Zamknij

Bezdech senny- co warto o nim wiedzieć?

09:55, 07.06.2021 R.C Aktualizacja: 09:55, 07.06.2021
Skomentuj

Chrapanie i częste wybudzenia ze snu są najczęstszymi objawami obturacyjnego bezdechu sennego. Osoba chora może niemieć świadomości swojego schorzenia, a coraz bardziej nasilające się dolegliwości znacząco zmniejszają komfort życia. To właśnie od snu zależy kondycja naszego organizmu. Niestety wiele osób ma problemy z jego jakością i długością. Na zespół bezdechu sennego cierpi nawet ok. 2,5 milionów mieszkańców naszego kraju. W większości schorzenie to dotyka mężczyzn, aczkolwiek zdarza się również u pań, w szczególności w okresie menopauzy.

Czym jest bezdech senny?

Chrapanie jest dosyć uciążliwą przypadłością, zwłaszcza dla innych osób. Jeśli dochodzi do dużego zwężenia dróg oddechowych, wówczas jesteśmy narażeni na problemy z oddychaniem, gdyż zmniejsza się przepływ powietrza. W wielu przypadkach następuje całkowite zablokowanie, zatrzymanie procesu oddychania. Wtedy właśnie następuje bezdech. Co ważne, w ciągu zaledwie jednej nocy może on nawet wstąpić kilkaset razy. Oddychanie w każdym pojedynczym przypadku uniemożliwione jest przez ok. 10 sekund. Obturacyjny bezdech senny jest uznawany za chorobę, odznaczającą się wielokrotnymi i powtarzającymi się epizodami ograniczenia albo zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła, przy zwiększonym działaniu mięśni oddechowych.

Dlaczego osoba z bezdechem często się wybudza?

Osoba chora często śpi bardzo niespokojnie, trudno mu wychwycić powietrze i dyszy przez sen. Ponadto budzi się z nieprzyjemnym uczuciem dławienia. Dzieje się tak, ponieważ kiedy zasypia, obniża się napięcie mięśni gardła i zapadają się boczne jego ściany, przez co gardło zamyka się w trakcie wdechu. Pomimo ruchów oddechowych, powietrze przez pewien czas nie ma jak przedostać się do płuc. Chory oddycha, aczkolwiek w ograniczonym zakresie, we krwi jej mniejsza ilość tlenu, natomiast dochodzi do wzrostu ilości dwutlenku węgla. Zwiększa się wtedy napięcie mięśni oddechowych, przez co chory budzi się. Kiedy dojdzie do jego obudzenia, mięśnie znowu się napinają, a gardło udrażnia. Jednak cały ten mechanizm powtarza się znowu, kiedy zaśnie. Momenty bezdechu i wybudzenia zdarzają się nawet wiele razy w ciągu jednej nocy.

Jakie są czynniki ryzyka bezdechu?

  • Alkohol
  • Leki sedatywne (wpływają na ośrodkowy układ nerwowy w sposób nasenny i uspokajający)
  • Otyłość (w wyniku ucisku podskórnej warstwy tłuszczu na ściany gardła dochodzi do jego zwężenia, zdarza się często u otyłych mężczyzn z grubą szyją)
  • Choroby przewlekłe (nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, cukrzyca, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, choroba refluksowa przełyku)
  • Rodzinne obciążenie
  • Menopauza
  • Przerost języka, migdałków podniebiennych, podniebienia miękkiego oraz języczka
  • Mała i cofnięta żuchwa

Jakie są objawy bezdechu sennego?

Najczęstszym objawem tego schorzenia jest przede wszystkim głośne i nieregularne chrapanie. Dochodzi do niego przez drgania, w jakie wprowadzone zostaje podniebienie oraz języczek w momencie wydychanego powietrza, które chce pokonać spotkaną przeszkodę. Oprócz tego dochodzi do przerw w śnie. Chory wybudza się, przez co czuje się rano niewyspany. Ponadto dochodzi do nykturii, a więc częstego oddawania moczu nocą. Takie osoby dotyka również duszność, poranne bóle głowy, kołatanie serca czy nadpotliwość. Dochodzi także do problemów z potencją i libido u pań, zaburzeń pamięci oraz koncentracji, a także ciągłego zmęczenia, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny bezdechu sennego?

Przyczyny powiązane są głównie z anatomicznymi anomaliami w obszarze górnych dróg oddechowych. OBS wykrywane jest często u pacjentów z nadmiernie długim językiem, skrzywioną przegrodą nosową czy wydłużonym podniebieniem miękkim. Czynnikiem ryzyka jest nadwaga, palenie papierosów, alkohol czy schorzenia hormonalne.

Jakie są skutku bezdechu sennego?

