Zamknij

Ile kosztuje elewacja drewniana?

14:05, 10.02.2021 | materiały partnera

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce zadbać o jego dobry wygląd nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Jednak elewacje drewniane to nie tylko ozdoba i wizytówka budynku. Czy wiesz, że obijając mury deskami, możesz zmniejszyć koszty utrzymania obiektu? Naturalne drewno stanowi świetną izolację termiczną. Zimą zmniejsza rachunki za ogrzewanie, a latem pozwala dłużej cieszyć się przyjemnym chłodem przy utrzymujących się upałach. Do tego wszystkiego jest to materiał naturalny i, co za tym idzie, ekologiczny. Jednak ile kosztuje wykonanie takiej elewacji? Sprawdź już teraz!

Na początek koszt zakupu desek elewacyjnych

Decydując się na taką inwestycję, najwięcej będzie Cię kosztować zakup samych desek elewacyjnych. Wybór nie jest prosty, gdyż gatunków drewna jest wiele, a ceny mocno zróżnicowane. Jednak wszystko to można podzielić na 3 podstawowe kategorie:

- deski sosnowe lub świerkowe to wydatek około 30-50 zł za każdy mkw.,

- lepsze gatunki, takie jak np. sosna syberyjska będą kosztować nawet 2-3 razy więcej, ale przeciętnie około 80 zł za mkw.,

- deski z drewna egzotycznego są najdroższe i przeciętnie kosztują około 150-160 zł za mkw..

Oczywiście to tylko przykłady. Chociażby bardzo popularna tatajuba, materiał trwały i piękny, kosztuje nawet 200 zł za mkw. Z kolei decydując się na modrzew syberyjski, trzeba się liczyć z ceną na poziomie 130 zł za mkw.

Pamiętaj, że oszczędzanie na deskach nie ma większego sensu. Tanie sosna oraz świerk generują tylko pozorne oszczędności. Takie drewno szybko podda się trudnym warunkom atmosferycznym. Możesz powstrzymać ten proces, ale to wymaga częstych konserwacji. Wysokiej klasy deski, które w dobrej cenie sprzedaje Hardwood, będzie trwalsze i na dłużej zachowają swój piękny wygląd.

Jakie jeszcze koszty generuje elewacja drewniana?

Same deski to nie wszystko, gdyż trzeba je na czymś zamocować. W tym celu przygotowuje się specjalne rusztowanie z tzw. kantówek. Ich ceny na rynku są różne, ale przeciętnie kosztują w granicach od 6 do 9 zł za metr. Biorąc pod uwagę metr kwadratowy rusztowania, będziesz potrzebował około 2 metrów bieżących tego materiału. Do tego musisz dodać różnego rodzaju elementy montażowe i ewentualnie pracę specjalistów, jeśli nie robisz elewacji sam. Koszt montażu możesz wygodnie sprawdzić, zaglądając na stronę https://hardwood.pl.

Ile kosztuje utrzymanie elewacji drewnianej?

Na koniec pozostają jeszcze koszty eksploatacyjne. Tutaj wiele zależy od tego, na jakie deski się zdecydowałeś. Im lepsze, bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne, tym rzadziej będziesz je musiał konserwować. Zakup typowych impregnatów wiąże się z wydatkiem rzędu 4 zł za mkw. Naturalnie do tego musisz doliczyć cennik specjalistów zajmujących się odświeżeniem elewacji.

Musisz być również przygotowany na wymianę niektórych elementów. Zdarza się, że jakaś deska pęknie, wypaczy się czy zacznie gnić. Zawsze reaguj na takie sytuacje, od razu wymieniając uszkodzone deski. Jeśli zbagatelizujesz problem, uszkodzeniu szybko ulegną kolejne elementy.

Aby uchronić się przed wieloma problemami, nigdy nie zbijaj desek „na sztywno”. Pod wpływem temperatury drewno intensywnie pracuje. Pozostawione szczeliny sprawiają, że deski nie ocierają się o siebie i nie odkształcają.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%