Zamknij
REKLAMA

Seniorki z Sopotu uniknęły oszustwa! Próbowano im wmówić, że...

13:17, 31.01.2023 . Aktualizacja: 13:17, 31.01.2023
Skomentuj Fot. Pixabay. Zdjęcie poglądowe Fot. Pixabay. Zdjęcie poglądowe

Apele Policji o ostrożność i nieufanie obcym przyniosły skutek. Wczoraj dwie mieszkanki Sopotu nie dały się oszukać fałszywemu policjantowi. Dzwoniący próbował im wmówić, że trwa policyjna akcja przeciwko osobom, które chcą je okraść i muszą zabezpieczyć swój dom przed wpuszczeniem do niego gazu usypiającego. W trakcie połączenia telefonicznego mężczyzna kazał też seniorkom zadzwonić na numer 997, gdzie potwierdzą jego wiarygodność. Czujne 81-latki nie wdały się w dalszą dyskusję, podejrzewały, że to oszustwo i zamiast „sprawdzić” wiarygodność oszusta rozłączyły się i o wszystkim powiadomiły sopockich policjantów.

Wczoraj dyżurny sopockiej komendy odebrał zgłoszenie od dwóch mieszkanek Sopotu o tym, że ktoś usiłował je oszukać. Sposób działania sprawców w obu przypadkach był taki sam. Najpierw na numer stacjonarny kobiet zadzwonił mężczyzna przedstawiający się jako pracownik poczty. Twierdził, że ma do doręczenia list polecony, ale jest awaria systemu i nie może sprawdzić adresu. Kobiety podały swój adres, a mężczyzna poinformował, kiedy mniej więcej będzie u nich. Następnie na ten sam numer telefonu stacjonarnego zadzwonił do seniorek mężczyzna, który przedstawił się jako policjant z komendy miejskiej w Sopocie. Przekazał on, że trwa policyjna akcja i muszą zabezpieczyć wszystkie drzwi i okna przed wpuszczeniem gazu usypiającego do domu, ponieważ ich adres zamieszkania jest znany osobom, które chcą je okraść. Dla uwiarygodnienia prowadzonych działań kazał też bez rozłączania rozmowy zadzwonić na numer 997, gdzie potwierdzą, że jest on policjantem. Obie 81-latki nabrały podejrzeń, że jest to próba oszustwa i zamiast dalej ciągnąć rozmowę, zakończyły ją. Następnie o wszystkim powiadomiły policjantów z Sopotu.

Apele Policji, które od wielu lat przekazywane są za pośrednictwem strony internetowej i środków masowego przekazu przyniosły skutek. Czujne seniorki nie dały się oszukać.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Jak ustrzec się przed oszustem:

  • Nigdy nie dawaj pieniędzy obcej osobie, nie przelewaj ich na konto, nie wyrzucaj przez okno ani nie pozostawiaj we wskazanym miejscu;
  • Sprawdź wiarygodność dzwoniącego dzwoniąc na numer 112, rozmawiaj też z rodziną;
  • Nie informuj innych o swoim statusie majątkowym;
  • Nigdy nie dawaj karty do bankomatu i dokumentów obcym;
  • Nigdy nie wpuszczaj do domu obcych osób;
  • W przypadku wątpliwości dzwoń na numer 112;
  • Pamiętaj: Oszust wygląda bardzo wiarygodnie!

Źródło: Komenda Miejska Policji w Sopocie

[ZT]15970[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%