Zamknij

Faktoring online - na czym polega i kto na nim skorzysta?

09:57, 21.07.2021 R.C Aktualizacja: 09:57, 21.07.2021
Skomentuj

Wystawienie faktury z długim terminem płatności jest istotne z punktu widzenia bieżącej sytuacji firmy. Czasami konsekwencje dotyczą nawet płynności finansowej. Jeśli tak właśnie dzieje się w przypadku Twojego przedsiębiorstwa, zastanów się nad skorzystaniem z udogodnień, jakie niesie ze sobą faktoring online lub tradycyjny. Co warto wiedzieć o takiej formie kooperacji?

1. Na czym polega faktoring?

2. Faktoring online - zalety

3. Kto skorzysta na faktoringu?

4. Na co zwrócić uwagę, wybierając usługi faktoringu online?

Moment pomiędzy dostarczeniem towaru lub usługi a otrzymaniem zapłaty jest newralgiczny dla wielu przedsiębiorstw. Środki nie zawsze trafiają na konto szybko: w niektórych przypadkach termin płatności wynosi nawet 180 dni. Z pomocą przychodzi wówczas lista najlepszych faktoringów online, która ułatwi wybór odpowiedniego podmiotu, Warto sprawdzić także informacje o konkretnym faktorze, na przykład opinie o firmie Monevia.

Na czym polega faktoring?

Czym w ogóle jest faktoring? Usługa opiera się na wykupieniu przez faktora wierzytelności, które nie zostały jeszcze przeterminowane. Firma sprzedająca je, czyli faktorant, otrzymuje w zamian zaliczkę. Z tych środków może swobodnie korzystać w oczekiwaniu na pozostałą część pieniędzy, które wpłyną, kiedy tylko kontrahent opłaci całą należność. Wynagrodzeniem dla faktora najczęściej jest określony procent wynikający z wystawionej faktury. Co istotne, faktoringiem można objąć faktury z odroczonym terminem płatności, a nie te, w których termin już upłynął.

Szczególną formą jest faktoring online - działa on na takich samych zasadach i sprawdza się przede wszystkim, gdy chodzi o finansowanie faktur małym i średnim przedsiębiorstwom. Faktoring online wyróżnia uproszczona forma, bo całość - w tym wniosek online - odbywa się automatycznie, a pieniądze trafiają na konto bankowe już w 5 minut po akceptacji.

Faktoring online - zalety

Jakie są podstawowe zalety korzystania z faktoringu online? Do najczęściej wymienianych profitów zaliczają się:

  • możliwość budowania przewagi rynkowej poprzez oferowanie dłuższych terminów płatności, zwłaszcza dla stałych odbiorców,
  • poprawa płynności finansowej,
  • możliwość zdyscyplinowania kontrahentów często płacących po terminie,
  • zabezpieczenie się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta,
  • możliwość pozyskania środków na inwestycje.

Dodatkowym bonusem jest często poprawa zdolności kredytowej. Faktoring poprawia płynność finansową, ułatwiając spłatę zobowiązań, co zmienia na korzyść strukturę bilansu.

Kto skorzysta na faktoringu?

W jakich przypadkach sprawdzi się usługa finansowania faktur? Kto skorzysta na tym, jak działa faktoring najbardziej? Śmiało można stwierdzić, że usługa faktoringu przydaje się w przedsiębiorstwach różnej wielkości: w przypadku większych firm, średnich przedsiębiorców i małych firm. Zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim wśród podmiotów decydujących się na długie terminy płatności faktur, które jednocześnie nie chcą oczekiwać na środki aż do terminu płatności. Już w momencie finansowania faktury, jeśli tylko potrzebujesz gotówki, możesz korzystać z pieniędzy w ramach prowadzonych inwestycji.

Faktoring online zastosowanie znajduje w branży transportowej, budowlanej czy architektonicznej - zawsze wtedy, gdy dostarczasz towar i musisz oczekiwać na należność za wystawioną fakturę. Nie musisz borykać się z nieterminowymi płatnościami, zatorami płatniczymi i przyzwyczajeniami różnych klientów. Firma faktoringowa wśród klientów ma prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki jawne czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Często z usługi finansowania faktur można skorzystać już w pierwszych dniach prowadzonej działalności.

Na co zwrócić uwagę, wybierając usługi faktoringu online?

Istnieje kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając usługi faktoringowe. Taka współpraca wymaga podpisania umowy, dlatego przeanalizuj wszelkie jej zapisy. Poza tym sprawdź szczegóły, jak na przykład:

  • wysokość opłat i prowizji - hasło "zamień faktury na gotówkę" brzmi kusząco, ale pamiętaj, że faktor pobiera prowizję. Zweryfikuj, czy oprócz wartości procentowej, będziesz musiał uiścić również jakiś abonament albo opłatę wstępną,
  • limity faktoringowe - najczęściej górny pułap wynosi około 100 tysięcy, jednak w przypadku stałych klientów często można liczyć na wyższe kwoty,
  • waluta faktury - firmy, które wystawiają faktury nie tylko w złotówkach, ale również w euro, dolarach czy funtach, powinny upewnić się co do możliwości faktoringu w takim przypadku,
  • częstotliwość korzystania z faktoringu - zamierzasz korzystać z faktoringu sporadycznie czy regularnie? Stałym klientom przysługują atrakcyjniejsze warunki, dlatego warto stawiać na lojalność,
  • promocje dla nowych klientów - na bonusy można także liczyć w przypadku zmiany faktora i przejścia do nowej firmy,
  • terminy płatności - najczęściej faktoring online pozwala sfinansować faktury z terminem płatności od 7 do nawet 90 dni, ale w przypadku niektórych firm okres ten może wydłużyć się nawet do pół roku.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MikeMike

0 0

Jeśli natomiast szukacie sposobu na odzyskanie swoich należności to polecam kontakt z firmą ICG-Group. Są skuteczni i mają międzynarodowe doświadczenie. 12:56, 28.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%