Zamknij

Odroczenie kredytu na mieszkanie - czy warto?

15:37, 18.05.2021 | materiały patnera

Problemy finansowe w związku z pandemią koronawirusa doprowadziły do tego, że wiele osób z dnia na dzień popadło w tarapaty finansowe. Zwykle tego typu problemy są tymczasowe i aby móc efektywnie spłacać własne zobowiązania czasem trzeba sięgnąć po tak zwane wakacje kredytowe lub inaczej nazywane odroczenie kredytu. Jakie korzyści i wady niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Ustawowe wakacje kredytowe

Odroczenie kredytu lub wakacje kredytowe to po prostu zawieszenie jego spłat na określony czas. Warto wiedzieć, że za tego rodzaju usługę bank zwykle pobiera prowizję i nalicza dodatkowe koszty. Warto jednak wiedzieć o niedawno wprowadzonej ustawie, która stanowi ukłon w stronę osób, które popadły w finansowe problemy. Zgodnie z tą ustawą można zawiesić spłatę kredytu od jednego do trzech miesięcy. Banki w swojej ofercie kierują tego typu opcję dla osób, które po określonej dacie, a więc w związku z pandemią koronawirusa, utraciły pracę lub inne główne źródło dochodu. Mogą oni złożyć odpowiedni wniosek w swoim banku, aby skorzystać z preferencyjnych wakacji kredytowych. Należy jednak mieć na względzie to, że oprócz ustawowych, bezpłatnych wakacji kredytowych bank może zaoferować także komercyjne odroczenie kredytu, które zwykle będzie wiązać się z kosztami i wynika bezpośrednio z podpisanej umowy kredytowej.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Gdyni, Chwarzno-Wiczlino

Dla kogo przydatne może być odroczenie kredytu?

Odroczenie kredytu jest zwykle zapisane w umowie kredytowej i dostępne dla osób, które korzystają z różnych instrumentów związanych z kredytowaniem. Proponowane przez banki rozwiązanie jest dobrą opcją dla osób, które nie są w stanie przez określony czas spłacać kosztownego kredytu, a nie chcą popadać w kolejną spiralę niepotrzebnych długów. Zasadniczą wadą odroczenia kredytu jest to, że jest to związane z kosztami za zwłokę. Nie są one bardzo dotkliwe w porównaniu do całej wartości niespłaconego jeszcze kredytu, ale warto wiedzieć, że banki naliczają sobie za tego usługę odpowiednią cenę, której nie da się uniknąć. Mimo to jest to rozwiązanie zwykle lepsze niż kolejny kredyt, aby spłacić bieżące zobowiązania. Odroczenie spłat rat kredytu w niektórych przypadkach można zawiesić nawet na pół roku, ale wiążą się z tym większe niż zazwyczaj koszty. Należy mieć świadomość jednej ważnej kwestii – w umowach o kredyt jest zwykle zapis, że z wakacji kredytowych można skorzystać tylko jeden raz, dlatego ostateczną decyzję o odroczeniu kredytu warto dobrze przemyśleć. Na podsumowanie warto powiedzieć, że odroczenie kredytu to doskonała opcja dla osób, które są w trudnej sytuacji i potrzebują czasu, aby móc powrócić do regularnych spłat.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%