Zamknij

Dlaczego warto zostać rolnikiem indywidualnym? Sprawdź, jak to zrobić

Artykuł sponsorowany + 08:50, 03.07.2025 Aktualizacja: 08:50, 03.07.2025
- -

Jeszcze nie tak dawno ludzie w poszukiwaniu wygodnego życia przenosili się ze wsi do miast. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Wielu z nas marzy o tym, by opuścić głośne, zatłoczone aglomeracje i zamiast stresującej pracy w korpo, prowadzić własny biznes z dala od miejskiego zgiełku. Tym bardziej, że będąc rolnikiem indywidualnym, można liczyć na różnego rodzaju przywileje. Sprawdźmy więc, kto może nim zostać.

Korzyści, jakie mogą uzyskiwać rolnicy indywidualni

Zacznijmy jednak od tego, jakie udogodnienia wiążą się z posiadaniem statusu rolnika indywidualnego. Choć prowadzenie własnego gospodarstwa niewątpliwie jest zajęciem wymagającym, to jednak niesie ze sobą szereg konkretnych korzyści, które mogą ułatwić funkcjonowanie w tej branży. Jest to m.in.:

·       możliwość skorzystania z ulg, dopłat i dotacji oraz programów wsparcia, a także specjalnych kredytów na atrakcyjnych warunkach,

·       ubezpieczenie w KRUS i odprowadzanie niższych składek niż w przypadku ubezpieczenia w ZUS,

·       zakup gruntów rolnych na uproszczonych zasadach. Na stronie https://kursrol.pl/kto-moze-kupic-ziemie-rolna/ możesz sprawdzić, jak wyglądają w Polsce przepisy dotyczące nabywania nieruchomości rolnych,

·       prowadzenie rolniczego handlu detalicznego i możliwość sprzedaży swoich produktów bezpośrednio klientom – ze zwolnieniem z podatku dochodowego dla przychodów, które nie przekraczają 100 tys. zł rocznie.

Status rolnika indywidualnego – jak można go uzyskać?

Wizja własnej uprawy, brak szefa nad głową i możliwość osiągania niezłych dochodów zachęca do tego, by założyć własny biznes na wsi. Oczywiście o wiele łatwiej mają osoby, które pochodzą z tradycyjnych, rolniczych rodzin – mają szansę odziedziczyć ziemię i przejąć istniejącą infrastrukturę. Choć i one, żeby móc prowadzić gospodarstwo i korzystać z przywilejów, muszą spełnić dodatkowe kryteria, by osiągnąć status rolnika indywidualnego.

Zatem, co należy zrobić, by móc zdobyć ten zawód? Podstawowe warunki określone są w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Osoba fizyczna może zostać rolnikiem indywidualnym, jeśli:

·       posiada kwalifikacje rolnicze,

·       mieszka na terenie danej gminy od co najmniej 5 lat,

·       jest właścicielem lub dzierżawcą gospodarstwa o powierzchni od 1 do 300 ha i nim zarządza.

Kurs – szybka droga do zdobycia uprawnień rolniczych

Uprawnienia rolnicze można uzyskać na wiele sposobów – np. kończąc szkołę branżową lub studia rolnicze, uzupełniając stażem naukę w szkołach nierolniczych, czy też mając tytuł zawodowy. Zdecydowanie najszybszą drogą do tego, by zdobyć kwalifikacje, jest zapisanie się na kurs – https://kursrol.pl/. Szkolenie trwa zaledwie osiem miesięcy, a po nim odbywa się egzamin przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Kursanci uczą się w trybie zdalnym, przyswajając wiedzę na zajęciach online i korzystając z kompleksowo i przystępie opracowanego materiału, który udostępniany jest na platformie e-learningowej. Podnoszą swoje umiejętności podczas praktyk, które mają okazję odbyć w wybranym przez siebie gospodarstwie.

Szkolenie jest doskonałym punktem wyjścia dla wszystkich, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym obszarze zawodowym, ale też stanowi doskonałe uzupełnienie informacji dla osób, które już miały styczność z rolnictwem. Profesjonalni prowadzący zaznajamiają uczestników z aktualnymi wymogami i nowinkami technologicznymi ze świata rolnictwa – zarówno w zakresie upraw, jak i hodowli czy sprzedaży płodów rolnych. Ich praktyczne porady i rzetelne wiadomości pomagają lepiej przygotować się do pełnienia codziennych obowiązków na roli. Absolwenci kursu są wyposażeni w wiedzę, która pomaga zwiększyć efektywność działań i unikać kosztownych błędów już na starcie. To nieocenione wsparcie dla wszystkich, którzy pragną spełniać się, prowadząc nowoczesne, dobrze zarządzane gospodarstwo rolne.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%