Od 1 września sopocka solanka znalazła się pod opieką miejskiej spółki wodociągowej AQUA-Sopot. Na mocy podpisanej z Gminą Miasta Sopotu umowy dzierżawy firma przejęła eksploatację ujęcia wód. Jej przedstawiciele zapewniają: "Będziemy dbać o sopocką infrastrukturę solankową: Zdrój św. Wojciecha, grzybek inhalacyjny i pijalnię wody solankowej".
Do tej pory spółka zajmowała się dostarczaniem najwyższej jakości wody pitnej mieszkańcom Sopotu. Oprócz tego przedsiębiorstwo odpowiadało także a odprowadzanie ścieków sanitarnych. Od początku tego miesiąca w zasięgu jego kompetencji znajdą się także zupełnie nowe zadania.
- Decyzją Geologa Wojewódzkiego została przeniesiona na AQUA-Sopot koncesja na wydobywanie wód leczniczych z sopockiego ujęcia wody solankowej. W spółce został powołany zakład górniczy, którego pracownicy będą zajmować się eksploatacją solanki - informuje Aqua Sopot na swojej stronie internetowej.
W Sopocie solanka wypływa samoczynnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Jest to 4,3% solanka bromkowo-jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. Odwiert studni solankowej wykonano w 1973 roku. Dziś wody te są wykorzystywane m.in. w grzybkach inhalacyjnych, Zakładzie Balneologicznym czy w Pijalni Wód Solankowych znajdującej się w Domu Zdrojowym.
Od wielu lat lecznicze wody solankowe w Sopocie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kuracjuszy.
- Lecznicza woda solankowa jest jednym z atutów nadmorskiego uzdrowiska i stanowi ważną atrakcję przyciągającą turystów do Sopotu. Sopot jest znaną miejscowością jako uzdrowisko posiadające wodę leczniczą i dogodny klimat do leczenia uzdrowiskowego rożnego rodzaju chorób. Na leczenie do obiektów sanatoryjnych przyjeżdżają kuracjusze stacjonarni oraz komercyjni z całego kraju - czytamy na stronie internetowej Aqua Sopot. - Mając na uwadze realizację strategii uzdrowiskowej Sopotu, AQUA-Sopot podejmie szereg działań w zakresie inwestycji infrastrukturalnych oraz działań promocyjnych, których celem będzie zwiększenie wydajności ujęcia wody solankowej oraz upowszechnianie wiedzy na temat cennego zasobu, jakim jest sopocka solanka - zapewniają przedstawiciele spółki.
Zawarta z miastem umowa dzierżawy obejmuje: ujęcie wody solankowej „Zdrój Św. Wojciecha” zlokalizowane przy ul. Bitwy pod Płowcami, grzybek inhalacyjny w Parku Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pijalnia wody solankowej na Placu Zdrojowym.
- W okresie trwania umowy AQUA-Sopot zobowiązana jest do dostarczania wody solankowej do odbiorców oraz konserwacji sieci solankowej, budynków wraz z urządzeniami. AQUA-Sopot będzie również współpracować z dotychczasowymi odbiorcami wody solankowej i dbać o ciągłość dostaw do miejsc świadczących usługi uzdrowiskowe - informuje spółka.
[ZT]12265[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz