Zamknij

„Lodowa mila” wokół mola w Sopocie! "To wyczyn z gatunku ekstremalnych"

08:32, 24.01.2023 . Aktualizacja: 08:34, 24.01.2023
Skomentuj Wojciech Pruński. Zdjęcie z profilu FB Zimowy Pływak - Wojciech Pruński Wojciech Pruński. Zdjęcie z profilu FB Zimowy Pływak - Wojciech Pruński

Punktualnie o godz. 12.00, w niedzielę 29 stycznia, dwóch śmiałków pokona w lodowatej wodzie dystans „lodowej mili” czyli przynajmniej 1609 metrów dookoła sopockiego molo. Z próbą pobicia światowego rekordu zmierzą się: Krzysztof Kubiak, rekordzista Guinnessa w pływaniu w lodowatej wodzie i Wojciech Pruński, także pływak lodowy, inicjator próby. Rywalizacja będzie jednym z wydarzeń 31. finału WOŚP w Sopocie.

Krzysztof Kubiak to dwukrotny rekordzista świata IISA i rekordzista Guinnessa w długości przepłynięcia w lodowatej wodzie na jeziorze Ełckim (4700 m w temperaturze 3,8 °C, w czasie 1:23:18h), wielokrotny medalista Mistrzostw Świata International Ice Swimming Association (IISA), zwycięzca Pucharu Polski 2021/22. W ICE CUP Poland w tej chwili na miejscu 5. Krzysztof Kubiak reprezentuje klub Żaglica Poznań. Płynący razem z nim Wojciech Pruński, pomysłodawca wydarzenia, aktualnie zajmuje 6. miejsce w Pucharze Polski w zimowym pływaniu ICE CUP Poland, reprezentuje Sopocki Klub Morsów.

‒ Do tej pory „lodową milę” pokonało zaledwie 705 osób na całym świecie. Przepłynięcie w warunkach zimowych około 1700 metrów, a tyle będzie liczyła wyznaczona przez nas pętla wokół molo, to wyczyn z gatunku ekstremalnych. Przeważnie na zawodach pokonujemy dystans około 1 km, teraz będzie to prawie dwa razy więcej. Obaj jesteśmy w stanie wytrzymać w wodzie o temperaturze bliskiej zeru około godziny, przeciętnie pływacy wytrzymują ok. 10 minut ‒ mówi Wojciech Pruński. ‒ Musimy pamiętać, że morsowanie i pływanie to nie to samo. Mięśnie pływaka muszą pokonać naturalne tężenie od zimna, następuje zamknięcie porów w skórze dla zatrzymania ciepła, zwężają się naczynia krwionośne. Przyspiesza tętno, zwiększa się wydzielanie adrenaliny – to jest najwspanialsze. Zapraszamy wszystkich do kibicowania naszemu wyczynowi. Nieprzypadkowo wybraliśmy dzień 31. Finału WOŚP i prosimy kibiców o wrzucanie datków do puszek WOŚP.

Start i meta wyczynu będą miały miejsce obok molo. Całość organizuje sopocki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a „Lodowa mila” będzie jednym z wydarzeń odbywających się w Sopocie 29 stycznia, w ramach 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zapraszamy do kibicowania!

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]15741[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%