Jeszcze nie tak dawno ludzie w poszukiwaniu wygodnego życia przenosili się ze wsi do miast. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Wielu z nas marzy o tym, by opuścić głośne, zatłoczone aglomeracje i zamiast stresującej pracy w korpo, prowadzić własny biznes z dala od miejskiego zgiełku. Tym bardziej, że będąc rolnikiem indywidualnym, można liczyć na różnego rodzaju przywileje. Sprawdźmy więc, kto może nim zostać.
Zacznijmy jednak od tego, jakie udogodnienia wiążą się z posiadaniem statusu rolnika indywidualnego. Choć prowadzenie własnego gospodarstwa niewątpliwie jest zajęciem wymagającym, to jednak niesie ze sobą szereg konkretnych korzyści, które mogą ułatwić funkcjonowanie w tej branży. Jest to m.in.:
· możliwość skorzystania z ulg, dopłat i dotacji oraz programów wsparcia, a także specjalnych kredytów na atrakcyjnych warunkach,
· ubezpieczenie w KRUS i odprowadzanie niższych składek niż w przypadku ubezpieczenia w ZUS,
· zakup gruntów rolnych na uproszczonych zasadach. Na stronie https://kursrol.pl/kto-moze-kupic-ziemie-rolna/ możesz sprawdzić, jak wyglądają w Polsce przepisy dotyczące nabywania nieruchomości rolnych,
· prowadzenie rolniczego handlu detalicznego i możliwość sprzedaży swoich produktów bezpośrednio klientom – ze zwolnieniem z podatku dochodowego dla przychodów, które nie przekraczają 100 tys. zł rocznie.
Wizja własnej uprawy, brak szefa nad głową i możliwość osiągania niezłych dochodów zachęca do tego, by założyć własny biznes na wsi. Oczywiście o wiele łatwiej mają osoby, które pochodzą z tradycyjnych, rolniczych rodzin – mają szansę odziedziczyć ziemię i przejąć istniejącą infrastrukturę. Choć i one, żeby móc prowadzić gospodarstwo i korzystać z przywilejów, muszą spełnić dodatkowe kryteria, by osiągnąć status rolnika indywidualnego.
Zatem, co należy zrobić, by móc zdobyć ten zawód? Podstawowe warunki określone są w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Osoba fizyczna może zostać rolnikiem indywidualnym, jeśli:
· posiada kwalifikacje rolnicze,
· mieszka na terenie danej gminy od co najmniej 5 lat,
· jest właścicielem lub dzierżawcą gospodarstwa o powierzchni od 1 do 300 ha i nim zarządza.
Uprawnienia rolnicze można uzyskać na wiele sposobów – np. kończąc szkołę branżową lub studia rolnicze, uzupełniając stażem naukę w szkołach nierolniczych, czy też mając tytuł zawodowy. Zdecydowanie najszybszą drogą do tego, by zdobyć kwalifikacje, jest zapisanie się na kurs – https://kursrol.pl/. Szkolenie trwa zaledwie osiem miesięcy, a po nim odbywa się egzamin przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Kursanci uczą się w trybie zdalnym, przyswajając wiedzę na zajęciach online i korzystając z kompleksowo i przystępie opracowanego materiału, który udostępniany jest na platformie e-learningowej. Podnoszą swoje umiejętności podczas praktyk, które mają okazję odbyć w wybranym przez siebie gospodarstwie.
Szkolenie jest doskonałym punktem wyjścia dla wszystkich, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym obszarze zawodowym, ale też stanowi doskonałe uzupełnienie informacji dla osób, które już miały styczność z rolnictwem. Profesjonalni prowadzący zaznajamiają uczestników z aktualnymi wymogami i nowinkami technologicznymi ze świata rolnictwa – zarówno w zakresie upraw, jak i hodowli czy sprzedaży płodów rolnych. Ich praktyczne porady i rzetelne wiadomości pomagają lepiej przygotować się do pełnienia codziennych obowiązków na roli. Absolwenci kursu są wyposażeni w wiedzę, która pomaga zwiększyć efektywność działań i unikać kosztownych błędów już na starcie. To nieocenione wsparcie dla wszystkich, którzy pragną spełniać się, prowadząc nowoczesne, dobrze zarządzane gospodarstwo rolne.