Zamknij

Perfekcyjny trawnik na wiosnę - która podkaszarka sprawdzi się najlepiej?

09:41, 31.03.2021 | materiały partnera

Podkaszarki doskonale sprawdzają się w koszeniu kępek trawy przy krawężnikach, pozwalają precyzyjnie wykończyć brzegi trawnika, czy też wykosić miejsca trudno dostępne. Jeśli chcesz, aby Twoja murawa prezentowała się naprawdę dobrze, zakup odpowiedniej podkaszarki (obok kosiarki oczywiście) to konieczność. Jaki jednak sprzęt warto tutaj kupić? Dowiedz się, jaka podkaszarka sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego trawnika.

Podkaszarki akumulatorowe

Jeśli w Twoim ogrodzie źródło prądu jest dosyć daleko od trawnika, bądź w ogóle go nie ma, lub jeśli powierzchnia murawy jest rozległa i poruszanie się z kablem sprawia trudności, dobrym rozwiązaniem będzie na pewno podkaszarka akumulatorowa. Sprzęt zasilany akumulatorowo jest poręczny, stosunkowo lekki (waga podkaszarki nie przekracza tutaj zazwyczaj 5 kg) i zapewnia swobodę poruszania się, podobnie jak kosiarki tego typu. Akumulator o mocy 1,5 Ah pozwoli skosić trawnik o powierzchni ok. 500 m2. Każdy mocniejszy akumulator, to odpowiednio większe możliwości w zakresie powierzchni trawnika do skoszenia na jednym ładowaniu. Jedyne o czym musisz tutaj pamiętać, to właśnie wcześniejsze naładowanie akumulatora podkaszarki.

Jaka podkaszarka akumulatorowa będzie dla Ciebie najlepszą opcją? Sprzęt zdecydowanie należy wybrać odpowiednio do koszonej powierzchni. Wybrane modele zasilane są więcej niż jednym akumulatorem, co z pewnością sprawdzi się w przypadku większych obszarów do koszenia. Zaawansowane modele podkaszarek oferują dodatkowo szereg interesujących funkcji, jak automatycznie dostosowywanie prędkości podczas pracy. 

Podkaszarki elektryczne

Podstawową zaletą podkaszarek elektrycznych zasilanych z gniazdka sieciowego jest niższa cena w porównaniu do podkaszarek akumulatorowych. To lekki i łatwy w eksploatacji sprzęt, jednak, aby uzyskać najlepsze efekty pracy, warto zdecydować się na dobrej jakości model, dodatkowo z teleskopowo regulowaną rękojeścią. Ten element ułatwi Ci pracę, zwłaszcza jeśli należysz do wysokich osób. Istotnym elementem podkaszarki elektrycznej będzie typ głowicy. Najwygodniejszym, ale i najdroższym, rozwiązaniem są głowice automatyczne. Tutaj żyłka jest automatycznie wysuwana na odpowiednią długość. W modelach z głowicą półautomatyczną wysunięcie żyłki następuje po dociśnięciu głowicy do ziemi. Z kolei żyłka zerwana w głowicy ręcznej, będzie musiała oczywiście zostać wysunięta ręcznie.

Podkaszarki spalinowe

Podkaszarki spalinowe (określana także jako kosy spalinowe) dedykowane są podkaszaniu większych powierzchni. Sprzęt tego typu wyposażony jest standardowo w silnik o mocy od 1,2 do 2,2 KM (sprawdzi się w przypadku bardzo zaniedbanych trawników, nierównej powierzchni, czy w karczowaniu chwastów i krzewów), ma większą wagę i często wymaga obsługi przy użyciu pasa, który odciąża ręce i przerzuca ciężar na barki i plecy. Nowoczesne modele podkaszarek spalinowych pracują sprawnie i cicho, zużywają także mniej paliwa. Istotne jednak, aby wybrać model wyposażony w katalizator o bardzo niskiej emisji spalin.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%