Bezdech senny doprowadza do zaburzenia prawidłowej struktury snu. Przez mikroprzebudzenia pacjent czuje się ciągle niewyspany, co gorsza nie jest świadomy swojego problemu. Nocne pobudki wpływają niekorzystnie na jego kondycję psychiczną oraz fizyczną. Taka osoba nie potrafi się skoncentrować, co jest dosyć poważnym objawem, zwłaszcza jeśli prowadzi ona samochód. Rano dokuczają jej bóle głowy, a w ciągu dnia senność. Zmniejsza się również efektywność pracy takiej osoby. Chory może stać się również nerwowy i drażliwy, co wpływa na wszystkie sfery jego życia i całe otoczenia. Panowie borykający się z OBS mają oprócz tego problemy z potencją, które pogarszają ich życie seksualne. Ponadto, osoby z OBS narażone są na rozwój nadciśnienia tętniczego. Układ współczulny przez zaburzony proces oddychania zwiększa swoją aktywność, przez co dochodzi do przyspieszenia rytmu bicia serca. Przez to wzrasta także ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto, zaburzenia oddechowe oddziałują niekorzystnie także na zachodzące w ciele procesy metaboliczne, przez co zwiększa się masa ciała. Jest to niebezpieczne zwłaszcza dla osób borykających się z otyłością. Według przeprowadzonych badań bezdech senny ma także wpływ na pracę serca. Doprowadza do rozwoju w naczyniach sercowych groźnych mikrozakrzepów, zatrzymania aktywacji czynników odpowiadających za regulację pracy serca, skurcz naczyń wieńcowych oraz niedotlenienie mięśnia sercowego. Skutki bezdechu sennego to także: choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca czy migotanie przedsionków. Ponadto, nieleczony bezdech senny może nawet doprowadzić do nagłego zgonu sercowego, zwłaszcza u osób z rozwiniętą chorobą wieńcową.

Pozostałe powikłania bezdechu sennego

Należy pamiętać, iż zmiany biochemiczne zachodzące u osób chorych mogą mieć także inne konsekwencje. Takie jak: choroby wątroby, zaburzenia psychiczne (depresja, nerwica), udar mózgu czy choroby metaboliczne (insulinooporność, cukrzyca). Oprócz tego bezdech senny stanowi duże zagrożenie dla kierowców. Jest to związane z tym, iż powoduje zaburzenia koncentracji i przewlekłe zmęczenie, które według lekarzy stanowią częstą przyczynę wypadków komunikacyjnych. Osoby chorujące na bezdech senny nie powinny więc prowadzić pojazdów mechanicznych.

Jak wygląda diagnostyka bezdechu sennego?

Osoba, która chrapie, najpierw musi przejść diagnostykę, aby móc potwierdzić bądź wykluczyć bezdech senny. Niekiedy pacjent po przebytej operacji przestaje chrapać, aczkolwiek dalej boryka się z zaburzeniem oddychania w czasie snu i wówczas już nic nie jest tego objawem. W celu diagnostyki tego schorzenia wykorzystuje się badanie polisomnograficzne. Ponadto przeprowadza się również badania, dzięki którym można zlokalizować miejsce zwężenia dróg oddechowych. Stosuje się zwłaszcza badanie w czasie snu farmakologicznego. Po znieczuleniu pacjenta, do nosa wprowadzane są mikrokamery. Za ich pomocą można ustalić miejsca oraz tkanki blokujące drogi oddechowe. Innym badaniem jest przeprowadzenie portretu dróg oddechowych, a więc trójwymiarowej tomografii komputerowej. Niekiedy wykonuje się również badanie endoskopowe gardła, krtani czy nosa.

Jak leczy się bezdech senny?

Co ważne, nie istnieje skuteczny sposób leczenia farmakologicznego tej przypadłości. W przypadku schorzenia z umiarkowaną postacią ważna jest zmiana trybu życia, zadbanie o prawidłową masę ciała, przyjmowanie właściwej pozycji w czasie snu, rezygnacja z alkoholu i środków uspokajających. Ponadto, należy również podjąć się leczenie chorób współistniejących. Zazwyczaj należy przeprowadzić zabieg laryngologiczny, aby pozbyć się przeszkody blokującej swobodny przepływ powietrza. W przypadku postaci ciężkiej i umiarkowanej ze współistniejącą sennością należy od razu podjąć się leczenia.

Aparat CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego

Aparaty CPAP w leczeniu tego schorzenia wykazują się dużą skutecznością. Ich działanie opiera się na wtłaczaniu powietrza do dróg oddechowych i utrzymaniu ich drożności, dzięki czemu zapobiegają momentom zatrzymania oddechu. Są to urządzenia, które zostały bardzo dokładnie przebadane. Wyniki potwierdzają to, iż są one w stanie zmniejszyć nasilenie czy całkowicie pozbyć się problemów z oddychaniem u pacjentów z OBS. W ten sposób zapewniają one nieprzerwany i długi sen, poprawiając komfort życia pacjenta. Rezultatem korzystania z Aparatu CPAP jest duża poprawa samopoczucia w ciągu dnia. Znikają bóle głowy, zaburzenia pamięci czy uczucie zmęczenia. Stosowanie aparatów CPAP obniża także ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, nawet o 20 procent. Ponadto, pacjent już po paru tygodniach korzystania z tej metody, odczuwa poprawę ogólnego stanu zdrowia. Terapia ta zmniejsza napięcie układu współczulnego, poprawia insulinowrażliość, a także obniża ciśnienie krwi. Co ważne, jest to metoda całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Z obsługą takiego sprzętu poradzi sobie bez problemu każdy pacjent, a więc mogą go wykorzystywać skutecznie również w użytku domowym. Wysokiej jakości urządzenia można znaleźć w sklepie sklepvitalaire.pl.

Efekty używania aparatu CPAP

  • normalizuje strukturę snu
  • poprawia koncentrację i zmniejsza senność dzienną
  • przywraca drożność górnym drogom oddechowy
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z nieleczonym OBS
  • zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych
  • wspiera leczenie chorób współistniejących
  • usprawnia wentylację płuc oraz zmniejsza obrzęk górnych dróg oddechowych
  • obniża poziom napięcia psychicznego
  • zmniejsza obrzęki obwodowe i rozrzedza krew

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%