Sopotu.

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Podczas sesji Rady Miasta głos zabrał również Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wierzę, że dzięki Tobie polski samorząd zyska zrozumienie w polskim parlamencie. Bo to w wymiarze lokalnym realizuje się 95 procent spraw, które są w interesie mieszkańców. Dlatego samorząd lokalny musi być silny. Jako prezydent Gdyni bardzo Ci dziękuję. Każdy marzyłby o tym, by mieć takiego sąsiada. Nauczyliśmy się współpracować i nie raz spieraliśmy się, ale były to spory wynikające z najlepszej troski o mieszkańców naszych miast i o dobro wspólne – mówił Wojciech Szczurek.

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku dziękował prezydentowi Jackowi Karnowskiemu za przyjęcie tak dużej liczby uchodźców w Sopocie, za stworzenie Centrum Wsparcia Ukrainy, wspólną polsko-ukraińską wigilię, a także za organizację transportów humanitarnych i osobiste wizyty prezydenta w Ukrainie podczas trwającej wojny.

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Jan Kozłowski, poprzednik na stanowisku prezydenta Sopotu, podkreślił w swoim wystąpieniu skuteczność Jacka Karnowskiego, jego profesjonalizm i dobór wysokokwalifikowanych kadr urzędniczych. Przypomniał też jak ogromnym wyzwaniem było zbudowanie ERGO Areny, hali na granicy Gdańska i Sopotu, oraz jak szeroka i efektywna była wówczas współpraca obu miast w tym zakresie.

Ambitni prezydenci podejmują ambitne wyzwania i są w tym bardzo skuteczni – podsumował Jan Kozłowski, prezydent Sopotu w latach 1992-1998.

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Podziękowania dla Jacka Karnowskiego za wieloletnią pracę na rzecz Sopotu i mieszkańców były głównym choć nie jedynym punktem obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta Sopotu. Radni podjęli ponadto uchwały w sprawie przyjęcia planu potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie Gminy Miasta Sopotu w roku 2024, przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Sopotu na lata 2023-2026, a także rozpatrzenia skargi na działalność Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]20369[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%