Zamknij

Jak prawidłowo mierzyć okno przy zakupie rolet?

15:25, 20.10.2020 | materiały partnera

Choć w większości sklepów można kupić gotowe rolety, to jednak nadal wiele okien ma niestandardowe wymiary i lepiej zamówić rolety na wymiar. Tu jednak zawsze pojawiają się pewne wątpliwości co do tego, jak zmierzyć okno, żeby roleta nie była zbyt wąska, ale żeby dobrze zasłoniła całą szybę, a jednocześnie była w takim wymiarze, którzy pozwoli na jej odpowiednie zamocowanie.

Trochę o standardach

W przypadku rolet okiennych pojęcie standardu jest dość płynne. Najczęściej sprzedaje się rolety długości 150 lub 215 centymetrów i tylko niektórzy producenci oferują przycięcie rolety na długość. Jeśli zaś chodzi o szerokości, to tutaj wybór jest zdecydowanie większy i podstawowe szerokości, czyli 40, 60 czy nawet 120 centymetrów można kupić od ręki. O ile jednak dość dobrze odpowiada to standardom szerokości szyb, to już konstrukcja ram okiennych i same systemy montażowe okien dość mocno się różnią i nie zawsze takie podstawowe rozwiązania będą wystarczające.

Rolety na wymiar

Rolety na wymiar pozwalają dopasować szerokość tkaniny do nawet bardzo nietypowych okien i ich systemów montażowych (na przykład z klamką przesuniętą nieco bliżej szyby). Trzeba jednak pamiętać, w jaki sposób zmierzyć idealną szerokość rolet. Najczęściej podaje się ją jako szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi, czyli mniej więcej szyba + 3 centymetry. Należy jednak pamiętać, że wysunięta klamka może nawet przy tej szerokości utrudniać prawidłowy montaż prowadnicy, zatem zamawiana roleta powinna być na przykład o centymetr węższa. Rolety bez prowadnic będą wybaczały więcej błędów, ale również w ich przypadku warto dbać o to, aby dekoracje okienne były maksymalnie symetryczne.

Mierzenie okna pod rolety

Doradcy serwisu rolety.eu sugerują, żeby szerokość podawać jako sumę szerokości szyby i listew przyszybowych, natomiast długość rolety nie powinna być mniejsza niż wysokość całego skrzydła okiennego (łącznie z ramą). To ostatnie zalecenie wiąże się z koniecznością pozostawienia na roli dwóch-trzech zwojów tkaniny przy pełnym zasłonięciu okna. Dzięki temu materiał będzie równomiernie obciążony i poprawią się walory estetyczne rolet. W podobny sposób mierzy się okna, zamawiając rolety u większości dobrych producentów, jednak zawsze warto upewnić się i poszukać instrukcji na stronie producenta. Prowadnice tworzywowe lub aluminiowe będą docinane na żądany wymiar, natomiast sznurki i prowadnice żyłkowe mają standardowe długości i będzie je można skrócić po założeniu rolety.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA