Zamknij

Jazda bez dowodu rejestracyjnego – co grozi za brak dokumentów?

17:02, 07.04.2021 | R.C
Skomentuj

Jeszcze kilka lat temu jazda bez dowodu rejestracyjnego była problemem i podlegała karze mandatu. Jak jest teraz? Sprawdź, co mówi o tym poniższy artykuł!

Kierowcy od dawna marzyli o tym, by możliwość jazdy bez dowodu rejestracyjnego stała się faktem. W zasadzie czasy te nastały, jednak nie w każdej sytuacji możesz zapomnieć o dokumentach. Czy można jeździć bez dowodu? Kiedy musisz go mieć? Jakie kary nakładane są za brak uprawnień do prowadzenia pojazdu? O tym poniżej.

Zobacz też, co może grozić za jazdę bez prawa jazdy: https://motoklub.pl/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy

Jazda bez dowodu rejestracyjnego kiedyś 

Do niedawna jeszcze wielu kierowców przed podróżą sprawdzało, czy posiadają komplet dokumentów. Dlaczego? Otóż jazda bez dowodu rejestracyjnego obciążona była ryzykiem otrzymania mandatu w momencie kontroli. Od pewnego czasu prawo jednak się zmieniło. Jak jest obecnie? Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego? Jeżeli tak, to czy są sytuacje, w których jest potrzebny, a nawet niezbędny?

Przeczytaj o prawie jazdy na motor: https://motoklub.pl/prawo-jazdy-na-motor

Jazda bez dokumentów – kiedy przestała być karana?

Znamienną datą dla kierowców był 1 dzień października 2018 roku. Wtedy to właśnie zaczął obowiązywać zapis w Prawie o ruchu drogowym znoszący konieczność posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Kierowcy mogli odetchnąć z ulgą, a szczególnie ci zapominalscy. Jednak jazda bez dowodu rejestracyjnego nie zawsze była tak przyjemna. 

Wcześniej, podczas rutynowej kontroli drogowej policjant sprawdzał trzy dokumenty:

  • prawo jazdy;
  • dowód rejestracyjny;
  • potwierdzenie opłacenia składki OC.

O ile brak ważnej polisy jest karany bardzo surowo, to za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli groził mandat w wysokości nieprzekraczającej 250 zł. W praktyce jednak wyglądało to tak, że zwykle kierowca otrzymywał karę w wysokości 50 zł za brak każdego z dokumentów.

Brak dowodu rejestracyjnego – czy musisz obawiać się mandatu?

Brak dokumentu, nie oznacza, że poniesiesz jakiekolwiek konsekwencje podczas kontroli. Drogówka wszystkie niezbędne informacje związane z autem i jego właścicielem oraz aktualnym ubezpieczeniem znajdzie w swojej bazie CEPiK. Konieczne jest jedynie posiadanie przy sobie potwierdzenia posiadanych uprawnień. Jazda bez dowodu rejestracyjnego nie ma żadnych konsekwencji, o ile nie został on zabrany przez policję. 

Zatrzymany dowód rejestracyjny – przyczyny i procedury

Przyczyną zatrzymania dokumentu przyporządkowanego do konkretnego pojazdu może być:

  • niespełnienie wymagań technicznych;
  • stwarzanie zagrożenia pod względem środowiskowym;
  • brak aktualnego badania technicznego.

W jaki sposób dochodzi więc do jego „odebrania” kierowcy, skoro jazda bez dowodu rejestracyjnego jest dozwolona i nie musi on mieć go przy sobie? Proces przeprowadzany jest w pełni elektronicznie, a wynik sprawy umieszczany jest w formie odpowiedniej informacji w systemie CEPiK. Kierowca natomiast otrzymuje potwierdzenie zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oczywiście w momencie, gdy podczas kontroli ma on przy sobie dokumenty, odbierane są mu one fizycznie.

Zatrzymany dowód rejestracyjny czy można jeździć?

Godna zapamiętania jest jedna sprawa – jazda bez dokumentów po ich zatrzymaniu przez władze jest niedopuszczalna! Odbierając kierowcy dowód rejestracyjny papierowy lub elektroniczny, jednocześnie wręczają pokwitowanie, które wskazuje, że kierowca może przez krótki czas poruszać się autem. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 7 dni i ma służyć niezbędnym sprawom np. dojazdowi do warsztatu lub domu.

Czy zawsze brak dowodu rejestracyjnego nie ma konsekwencji?

Są sytuacje, w których posiadanie powyższego dokumentu jest obowiązkowe. Podczas jazdy po polskich drogach nie musisz mieć go przy sobie, jednak każdorazowy wyjazd za granicę jest obarczony koniecznością jego posiadania. Przyczyna jest prosta – organy policyjne w innych krajach nie mają dostępu do polskiej bazy danych CEPiK, więc w przypadku kontroli mandat za brak dowodu rejestracyjnego jest pewny. 

Niestety, jest to tak naprawdę najmniejszy problem, ponieważ policja nie jest w stanie orzec, czy kierowca poruszający się autem bez dokumentów jest jego właścicielem i czy dany samochód nie został skradziony! Podobnie rzecz ma się z ubezpieczeniem OC. W momencie braku posiadania jego potwierdzenia kontrola drogowa nie wie, czy auto rzeczywiście ma aktualne ubezpieczenie.

Kiedy jeszcze musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu?

Wyprawa w podróż zagraniczną to nie wszystko. Są również inne sytuacje, w których brak dowodu rejestracyjnego uniemożliwia wykonanie ważnych czynności. Jedną z nich jest realizacja okresowego badania technicznego pojazdu. Wybranie się autem na stację diagnostyczną celem zrobienia przeglądu samochodu bez jego dokumentów skończy się co najmniej na stracie czasu i dodatkowej przejażdżce do domu po papiery. 

W momencie sprzedaży samochodu również musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego w takim momencie? W zasadzie nic, co miałoby konsekwencje prawne. Po prostu nie sprzedaż samochodu. Musisz też mieć przy sobie kartę pojazdu, jeśli została wydana.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego – co w razie wypadku?

Kierowcy mogą się obawiać, co się stanie, gdy wydarzy się kolizja drogowa lub stłuczka. Czy osoba, która się do tego przyczyniła i nie ma przy sobie dokumentów, jest wiarygodna? Jazda bez dokumentów niesie za sobą pewne konsekwencje, jednak można z nich wyjść obronną ręką. W przypadku delikatnej kolizji lub szkody parkingowej i konieczności spisania oświadczenia możesz posłużyć się smartfonem z internetem i wejść do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tak sprawdzisz, czy przedstawione przez drugą osobę dane są prawdziwe.

Nieco inaczej jest w momencie spowodowania lub uczestniczenia w wypadku drogowym. W takiej sytuacji obowiązkiem kierujących pojazdem jest wezwanie na miejsce odpowiednich służb, w tym policji. To właśnie ona ustali dokładne dane uczestników zdarzenia.

Co z prawem jazdy podczas kontroli drogowej?

To też bardzo istotna sprawa dla kierowców – od 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie na terenie Polski dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Jazda bez dowodu rejestracyjnego przez pewien czas była więc jednym, z udogodnień, a kierowcy w międzyczasie musieli mieć przy sobie dokument prawa jazdy. Teraz takie prawo nie obowiązuje. Oczywiście nie zmienia to faktu, że kierujący pojazdem musi mieć uprawnienia, co oczywiście jest widoczne dla policji lub innych służb kontrolujących np. Straży Granicznej. Konsekwencje finansowe niesie za sobą również brak aktualnego ubezpieczenia OC. Kary są naprawdę dotkliwe.

Co grozi za brak obowiązkowej polisy OC?

Jeżeli podczas kontroli drogowej policja stwierdzi brak ważnego ubezpieczenia pojazdu, kierowcę czekają niemałe komplikacje. W ogromnej większości przypadków (nie licząc jedynie aut sportowych czy luksusowych) kara za 3-dniową przerwę w ciągłości polisy kończy się karą większą niż wartość ubezpieczenia. Dla pojazdów osobowych jest to odpowiednio:

  • 1120 zł (poniżej 3 dni);
  • 2800 zł (3-14 dni);
  • 5600 zł (powyżej 14 dni).

Dla pojazdów ciężarowych, autobusów i ciągników siodłowych kara jest jeszcze wyższa. Jak widać, niezwykle opłacalne jest pamiętanie o konieczności przeprowadzania regularnego zakupu polisy OC.

Jak widać, jazda bez dowodu rejestracyjnego jest możliwa. Pamiętaj jednak, że ten dokument nadal ma moc prawną.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%