Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

00:00, 31.03.2021 artykuł sponsorowany

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia samochodu jest bardzo zróżnicowany – wiele zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się konkretny kierowca. Między innymi dlatego trudno jest znaleźć polisę OC w dokładnie takiej samej cenie, po jakiej kupił ją np. sąsiad. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie i dowiedz się, z czego wynikają takie różnice.

Pytanie o to, ile dokładnie kosztuje ubezpieczenie samochodu, zwykle pozostaje bez odpowiedzi. Dlaczego? Nie da się wskazać jednej konkretnego kwoty, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników.

Ryzyko ubezpieczeniowe – dlaczego ubezpieczyciele biorę je pod uwagę?

Zgodnie z istotą obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, to ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego spowodowanego przez sprawcę. Dlatego towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadza dokładną kalkulację, na podstawie której szacuje ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono wyższe, tym wyższej składki można się spodziewać.

Warto przy tym mieć świadomość, że na ryzyko ubezpieczeniowe składa się wiele elementów. Są to m.in.:

· wiek kierowcy

· doświadczenie w prowadzeniu pojazdów

· miejsce zamieszkania

· markę, rocznik samochodu

· pojemność silnika.

Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają także inne czynniki, np. stan cywilny, liczbę dzieci, a nawet… przebieg pojazdu.

Ile trzeba zapłacić za OC?

Nie da się podać konkretnej kwoty składki, bo to zależy od wspomnianego ryzyka ubezpieczeniowego. Można jednak bazować na przygotowywanych raportach i statystykach, które podają wartości uśrednione.

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu na rankomat.pl? Jak wynika z danych dostępnych w raporcie przygotowanym przez serwis porównywarkowy Rankomat, średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wyniosła 686 zł (dane na III kwartał 2019 roku).

Warto jednak mieć świadomość, że stawki polisy OC zmieniają się m.in. w zależności od miejsca zamieszkania, grupy wiekowej, marki samochodu czy stanu cywilnego.

· W przypadku województw, najniższa składka (550 zł) obowiązuje w woj. podkarpackim, a najwyższa (783 zł) w woj. pomorskim.

· W przypadku miast, najniższa składka (608 zł) obowiązuje w Rzeszowie, zaś mieszkańcy Wrocławia płacą najwięcej (935 zł).

· Najmniej za OC (578 zł) płacą kierowcy w wieku 36-45 lat, a najwięcej (1360 zł) młodzi kierowcy w wieku 18-25 lat.

Nie przepłacaj za OC

Czy wiesz, że za OC nie ma sensu przepłacać? Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Jeżeli więc chcesz oszczędzić nawet do 50%, wybierz tanie OC z rankomat.pl.

Wystarczy wypełnić formularz, podając niezbędne dane. W informacji zwrotnej otrzymasz ceny zaproponowane przez poszczególnych ubezpieczycieli. Potem nie pozostaje nic innego jak wybrać najtańsze ubezpieczenie i dopełnić formalności.

Pamiętaj! Nie sugeruj się tym, ile za OC płaci ktoś inny. Przeprowadź indywidualną kalkulację, aby dowiedzieć się, ile może wynieść twoja składka ubezpieczeniowa. Wykorzystaj przy tym darmowe narzędzia, aby sporo zaoszczędzić – nawet kilkaset złotych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%