Zamknij

Radny w Sopocie nie jest bezradny. Co mogą, a co powinni robić zasiadający w radzie miasta? [OPINIE]

14:46, 20.02.2024 Emil Bogumił Aktualizacja: 18:32, 20.02.2024
Skomentuj

Sopot stanowi wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Nie tylko przez wzgląd na wyjątkowy urok oraz bliskość Bałtyku. Choć w granicach kurortu mieszka zdecydowanie mniej niż 100 tys. osób, funkcjonuje on jako miasto na prawach powiatu. Realizuje więc zadania typowe dla dwóch szczebli samorządu terytorialnego - gminy i powiatu. Władze Sopotu, także radni, zyskuje więc dodatkowe prawa, jak i obowiązki. Jak powinna wyglądać służba deputowanych do Rady Miasta Sopotu?

Dla mieszkańców Sopotu ważne są m.in. dwie ustawy - o samorządzie gminnym oraz o samorządzie powiatowym. Można w nich przeczytać, jakie zadania powinny realizować władze miasta, takiego jak Sopot. Wśród prawnych zawiłości i typowo formalnych sformułowań możne znaleźć także zapisy, które są bliskie sercom społeczników i aktywistów. Nie może być przecież inaczej - radny powinien być wzorem dla aktywistów miejskich i osób dbających o wspólnotę lokalną.

Art. 23.

 

1. Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.

Radni i radne muszą pamiętać, że ich rola jest kluczowa dla dla funkcjonowania lokalnej społeczności. Ważne jest, aby każdy i każda z nich byli świadomy swoich uprawnień i zobowiązań wobec mieszkańców.

[ZT]22201[/ZT]

Czy możliwy jest radny idealny?

W sieci wciąż pojawiają się (choć są nieliczne, a ich nadawcy są w mniejszości) oskarżenia kierowane w kierunku radnych. Wśród nich zauważalne są te dotyczące bezczynności. Czy gdyby deputowani do rady miasta pozostawali byli bezczynni, Sopot byłby w obecnym miejscu? Jak wyglądał na przełomie XX i XXI wieku, a jak wygląda teraz? Odpowiedź jest prosta i krótka - wygląda i żyje się w nim lepiej.

Wsłuchując się w głosy wszystkich mieszkańców, stwórzmy razem krótki kodeks, który opisze radnego. Jaki powinien być radny idealny?

  1. Radny działający w interesie publicznym lokalnej społeczności. Główny obowiązek każdej radnej i radnego to reprezentowanie interesów mieszkańców oraz podejmowanie działań służących dobru publicznemu.
  2. Radny współpracujący z mieszkańcami. Jako radny albo radna możesz, a nawet powinieneś/powinnaś reprezentować interesy mieszkańców swojego okręgu wyborczego, zgłaszać ich problemy oraz działania, które uważają za korzystne dla społeczności. Nie bój się zabierać głosy w sprawach dotyczących całego miasta, nie tylko własnego okręgu.
  3. Radny aktywny. Podstawowy obowiązek radnego i radnej wynikający z prawa to udział w posiedzeniach rady miasta oraz komisji. Zobowiązanie prawne znajduje odzwierciedlenie także w codzienności. Jako reprezentant lokalnej społeczności, deputowany musi być tam, gdzie podejmowane są decyzje mające wpływ na życie mieszkańców. Bez znaczenia, czy chodzi o wielomilionowe dofinansowanie, czy postawienie kilku ławek wzdłuż Alei Niepodległości.
  4. Nie bój się kontrolować władzy. Każda radna i każdy radny ma nie tylko prawo, ale i obowiązek kontrolować działania zespołu zarządzającego miastem. Także urzędników, którzy w przysłowiowym okienku obsługują mieszkańców. Kontrola nie musi wynikać jedynie z kwestii braku zaufania. Zazwyczaj błędy pojawiają się przypadkiem. Warto pomóc je naprawić.
  5. Nie bój się dyskusji. Jeśli wymaga tego sytuacja, nie bój się zabrać głos. Pamiętaj jednak, że w trakcie spotkań, obrad rady miasta i komisji reprezentujesz nie tylko siebie, ale również mieszkańców. Trudniejsze sprawy będą wymagały wystosowania oficjalnego zapytania lub interpelacji, by mieszkańcy byli na bieżąco informowani o działalności władz miasta.
  6. Chwal się tym, co robisz. Mieszkańcy chcą wiedzieć, co zrobili ich radni i radne. Informowanie o własnej działalności i osiągnięciach nie będzie przykładem nieskromności, a zapewnieniem transparentnych działań.
  7. Kreuj działania i bądź aktywny. Zawsze. Wolontariat, współorganizacja festynu, czy akcji na rzecz dzielnicy to zadania dla najaktywniejszych członków społeczności lokalnej, a tacy powinni być radni i radne. Mandat wiąże się z zaufaniem wyborców. Warto podziękować za nie, służąc i spotykając się także "po pracy".

Kiedy następnym razem usłyszycie lub przeczytacie komentarz atakujący jedną lub drugą stronę sporu, sprawdźcie, czy osoby tworzące wypowiedź same działają na rzecz lokalnej społeczności? Czy są aktywne? Czy poświęcają Wam czas wolny i spotykają się z mieszkańcami na wydarzeniach? Czy kreują dyskusję i akcje na rzecz mieszkańców? Odpowiadając na te pytania, nie będziecie mieli wątpliwości, kogo wybrać 7 kwietnia.

O autorze:

Emil Bogumił - publicysta i aktywny społecznik. Pierwsze kroki dorosłego życia stawiał w sopockich organizacjach pozarządowych oraz Centrum Wsparcia Ukrainy. Od urodzenia (1997) sopocianin. W przeszłości dziennikarz i fotoreporter. W nadchodzących wyborach samorządowych kandydat KWW KOALICJA DLA SOPOTU M.CZARZYŃSKIEJ-JACHIM do Rady Miasta Sopotu (okręg nr 3, miejsce nr 7).

Czytaj więcej - Wybory samorządowe w Sopocie 2024 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

QX-70QX-70

6 0

Co może radny, było widać po 34 latach prezydentury Karnowskiego. 15:18, 20.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

realistarealista

3 0

idealistow nie brakue, niestety jak sie wchodzi w polityke zaczynaja sie uklady i interesy partyjnie, mnieuj ludzi...i tu sie nic niuestety nie zmiania 14:58, 26.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%