Zamknij

Sopocianka straciła blisko 4 tys. zł! Pieniądze zniknęły z jej konta

13:00, 14.03.2023 .
Skomentuj Fot. Pexels Fot. Pexels

Sprzedajesz coś poprzez stronę OLX lub inny portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Pamiętaj, przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy możesz stracić oszczędności. Mieszkanka Sopotu powiadomiła policjantów, że wystawiając na sprzedaż przedmiot straciła blisko 4 tys. złotych.

Policjanci z całego kraju dostają zgłoszenia dotyczące oszustwa przy pomocy portalu OLX i innych portali aukcyjnych. Ofiarą takiego przestępstwa padła również mieszkanka Sopotu. Kobieta wystawiła na sprzedaż stojak do nut, a wczoraj dostała wiadomość sms od osoby, która twierdziła, że zakupiła ten przedmiot. W wiadomości była też informacja, by sprzedająca dodała swoje konto celem otrzymania płatności za towar i link, w który miała kliknąć. Kobieta kliknęła w link i została przekierowana na stronę łudząco przypominającą stronę logowania do banku, a następnie podała dane wrażliwe do logowania.

Gdy miała podać numer karty płatniczej przestraszyła się, bo nigdy wcześniej nie musiała podawać tych informacji przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. W międzyczasie sopocianka dostała też sms-y, ale dopiero gdy je odczytała zauważyła, że na innym smartfonie została aktywowana aplikacja jej banku. Kobieta od razu sprawdziła swoje konto bankowe i wtedy zrozumiała, że została oszukana i z jej konta zniknęły pieniądze. O całym zdarzeniu od razu powiadomiła swój bank i policjantów. Jak ustalili funkcjonariusze, z konta bankowego kobiety wykonano łącznie 7 przelewów blikiem oraz sprawca dokonał jeszcze jednego przelewu natychmiastowego. Łącznie z konta kobiety zniknęło blisko 4 tys. złotych.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Czytajmy sms-y od banków. Zwróćmy uwagę na to, co autoryzujemy.
  • Poznajmy zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosujmy się do nich, gdy korzystamy z portali aukcyjnych.
  • Miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji. Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobaczmy instrukcje płatności z OLX.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą - dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobaczmy poradnik OLX.
  • Zwróćmy uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, bez polskich znaków.

Gdy zostaniemy oszukani…

  • Koniecznie skontaktujmy się ze swoim bankiem przez infolinię.

  • Możemy od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

  • Poinformujmy Policję.

Na oficjalnym blogu portalu OLX - znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Sopocie

[ZT]16501[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

olx.uaolx.ua

2 0

łamana polszczyzna, fałszywe profile na whatsapp (tel. kom) i prośba o podanie danych karty aby dostać pieniądze - stary motyw. Niestety to głównie goście ze wschodu. Nigdy nie podawajcie danych z kart płatniczych. 16:38, 14.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%