Jak zaprojektować strefę parkingową w Sopocie, aby była bardziej dostępna i efektywna, a jednocześnie przyjazna przestrzeni publicznej i środowisku? Odpowiedzi poszukają mieszkańcy Sopotu, wsparci przez ekspertów, w ramach pierwszego w historii miasta Panelu Obywatelskiego. Zaproszenia do udziału w panelu, w drugiej połowie maja trafią pod 2,5 tys. losowo wybranych sopockich adresów.
Decyzja o zorganizowaniu panelu to efekt uchwały Rady Miasta Sopotu z 21 listopada 2024 r. (Nr VIII/76/2024), dotyczącej zasad prowadzenia konsultacji społecznych. Wśród przyjętych form dialogu z mieszkańcami znalazł się właśnie panel obywatelski – nowoczesne i skuteczne narzędzie, które daje uczestnikom realny wpływ na kształtowanie polityki miejskiej i umożliwia prowadzenie merytorycznej dyskusji.
– Panel obywatelski to sprawdzona forma partycypacji społecznej, angażująca do wspólnego wypracowania rozwiązań dla lokalnej społeczności. Chcemy poznać Państwa opinie i oczekiwania, które będą miały realny wpływ na rozwiązania dotyczące parkowania w Sopocie – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim,prezydentka Sopotu.
Kto może wziąć udział?
Do udziału w panelu zaproszeni zostaną mieszkańcy Sopotu, którzy otrzymają specjalne zaproszenie do swojej skrzynki pocztowej – będzie ono zawierało indywidualny kod dostępu. Zaproszenia trafią w przeciągu najbliższych dwóch tygodni pod 2500 losowo wybranych adresów, a ze zgłoszeń wybierana zostanie reprezentatywna względem struktury społecznej miasta 36-sobowa grupa uczestników panelu.
Ważne: nie trzeba być ekspertem w temacie parkowania. Panel będzie prowadzony przez specjalistów, którzy przekażą uczestnikom niezbędną wiedzę i wsparcie. Warunkiem udziału jest obecność na wszystkich czterech spotkaniach panelu. Rejestracji można dokonać online – szczegółowe informacje będą dostępne na stronie internetowej miasta oraz w przesłanym zaproszeniu. Osoby zakwalifikowane do udziału w panelu otrzymają dietę za swoją aktywność.
Dołącz do Panelu Obywatelskiego. Sprawdź, czy dostałeś zaproszenie i zgłoś udział – wspólnie zdecydujmy o przyszłości parkowania w mieście.
Czym jest panel obywatelski?
Panel obywatelski to forma demokracji, w której losowo wybrana grupa mieszkanek i mieszkańców wypracowuje rozwiązania dotyczące ważnych kwestii. Po wysłuchaniu ekspertów, mieszkańców oraz po wspólnej dyskusji przygotowywane są rekomendacje odnośnie tego, co zrobić w danej sprawie.
Na czym będzie polegał mój udział w panelu?
Odbędą się cztery spotkania, w wybrane soboty. Pierwsze będzie szkoleniem przygotowującym do roli panelistki, panelisty. To okazja by poznać się wzajemnie i dowiedzieć więcej o tym, jak działa panel obywatelski. Drugie spotkanie to część edukacyjna, podczas której eksperci przedstawią różne aspekty dotyczące kwestii parkowania w mieście. Dwa pozostałe spotkania będą poświęcone wypracowywaniu rekomendacji, które pomogą miastu podjąć decyzje, których celem jest usprawnienie parkowania w Sopocie.
Czy trzeba mieć specjalistyczną wiedzę na temat parkowania?
Nie, najważniejsze jest zaangażowanie i chęć wspólnej pracy nad wypracowaniem rozwiązań dla miasta. Podczas panelu uczestnicy będą mieli zapewnione wszelkie potrzebne informacje oraz wsparcie ekspertów. Liczą się przede wszystkim Twoje doświadczenia jako mieszkanki lub mieszkańca Sopotu.
Czy otrzymanie zaproszenia oznacza, że już jestem panelistką lub panelistą?
Nie. Jeśli pod twój adres przyszło zaproszenie należy teraz zarejestrować się do udziału w panelu. Ze wszystkich zgłoszonych osób wylosowanych zostanie 36 panelistek i panelistów oraz 4 osoby rezerwowe. Losowanie uwzględni kryteria demograficzne, by skład odzwierciedlał strukturę mieszkańców Sopotu.
Ile zaproszeń zostanie wysłanych?
2500 zaproszeń do losowo wybranych gospodarstw domowych w Sopocie.
Czy z jednego gospodarstwa domowego może się zarejestrować kilka osób?
Tak, do udziału w panelu może zgłosić się każda pełnoletnia osoba mieszkająca pod adresem, na który przyszło zaproszenie.
Czy trzeba być mieszkanką lub mieszkańcem Sopotu, aby się zarejestrować?
Tak, panel jest przeznaczony dla osób, które faktycznie mieszkają w Sopocie, czyli miasto Sopot jest miejscem ich stałego pobytu.
Czy trzeba wziąć udział we wszystkich spotkaniach?
Tak. Udział we wszystkich czterech spotkaniach jest ważny dla skuteczności całego procesu. W razie nieprzewidzianej sytuacji Twoje miejsce zajmie osoba rezerwowa.
Co dzieje się w przypadku wylosowania na członka rezerwowego?
Osoby rezerwowe uczestniczą w spotkaniach i otrzymują taką samą dietę. Ich rola jest ważna – w razie nieobecności któregoś z podstawowych członków, osoba rezerwowa zajmuje jego miejsce, aby zapewnić możliwie pełny skład grupy reprezentatywnej.
Czy miejsce spotkań jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością?
Tak.
Co stanie się z rekomendacjami panelu?
W przeciągu trzech miesięcy od otrzymania rekomendacji panelu prezydentka Sopotu odniesie się do każdej z nich, informując, czy i w jaki sposób zostanie zrealizowana.
1 2
1. nie wpuszczać do sopotu turystów
i w sumie tyle. problem sam się rozwiąże.
2 0
równi i równiejsi...