Zamknij
REKLAMA

Sopot zmieni granice, mieszkańcy i turyści zapłacą wyższe podatki. Za nami sesja Rady Miasta

15:08, 17.11.2022 . Aktualizacja: 15:47, 17.11.2022
Skomentuj Fot. Adobe Stock, licencja standardowa Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Zmiana stawki opłaty uzdrowiskowej, konsultacje z mieszkańcami w sprawie zmian granic miasta, stawki podatku od nieruchomości i za posiadanie psa – to m.in. uchwały podjęte na dzisiejszej sesji Rady Miasta Sopotu. Na sesji przedstawiony został również stan realizacji tegorocznych zadań oświatowych w Sopocie.

Radni zdecydowali dziś o konsultacjach w sprawie zmiany granic Miasta Sopotu polegającej na włączeniu do obszaru miasta działek będących własnością Skarbu Państwa, położonych pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej. Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone między 16 stycznia a 15 lutego 2023 roku. Procedura pomoże wdrożyć przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2017 roku i zrealizować porozumienie podpisane w 2018 roku przez powiaty pucki, nowodworski oraz Gdańsk, Gdynię i Sopot. Celem jest objęcie ewidencją gruntów i budynków obszaru Zatoki Gdańskiej przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.

Nowa stawka podatku od nieruchomości

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta ustalone zostały wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień. Stawka w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części została ustalona na 1 zł od 1 m² pow. użytkowej. W przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, roczna stawka wynosić będzie 28,78 zł od 1 m² powierzchni użytkowej.

W uchwale na 2023 rok zaproponowano, analogicznie jak w latach poprzednich, zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów stanowiących plaże nadmorskie, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także zwolnienia od gruntów zajętych na cmentarze i kolumbarium. W 2023 r. wpływy z tego podatku szacuje się na około 26 mln zł.

Wyższa opłata uzdrowiskowa i "podatek od psa"

Na sesji przegłosowano również podniesienie dziennej stawki opłaty uzdrowiskowej dla osób przebywających na terenie Sopotu w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych czy szkoleniowych. Opłata została ustalona na poziomie 5,20 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Poprzednia stawka wynosiła 4,80 zł. Prognozowane wpływy z opłaty uzdrowiskowej wyniosą około 3 mln zł, czyli o około 500 tys. zł więcej niż zakładano.

Radni przyjęli także uchwałę ustalająca roczną opłatę od posiadania psów w Sopocie. Stawka została ustalona na kwocie 84 zł od jednego psa. Opłata dotyczy osób fizycznych posiadających psy. Zwolnienie z opłaty przysługuje w przypadku posiadania psów nabytych w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Sopocie, na podstawie zaświadczenia ze schroniska.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%