Zamknij
REKLAMA

Tydzień w Sopocie: Wystawy, Świąteczny Pchli Targ i Studenckie Mikołajki

13:30, 02.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Początek grudnia będzie obfitował w liczne atrakcje. W najbliższych dniach w Sopocie nie zabraknie imprez, spektakli, wystaw czy wydarzeń zapowiadających nadchodzące Święta. Jeśli interesuje Was to, co czeka na nas w nadchodzącym tygodniu, zapoznajcie się z naszymi propozycjami.

Studenckie Mikołajki Trójmiasta

Zapraszamy was na największą imprezę mikołajkową w Trójmieście Świąteczny klimat imprezy, ścisłe centrum Sopotu i zupełnie nowe miejsce na klubowej mapie Trójmiasta - Klub Story! Tej nocy kluby parkiet podbiją studenci wszystkich trójmiejskich uczelni! Klimatyczna impreza z największymi świątecznymi hitami w wersji klubowej już w piątek 3 grudnia!

 • Gdzie: Klub Story Sopot, ul. Tadeusza Kościuszki 14/A2.
 • Kiedy: 3 grudnia (piątek), godz. 21:00.

„m jak młodość” wystawa z kolekcji mBanku

Od 15 października w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można oglądać wystawę „m jak młodość”. To pierwsza publiczna odsłona kolekcji mBanku złożonej z prac najciekawszych młodych polskich artystów. Do tej pory nie było w Polsce  kolekcji, która koncentrowałaby się na sztuce najmłodszego, dopiero wchodzącego w artystyczną dorosłość pokolenia. Jak co piątek wstęp do galerii jest bezpłatny.

Bank stworzył kolekcję w ramach projektu „m jak malarstwo”. Wcześniej sprzedał klasyczne dzieła sztuki, by zbudować niezwykłą kolekcję współczesną. Dzięki temu, ma ambicję zaktywizować polski rynek sztuki i sprawić, że będzie on dla wschodzących polskich twórców bardziej otwarty.

Najnowsza kolekcja mBanku to niezwykle zróżnicowany zbiór dzieł sztuki nowoczesnej skoncentrowany na malarstwie i… młodości. Znalazły się w niej zarówno prace publicystyczne, komentujące rzeczywistość, jak i bardzo osobiste; humorystyczne, jak i skłaniające do głębszej refleksji; reprezentujące śmiałe malarskie gesty, jak i zamiłowanie do dopracowywania najmniejszych detali.  Tym co łączy artystów i ich dzieła, jest ponadprzeciętna wrażliwość, oryginalność artystycznej wizji, a niekiedy zaskakująca dojrzałość spojrzenia na świat.

 • Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2.
 • Kiedy: 3 grudnia (piątek) - bezpłatnie, godz. 11-19; wystawa dostępna do 12 grudnia.

"Cosma w krainie czarów" - zbiorowa wystawa malarstwa

Cosma Gallery serdecznie zaprasza na zbiorową wystawę malarstwa pt. "Cosma w krainie czarów". Znajdziecie tu prace artystów, bogate w wątki zaczerpnięte z bajek Andersena, braci Grimm i innych wielkich baśniopisarzy.Macie szanse zaszczepić w swoich dzieciach żyłkę kolekcjonera sztuki, gdyż obrazy są na sprzedaż.

Artyści biorący udział w wystawie: Wilga Badowska, Barbara Bakalarska, Al'ona Baranowa, Malwina De Brade, Wiesława Burnat, Ilona Herc, Adam Kołakowski, Mariola Landowska, Małgorzata Łodygowska, Dariusz Miliński, Grzegorz Skrzypek, Paweł Widera, Rozalia Wójcik, Aleksander Yasin, Krzysztof Żyngiel.

Kurator wystawy: Anita Cempa

Wstęp wolny.

 • Gdzie: Cosma Sopot, Plac Zdrojowy 2.
 • Kiedy: do 23 grudnia; wt.-czw. godz. 10-19, pt.-sob. godz. 10-23, nd. godz. 10-20. 

