Zamknij

W Sopocie bawiono się od wieków? Zaskakujące znalezisko pod Placem Przyjaciół Sopotu

10:20, 01.04.2023 . Aktualizacja: 09:26, 03.04.2023
Skomentuj Fotomontaż foto Bogdan Kwiecień / foto Esopot.pl Fotomontaż foto Bogdan Kwiecień / foto Esopot.pl

Pracownicy realizujący remont na Placu Przyjaciół Sopotu natrafili na wyjątkowe pamiątki sprzed wieków. W trakcie sadzenia nowej roślinności wykopali pozostałości naczyń pochodzące najprawdopodobniej z okresu średniowiecza. Dokładnego datowania podjęli się trójmiejscy archeolodzy i muzealnicy.

Kilka kielichów, naczynia przypominające dzbany oraz, najprawdopodobniej, pozostałości sztućców znaleźli pod płytami Placu Przyjaciół Sopotu robotnicy. Wykonawca nie poinformował o dokładnym miejscu oraz dacie znaleziska. Pozostałości sprzed wieków odkryto najprawdopodobniej 23 marca. W centrum miasta posadzono wówczas pierwsze platany.

Tego typu znaleziska nie są czymś nadzwyczajnym. Nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce i Europie, w trakcie inwestycji drogowych odnaleziono pamiątki po minionych wieków. Szczęśliwcy natrafiali na naczynia oraz oręż sprzed naszej ery. Obecnie nie możemy wskazać, w którym okresie korzystano z kielichów i naczyń znalezionych na Placu Przyjaciół Sopotu. Mogło to być dojrzałe średniowiecze [XII i XIII wiek - red.] lub przełom średniowiecza i nowożytności. Za nieprawdopodobne uznaje, by przedmioty pamiętały wikingów. Z drugiej strony, w okresie pierwszych polskich królów elekcyjnych, uznano by je za przestarzałe - mówi dr hab. Grzegorz Detlaff prof. UG, kierownik Katedry Gedanistyki i Dziedzictwa Kulturowego Morza Bałtyckiego na Uniwersytecie Gdańskim.


Fotomontaż foto Bogdan Kwiecień / foto Esopot.pl

Dokładne datowanie znalezisk z Placu Przyjaciół Sopotu może być trudne, komentują badacze. Gedanistyka oraz badanie dorobku kulturowego basenu Bałtyku pozostaje niszową specjalizacją. Próbę opisania pochodzenia naczyń podjęli przedstawiciele Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Grodziska w Sopocie - oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Można powiedzieć, że w Sopocie nic się nie zmieniło. Można powiedzieć - w dużym uproszczeniu - że Sopot już jako wieś rybacka był znany jako miejsce organizowania różnych rozrywek. Wówczas nie było to niczym nadzwyczajnym. Mieszkańcy nadmorskich wsi nie mieli zbyt wielu atrakcji. Mogli się tu również zapuszczać bogatsi gdańszczanie, by odpocząć od trudnego, handlowego charakteru miasta - komentuje znaleziska dr Agnieszka Smena, badaczka z sopockiego Grodziska.

Jak precyzuje naukowczyni, sposób wykorzystania kielichów i znalezionych sztućców jest w pełni znany. Jeśli reszta pozostałości okaże się elementami średniowiecznych dzbanów, specjaliści będą zastanawiali się nad tym, co wypełniało naczynia sprzed wieków. Pierwsze hipotezy mówią o winie lub miodzie pitnym, które były wówczas szczególnie popularne.

Mieszkańcy Sopotu nie zobaczą prędko elementów dostrzeżonych przez robotników. Naczynia będą w pierwszej kolejności badane przez specjalistów Katedry Gedanistyki i Dziedzictwa Kulturowego Morza Bałtyckiego na Uniwersytecie Gdańskim. Następnie znajdą się w posiadaniu Grodziska w Sopocie - oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Przedstawiciele instytucji liczą, że na stałe trafią do asortymentu dostępnego dla zwiedzających.

Wykonawca ma nadzieję, że sytuacja nie wpłynie na termin zakończenia prac. Efekty nowych nasadzeń, zgodnie z pierwotnym kalendarzem, powinniśmy podziwiać w maju.

Przypominamy, że 1 kwietnia to prima aprilis. Informacje przedstawione w artykule są nieprawdziwe.

[ZT]16618[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

IvoIvo

10 1

Teraz plac powinien zostać zamknięty i poddany badaniom archeologicznym.
I przy okazji usunięta betonoza.
Chichot histori. ? 11:32, 01.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Gadający SzwedGadający Szwed

5 0

To samo było jak kopali przy dworcu ;-) Takich skarbów jest pełno w całym Sopocie, a ile ludzkich szczątków i cmentarzysk sprzed wieków. 13:14, 01.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rafał Rafał

2 1

Jak rozumieć ten tytuł w Sopocie bawiono się od wieków, tak samo jak teraz, ćpanie ,chlanie,dziwki,najem krótkoterminowy, wszędobylski hałas po 22:00 brak poszanowania mieszkańców, jazda po pijaku na hulajnodze, wariaci jeżdżący samochodem po Monte Cassino itd itp 00:27, 02.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZoppotZoppot

1 0

Wiadomo kto przyjeżdża z zachodu balować!!!!!! Zaborcy 09:16, 02.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rafał Rafał

3 0

Artykuł prima aprilisowy ale komentarze prawdziwe 00:34, 03.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%