Świąteczny Pchli Targ

Zapraszamy na Świąteczny Pchli Targ. Odbywać się on będzie w trzy grudniowe weekendy poprzedzające Boże Narodzenie. Spotkania ze sprzedawcami będą miały miejsce w dniach od 3 do 5, od 10 do 12 i od 17 do 19 grudnia. W piątki handel będzie się odbywał od godz. 16.00 do 21.00, a soboty i w niedziele od godz. 10.00 do 18.00.

Osoby zainteresowane sprzedażą własnych produktów proszone są o kontakt z organizatorem - rynek@sopot.pl. Obowiązują promocyjne ceny - 8zł od stanowisko za dzień.

manRAY. Barbarzyńca - spektakl gościnny

Wizualno - muzyczny awangardowy poemat według pomysłu Jacentego Krawczyka, to kontynuacja jego fascynacji twórczością wybitnych twórców XX wieku. Tym razem bohaterem i punktem odniesienia rozważań Krawczyka będzie urodzony w 1890 roku w Filadelfii Emmanuel Radnitzky pracujący pod pseudonimem Man Ray. Był on nie tylko fotografem, ale również malarzem, twórcą fotogramów i reżyserem filmowym. Zdjęcia Raya powstawały w jego studio jako efekt długotrwałej pracy z przedmiotem lub modelką oraz niekonwencjonalnego pomysłu, podobnie jak surrealistyczne obrazy. Większość swojego życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1976 roku. Na swoim nagrobku polecił wyryć: "Nie zainteresowany, ale nie obojętny".

Spektakl Sopockiego Teatru Tańca będzie swobodną interpretacją dzieł Man Ray'a, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy-tancerze wcielą się według własnej autorskiej interpretacji w postaci z eksperymentalnych surrealistycznych filmów i obrazów Man Ray'a, Sopoccy artyście skonstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskiwać będzie naprzemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty. Ważną rolę odegra wideo-art - powstaną wizualne obraz wyświetlane na niekonwencjonalnych przedmiotach - ekranach, a całość dopełni starannie wyreżyserowane światło i muzyka z pogranicza neoklasyki, opery i minimalizmu.

Koncept - inspirowany twórczością Man Ray'a - Jacek Krawczyk; performance - Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Asia Nadrowska, Jacek Krawczyk; muzyka - Mariusz Noskowiak; wizualizacja - Katarzyna Turowska; światło - Matt Gie; scenografia - Jacenty Krawczyk.

 • Gdzie: Teatr Atelier, al. Franciszka Mamuszki 2
 • Kiedy: 4 grudnia, godz. 19.00 i 5 grudnia, godz. 19.00

Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego

Muzeum Sopotu zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie czasowej! Obowiązują zapisy pod numerem tel. 58 551 22 66. Wystawa „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego” to kolejna odsłona serii prezentującej architektów i budowniczych działających w Sopocie.

Wilhelm Lippke (1869-1933), pochodzący z Królewca budowniczy i niezwykle zręczny przedsiębiorca budowlany zrealizował lub współpracował przy budowach i przebudowach ponad 100 budynków na terenie Sopotu. Jego aktywność zawodowa przypadała na lata 1896 – 1912, czyli okres największego boomu architektonicznego w kurorcie.

Lippke projektował zarówno skromne domy letniskowe, wille, kamienice, jak i domy towarowe oraz reprezentacyjne hotele. Jego firma budowalna realizował również projekty innych architektów. Jego dzieła, niezależnie od swojego poziomu są nierozerwalną częścią Sopotu.

Styl Lippkego trudno jednoznacznie określić. Odnaleźć tu można projekty w tzw. stylu uzdrowiskowych, styl eklektycznym i historyzujący i secesji, a nawet modernizmu w jego ostatnich realizacjach.

Do najbardziej znanych jego projektów należą: nieistniejący dom towarowy Fastów, przebudowa willi Herbstów, hotel Werminghoff oraz kamienice przy ul. Bohaterów Monte Cassino 35, 37 i 39.

Wilhelm Lippke był również sprawnym przedsiębiorcą. Posiadał kilkanaście parceli na terenie Sopotu, na których budował domy letniskowe lub kamienice z mieszkaniami na wynajem.

Ze względu na ilość realizacji Lippkkego, na wystawie przedstawiono 22 wybrane obiekty, które reprezentują różne style i rodzaje budynków. Dodatkowo na wystawie przedstawiano krótki rys samego procesu tworzenia projektu architektonicznego oraz rozwoju urbanistycznego i infrastruktury Sopotu.

Przypominamy, że w muzeum obowiązują ograniczenia związane z sytuacją pandemiczną. Goście zobowiązani są do noszenia maseczek, utrzymania dystansu społecznego oraz dezynfekcji rąk. Obowiązuje również limit 10 zwiedzających w muzeum.

 • Gdzie: Muzeum Sopotu, ul. Poniatowskiego 8
 • Kiedy: 4 grudnia (sobota), godz. 14.00

JumpOFF Hipodrom

W sezonie halowym 2021/22 zapraszamy na kolejna odsłonę cyklu zawodów regionalnych w skokach przez przeszkody JumpOFF Hipodrom.

Zawody w skokach przez przeszkody JumpOFF Hipodrom to wydarzenie dobrze znane miłośnikom jeździectwa. Zaś przez całą jesień i zimę na Hali Pomarańczowej można oglądać zmagania jeźdźców, nie tylko z Pomorza.

W ramach zawodów rozgrywanych jest wiele konkursów o różnej skali trudności. Ponieważ JumpOFF to cykl, konkursy zgrupowane są w rundy, dla których organizatorzy prowadzą klasyfikację generalną: Runda Pony do 50cm (dla zawodników 9-16 r.ż. na kucach do 149cm), Runda Biała w klasie Mini LL - amatorzy (najwyżej z licencją "W"), Runda Brązowa w klasie LL, Runda Srebrna w klasie L, L1, Runda Złota w klasie P, P1, Runda Platynowa w klasie N, N1, Runda Bursztynowa w klasie C, C1, Runda Diamentowa w klasie CC,CC1.

Wskazane jest każdorazowo sprawdzenie na stronie internetowej Hipodromu lub na Facebooku Sopot Hipodrom, jakie obostrzenia obowiązują podczas danego wydarzenia.

 • Gdzie: Hipodrom Sopot, Władysława Łokietka 1
 • Kiedy: 4 grudnia (sobota) - 5 grudnia (niedziela), godz. 8:00- 19:00

Debata literacka w Sopotece

Zapraszamy na debatę z okazji 120-lecia Sopotu pt. Po co czytać klasyków? Z okazji 120. rocznicy uzyskania przez Sopot praw miejskich Sopoteka organizuje wyjątkową dyskusję wokół literackich kanonów 120-lecia. Wezmą w niej udział prof. Stefan Chwin, pisarz i literaturoznawca, znakomita reporterka i biografka, Magdalena Grzebałkowska oraz poetka, reporterka i redaktorka naczelna magazynu Pismo, Magdalena Kicińska.

Naszym przewodnikiem w rozmowie będzie, a jakże, klasyk Italo Calvino i jego esej z 1981 roku zatytułowany Po co czytać klasyków?. Włoski prozaik i eseista streścił w nim w 14 punktach, czym właściwie jest klasyka. Do klasyki należą te książki, które im bardziej są nam znane ze słyszenia, tym bardziej przy lekturze okazują się nowe, nieoczekiwane, zaskakujące - pisał Calvino.

Podążając tropem słów pisarza zastanowimy się wspólnie, jakie wyzwania klasyczne dzieła prozy, poezji i literatury faktu stawiają przed nami dziś, jak podejść do klasyki bez uprzedzeń, o tym, co z literatury współczesnej będzie czytane za 120 lat. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska z Biblioteki Sopockiej.

 • Gdzie: Sopoteka, Tadeusza Kościuszki 14 (Sopot Centrum)
 • Kiedy: 7 grudnia (wtorek), godz. 18:00


  Polecane : Imprezy Wydarzenia w Sopocie
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%